ترامپ از 'سوء مدیریت و بوروکراسی' سازمان ملل انتقاد کرد

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا امروز دوشنبه ۱۸ سپتامبر در نشستی ویژه در سازمان ملل متحد خواستار اصلاحات در این سازمان شد و گفت سازمان ملل به دلیل "سوء مدیریت و بوروکراسی" نتوانسته قابلیت‌هایش را به ظهور برساند.

رییس جمهور آمریکا که برای اولین بار در سازمان ملل سخن می‌گفت از این سازمان خواست "بیشتر بر افراد تمرکز کند تا کاغذبازی اداری."

آقای ترامپ از زمانی که نامزد ریاست جمهوری آمریکا بود به شدت از سازمان ملل و "ضعف مفرط و بی‌کفایتی" آن انتقاد کرده بود.

او بعد از رسیدن به ریاست جمهوری وعده داد که کمک به نهادهای مختلف سازمان ملل را کاهش خواهد داد اما جزئیات کامل این برنامه هنوز منتشر نشده است؛ البته آقای ترامپ کمک به صندوق جمعیت سازمان ملل را به دلیل فعالیت این صندوق در تنظیم خانواده در۱۵۰ کشور دنیا قطع کرده است.

آقای ترامپ که فردا سه‌شنبه در مجمع عمومی سخنرانی خواهد کرد امروز گفت که تامین بودجه سازمان ملل باید به تناسب بین کشورهای عضو تقسیم شود و نباید بار مالی آن بیشتر بر دوش برخی کشورها گذاشته شود.

منبع تصویر، AFP

آقای ترامپ گفت اینکه آمریکا ۲۸ درصد بودجه ماموریت‌های صلح‌بانی سارمان ملل را تامین می‌کند "ناعادلانه" است و آمریکا نتیجه سرمایه‌ای را که صرف سازمان ملل می‌کند نمی‌بیند.

او از آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل و همچنین از کشورهای عضو خواست رویکرد "همه چیز مثل سابق" را کنار بگذارند و برای تغییر، جسارت نشان دهند چرا که روشن است که روال قبلی کارایی ندارد.

آقای ترامپ پیشتر در توئیتر از سازمان ملل انتقاد کرده و گفته بود این سازمان تبدیل به باشگاهی شده که افراد دور هم جمع شوند و حرف بزنند و تفریح کنند و همچنین از کوچک بودن کاشی‌های مرمر سی‌سانتی متری پشت جایگاه سخنران در سارمان ملل انتقاد کرده بود.

رییس جمهور آمریکا البته خاطرنشان کرد که آقای گوترش دبیر کل سازمان ملل اقدام برای اصلاحات را آغاز کرده است.

توضیح ویدئو،

تیغ ترامپ زیر گلوی نهادهای سازمان ملل

در پاسخ به صحبت‌های آقای ترامپ، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت "مقررات دست و پا گیر و قرون وسطایی سازمان ملل" باعث می‌شود او شب‌ها خوابش نبرد:

"اگر کسی می‌خواست سازمان ملل را تضعیف کند نمی‌توانست این کار را به این خوبی انجام دهد که ما خودمان با وضع بعضی از این مقررات انجام داده‌ایم."

با این حال او گفت که این سازمان در انجام وظایف خود کارآمدتر و چابک‌تر شده است.

سازمان ملل زیر فشار آقای ترامپ بودجه خود را بیش از پانصد میلیون دلار کاهش داده است.