کره شمالی می‌گوید تحریم‌ها متوقفش نمی‌کند

رهبر کره شمالی در بازدید از یک مانور پرتاب موشک

منبع تصویر، AFP/Getty

توضیح تصویر،

کیم جونگ اون و مقام‌های ارشد نظامی، پرتاب موشک روز جمعه را جشن گرفتند

حکومت کره شمالی گفته است تحریم‌های بیشتر، این کشور را متوقف نمی‌کند، بلکه افزایش فشارها و تحریم‌های بین‌المللی صرفا باعث می‌شود تا برنامه هسته‌ای‌ خود را تسریع کند.

پیونگ‌یانگ در بیانیه‌ای تند، تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی را "پلیدترین، غیراخلاقی‌ترین و غیرانسانی‌ترین اقدام خصمانه" توصیف کرده است.

در همین حال، آن‌طور که کاخ سفید اعلام کرده، رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس‌جمهور چین گفته‌اند درباره اعمال "حداکتر فشار" برای اجرای قاطع تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی توافق دارند.

کمی قبل هم آمریکا و کره جنوبی یک رزمایش مشترک برگزار کرده بودند.

کره شمالی در تازه‌ترین اقدامش که اعتراض قدرت‌های جهانی را برانگیخت، روز جمعه یک موشک شلیک کرد که از فراز ژاپن گذشت و در اقیانوس آرام افتاد.

این موشک پس از شلیک، مسافت ۳۷۰۰ کیلومتر را پیمود. جزیره گوام که در قلم‌رو آمریکاست، حدودا در همین فاصله از کره شمالی است. حکومت پیونگ‌یانگ قبلا گفته بود که طرح‌هایی برای حمله به این جزیره دارد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، با محکوم‌کردن یکپارچه اقدام کره شمالی، تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور وضع کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در بیانیه جدید وزارت خارجه کره شمالی که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، آمده است: "تحرکات تازه ایالات متحده و مزدورانش برای اعمال تحریم‌ها و فشارآوردن بر جمهوری دموکراتیک خلق کره، صرفا سرعت ما را به سوی تکمیل نهایی نیروی هسته‌ای کشور افزایش می‌دهد".

در این بیانیه هم‌چنین آمده است که هدف تحریم‌های جدید که روز ۱۱ سپتامبر تصویب شد، این بوده که مردم، نظام و حکومت کره شمالی را "منهدم کنند".

تحریم‌های جدید تلاشی برای کاهش دسترسی کره شمالی به سوخت و کاهش درآمد این کشور برای برنامه تسلیحاتی خود است. این تحریم‌ها، مقررات سختی برای واردات سوخت به کره شمالی و صادرات منسوجات از آن کشور وضع کرده است.

منتقدان این سیاست، درباره تاثیر آن ابراز تردید می‌کنند و می‌گویند کره شمالی همچنان می‌تواند در عرصه بین‌المللی تجارت کند.

خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ می‌گوید تجارت پیونگ‌یانگ با چین، عامل رشد اقتصادی ۳.۹ درصدی کره شمالی در سال گذشته بوده است.

بر همین مبناست که در ارتباط با افزایش فشارها بر کره شمالی، خیلی از نگاه‌ها به چین دوخته شده است.

منبع تصویر، KCNA

توضیح تصویر،

ژاپن عبور موشک بالستیک کره شمالی از آسمان این کشور را 'تهدیدی بی‌سابقه' خوانده بود

واشنگتن بارها از پکن خواسته است که برای مهار کره شمالی، اقدام صریح‌تری بکند. اما از آن طرف چین، که هم‌پیمان اصلی کره شمالی است، گفته آمریکا باید از تهدیدکردن پیونگ‌یانگ دست بر دارد.

روسیه هم از آنچه "لحن تهاجمی" آمریکا خوانده، انتقاد کرده است.

انتظار می‌رود برنامه تسلیحاتی کره شمالی، از مسائل اصلی مطرح در سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در دیدارهایش با رهبران کره جنوبی و ژاپن باشد.

چین و روسیه مکررا خواستار "راه‌حل دیپلماتیک" برای بحران کره شمالی شده‌اند. این دو کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، از تحریم‌های جدید علیه کره شمالی حمایت کردند، اما بعد از آن‌که آمریکا در پیش‌نویس این قطعنامه از شدت تحریم‌ها کم کرد.

ارتش آمریکا روز دوشنبه در نزدیکی مرز کره شمالی، یک رزمایش هوایی مشترک با کره جنوبی اجرا کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی گفته است این مانور نظامی برای "نمایش‌دادن توانایی بازدارندگی ائتلاف آمریکا و کره جنوبی در مقابل تهدیدهای هسته‌ای و موشکی کره شمالی" بوده است.

از سوی دیگر، چین و روسیه هم یک تمرین نظامی را در شرق شبه‌جزیره کره آغاز کرده‌اند، هرچند معلوم نیست که این برنامه ربطی به تنش‌های جاری در منطقه داشته باشد.

منبع تصویر، AFP/Getty

توضیح تصویر،

آمریکا و کره جنوبی رزمایش هوایی برگزار کردند.