ترمیم 'چهره دروغگو'ی یک سیاستمدار در مراسم امی

  • سام فرزانه
  • بی بی سی، واشنگتن
شان اسپایسر

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شان اسپایسر، بر صحنه اهدای جوایز امی

آیا با شوخی می‌توان چهره مخدوش یک سیاستمدار را ترمیم کرد؟ جواب هرچه که باشد، شان اسپایسر، سخنگوی پیشین کاخ سفید، بختش را در این مسیر آزمود. او در مراسم اهدای جوایز تلویزیونی امی حاضر شد و بزرگترین نقطه ضعف کاری خود را دست انداخت.

در نخستین نشست خبری‌اش در کاخ سفید، شان اسپایسر، به دوربین‌ها چشم دوخت و گفت که بی چون و چرا در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دونالد ترامپ جمعیت از هر دوره‌ای بیشتر بوده است. مقایسه عکس‌های مراسم تحلیف ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ و مراسم آقای ترامپ در سال ۲۰۱۷ حقانیت این ادعا را به راحتی زیر سوال می‌برد.

شان اسپایسر در آن نخستین نشست مطبوعاتی‌اش به خبرنگاران حتی اجازه پرسش نداد. متنی را خواند و از در خارج شد. رفتارش از سوی رسانه‌ها مورد انتقاد قرار گرفت و مایه دست گرفتن طنزپردازان شد. یکی از موفق‌ترین طنزها در برنامه تلویزیونی "ستردی نایت لایو" بود که در آن "ملیسا مک‌کارتی" هنرپیشه زن فیلم‌های کمدی، با لباس و گریم مردانه در نقش شان اسپایسر ظاهر شد و کاریکاتوری از رفتار آقای اسپایسر ارائه کرد.

یکشنبه شب، او به دعوت "استیون کلبر"، مجری برنامه امی، درست شبیه به خانم مک‌کارتی، با جلو راندن تریبون سخنگوی کاخ سفید، وارد صحنه شد تا به این سوال جواب دهد که چند نفر مشغول تماشای مراسم امی هستند. آقای اسپایسر همان جملات مربوط به جمعیت حاضر در مراسم تحلیف دونالد ترامپ را تکرار کرد و فقط به جای "مراسم تحلیف" گفت "مراسم امی".

واکنش هنرمندان حاضر در مراسم، مخلوطی بود از تعجب، خنده و اندکی دلخوری.

'فرصت طلب'

ملیسا مک کارتی، با تعجب و لبخند به صحنه نگاه می‌کرد. بازیگرانی بودند که بهت زده به اطراف نگاه می‌کردند تا مطمئن باشند آنها هم همان را می‌بینند که بقیه می‌بینند.

هنرمندان دیگری هم بودند که تصویرشان در این مراسم و آن لحظه به خصوص نشان داده نشد اما در مورد این ماجرا موضع گرفتند. از جمله آنها "زک برف" هنرپیشه سریال "اسکرابز" و کارگردان فیلم "به سوی زندگی بهتر" (Going in Style) در توییتر نوشت که نمی‌تواند "با شان اسپایسر بخندد." برای اینکه به گمان او، آقای اسپایسر "یک فرصت طلب دروغگوست".

راب راینر، هنرپیشه و فیلمساز، در حساب توییترش نوشت که "دونالد ترامپ بیماری دروغگویی" دارد و با "تحویل گرفتن شان اسپایسر که این بیماری را فعال کرد، پذیرفته‌ایم رئیس جمهوری داشته باشیم که بیماری روانی دارد."

شان اسپایسر در دوره سخنگویی کاخ سفید به جز تعداد افرادی که در مراسم تحلیف شرکت کرده بودند در چند مورد دیگر هم حرف‌هایی زده بود که برایش دردسرساز شدند. از جمله اینکه گفته بود هیتلر از سلاح شیمیایی استفاده نکرده بود. یک بار هم که آقای ترامپ اشتباهی یک سری حروف را بی آنکه معنی خاصی داشته باشند توییت کرده بود. آقای اسپایسر مدعی شده بود این حروف معنی خاصی دارند.

طنزی 'توهین آمیز'

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ملیسا مک‌کارتی، از اهدا کنندگان جوایز امسال امی بود

چند شب پیش از مراسم امی، شان اسپایسر در یک برنامه طنز شبانه شرکت کرده بود و به جیمی کیمل، مجری برنامه گفته بود که وظیفه سخنگوی کاخ سفید این است که نظرات رئیس جمهوری را درست و روشن بیان کند. او سعی کرده بود با این توضیح کمی از شهرتش به "دروغگویی" کاسته، تلویحا مسئولیت را به عهده آقای ترامپ بیاندازد.

فعالان سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای به برگزارکنندگان امی ایراد می‌گیرند که به آقای اسپایسر اجازه داده اند دروغگویی‌اش را به طنز بگیرد و از کنار آن بگذرد، بی آنکه عواقب دروغگویی به ملت را از سر بگذراند.

جون کراس، استاد روزنامه نگاری در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک نگران است که دموکراسی به همین راحتی در آمریکا ناپدید شود. چرا که "آقای اسپایسر دروغ گفته و حالا با طنز می‌خواهد آن حرف‌ها را لاپوشانی کند."

دلیل دیگر خانم کراس برای خطرناک بودن این حضور تلویزیونی این است که شان اسپایسر در دوره حضورش در کاخ سفید از ورود بعضی خبرنگاران به جلسات پرسش و پاسخ جلوگیری می‌کرد و بسیاری از سوال‌ها را بی‌جواب گذاشته یا به آنها پاسخ ناصحیح می‌داد. خانم کراس می‌گوید این کارها به متمم اول قانون اساسی آمریکا آسیب می‌زند. متمم اول قانون اساسی آمریکا اصل "آزادی بیان" را برای شهروندان ایالات متحده تضمین می کند.

جون کراس می‌گوید: "برای ما که به متمم اول قانون اساسی و حق دانستن مردم احترام می‌گذاریم این رفتار توهین آمیز بود."

'عادی شدن دروغ'

ایندیرا لاکشمنان، مدیر قسمت اخلاق روزنامه نگاری در موسسه غیرانتفاعی پوینتر است. او می‌گوید که متوجه قصد برگزار کنندگان از آوردن آقای اسپایسر در مراسم امی می‌شود: "برای خنده بود." هرچند این حضور برای شخص او خنده دار نبود. برای اینکه به گفته خانم لاکشمنان، شغل پیشین آقای اسپایسر شغل مهمی است: "او اشتباه کرد. او مرتب مردم آمریکا را با گمراه کردن رسانه‌ها، گمراه می‌کرد." و حالا با خنده و شوخی می‌خواهد از کنارش بگذرد.

خانم لاکشمنان انتقاد اصلی را متوجه رسانه‌ها می‌داند که به خصوص در این دوره ریاست جمهوری آمریکا، انتشار بیانیه‌های ناصحیح را "عادی می‌کنند".

از سوی دیگر کسانی در اردوی مقابل هستند که همه ماجرا را به حساب شوخی می‌گذارند. مثلا می‌گویند که شان اسپایسر بعد از کار زیاد در کاخ سفید، حالا فقط خستگی در می‌کند و هیچ اتفاق غیر اخلاقی روی نداده است.

شان اسپایسر با "خود خنده‌زنی" دارد سعی می کند تصویر جدیدی از خود ارائه دهد تا بتواند شغل‌های بهتری پیدا کند و به حیات سیاسی خود ادامه دهد. فقط می‌ماند زمانی که برخورد او با آزادی مطبوعات از خاطرات پاک شود.