همه‌پرسی کردستان عراق؛ افزایش تدابیر امنیتی در کرکوک

نیروهای امنیتی کرکوک

منبع تصویر، Getty Images

ساکنان شهر کرکوک در شمال عراق از استقرار شبانه نیروهای امنیتی و پلیس در این شهر خبر داده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها دیروز (دوشنبه ۲۷ شهریور) در جریان درگیری در این شهر یک کرد کشته و یک نگهبان ترکمان و دو کرد هم مجروح شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها این درگیری زمانی روی داد که کاروان خودروهای کردهایی که اعلام همه‌پرسی استقلال کردستان را جشن گرفته بودند از مقابل دفتر یک گروه سیاسی که ترکمان‌ها از آن حمایت می‌کنند عبور می‌کردند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

فرماندار کرکوک، نجم‌الدین کریم (نفر دوم از چپ) که مجلس عراق هفته پیش او را برکنار کرد

پس از این درگیری نیروهای امنیتی و پلیس در شهر ایست‌های بازرسی برقرار کرده و در نقاط مختلف شهر مستقر شده‌اند.

دولت مرکزی عراق با این همه‌پرسی که هفته آینده برگزار می‌شود مخالف است و آن را بر خلاف قانون اساسی دانسته و می‌گوید این رفراندوم پیش‌درآمد تجزیه کشور خواهد بود. دادگاه عالی عراق هم در بیانیه‌ای برگزاری این رفراندوم را در "تضاد با قانون اساسی" تشخیص داده است.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق هم تهدید کرده است که اگر رفراندوم کردستان به خشونت منجر شود، بغداد آماده دخالت نظامی در منطقه خواهد بود.

توضیح صدا،

پیوستن کرکوک به همه پرسی جدایی اقلیم کردستان و تاثیرش بر معادلات سیاسی در عراق

قرار است فردا گروهی از نمایندگان کردها در بغداد با دولت این کشور در باره این همه‌پرسی گفتگو کنند.

با این که کرکوک خارج از اقلیم کردستان عراق است اما در کنترل حکومت اقلیم کردستان قرار دارد و شورای استانی آن هم شرکت در این همه‌پرسی را تصویب کرده، این در در حالیست که به جز کردهای اقلیت‌های قومی دیگر از جمله ترکمن‌ها هم در این شهر زندگی می‌کنند.

اما هم کردها و هم دولت مرکزی همواره در باره این منطقه اختلاف نظر داشته و ادعای حاکمیت بر آن را دارند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مسعود بارزانی در حال بازدید از کرکوک

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

استان کرکوک یکی از پر جمعیت‌ترین مناطق عراق است و به طور تاریخی محل زندگی اقوام مختلف کرد، ترکمان، عرب و آسوری بوده و گویش‌های مختلفی در آن رایج است. این استان نفت‌خیز نزدیک به چهل درصد نفت عراق را تولید می‌کند.

پس از آن که ناتوانی ارتش عراق در مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) باعث شد داعش این شهر را در سال ۲۰۱۴ محاصره کند، نیروهای پیشمرگ کرد با داعش جنگیدند و مانع از اشغال آن شدند.

از آن پس اقلیم کردستان قسمت اعظم نفت استخراجی از حوزه‌های نفتی کرکوک را مستقل از دولت مرکزی صادر می‌کند و دولت مرکزی هم از آن زمان از ارسال بودجه به کردستان عراق خودداری کرده است.

گزارش شده شبه نظامیان شیعه که از حمایت دولت ایران برخوردارند تهدید کرده‌اند که اگر کردها بر همه‌پرسی و استقلال اصرار کنند کنترل شهر را از دست آنها خارج خواهند کرد.

سازمان ملل، آمریکا و کشورهای غربی نگران این هستند که این همه‌پرسی توجه و تمرکز را از مبارزه با داعش به درگیری های قومی و داخلی منحرف کند و ایران و ترکیه هم نگران این هستند که این استقلال طلبی به مناطق کردنشین آنها هم سرایت کند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آثار گلوله بر ساختمانی در کرکوک

با وجود فشارهای داخلی و خارجی هنوز نشانه‌ای از اینکه مقامات کرد تسلیم فشارها شده باشند وجود ندارد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که کردستان عراق نمی‌خواهد بر سر مساله استقلال وارد درگیری نظامی شود، اما در عین حال با کسانی که بخواهند با زور اسلحه بر سر کرکوک بجنگند، مقابله خواهد کرد.

او درباره تهدید احتمالی گروه‌هایی مانند حشد شعبی گفت: "اگر آنها فقط تهدید می کنند بگذار حرف خودشان را بزنند. اما اگر بخواهند وارد عمل شوند فکر کنم بعد از آن وضعیت جدیدی پیش رو خواهیم داشت."