اسرائیل: پهپاد ایرانی حزب‌الله را سرنگون کردیم

drone

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

عکس آرشیوی است

ارتش اسرائیل می‌گوید که یک پهپاد حزب‌الله لبنان را که ساخت ایران بوده با شلیک موشک پاتریوت در بلندی‌های جولان سرنگون کرده است.

آویچای آدرایی یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل به بی‌بی‌سی گفت: "پهپاد حزب‌الله لبنان، ساخت ایران برای جمع‌آوری اطلاعات از مناطق مرزی از یکی از فرودگاه‌های دمشق به پرواز در آمد و در حین مأموریت از منطقه حائل غیر نظامی عبور کرد هر چند که در هیچ زمانی وارد فضای اسرائیل نشد. جت‌های جنگنده بسرعت به پرواز در آمدند اما شلیک نکردند. یک موشک پاتریوت پهپاد را هدف قرار داد و پهپاد در احمدیه در قنیطره سقوط کرد."

"ارتش اسرائیل به گروه‌های متخاصم مثل حزب الله، جهاد اسلامی، سازمان‌های تروریستی ایران و شبه نظامیان شیعه اجازه هیچ گونه نقض حاکمیت یا اقدام خصمانه علیه دولت اسرائیل و شهروندانش را نمی‌دهد و با سرعت و قاطعیت به چنین اقداماتی پاسخ می‌دهد."

ارتش اسرائیل گفته که هنوز در حال تحقیق درباره این پهپاد است و از جمله می‌خواهد بداند که آیا این پهپاد مسلح بوده است یا نه.

ایران وحزب‌الله لبنان هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

منطقه قنطریه منطقه‌ ای است حائل در بلندی‌های جولان، بین بخشی که در کنترل سوریه است و بخشی که در اختیار اسرائیل است. این منطقه اکنون متروکه و خالی از سکنه است.

سوریه و اسرائیل از زمان جنگ اعراب و اسرائیل رسما در حال جنگ هستند، اما این منطقه مرزی چند دهه آرام بود تا اینکه بحران داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ باعث افزایش تنش در این ارتفاعات هم شد.

پس از جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ۱۹۶۷، اسرائیل ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از این بلندی‌ها را که متعلق به سوریه است اشغال و بعد در اقدامی یک جانبه ضمیمه خاک خود کرد، اقدامی که جامعه بین‌المللی آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نیروهای حزب‌الله لبنان در حال تمرین با پهپاد

پنج ماه پیش هم اسرائیل گفت که با موشک پاتریوت یک "پهپاد" را بر فراز همین بلندی‌ها هدف قرار داده است.

پس از جنگ داخلی سوریه دامنه درگیری ها گهگاه به این منطقه مرزی هم کشیده شده و اسرائیل برای جلوگیری از آنچه تحویل سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله لبنان می‌خواند دهها حمله هوایی بر فراز آن انجام داده است.

سوریه ماه پیش جنگنده های اسرائیل را متهم کرد که به یکی از مواضع ارتش سوریه حمله کرده و باعث کشته شدن دو نفر شده است. برخی منابع محل حمله را کارخانه ساخت سلاح شیمیایی دانستند، اتهامی که دولت سوریه آن را تکذیب کرده است.

  • ۸ ژوئن، ۱۸خرداد: یک سخنگوی نظامی آمریکا اعلام کرد نیروهای ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا پهپاد نیروهای حامی بشار اسد را در جنوب سوریه سرنگون کرده است. مقام‌های آمریکایی گفتند این پهپاد ساخت ایران بوده است.
  • ۱۸ ژوئن، سی خرداد: وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد یک پهپاد نیروهای حامی بشار اسد را در جنوب سوریه هدف قرار داده و سرنگون کرده است. این پهپاد "شاهد ۱۲۹" و ساخت ایران معرفی شد.
  • ۱۸ ژوئن، سی خرداد: رسانه‌های پاکستانی گزارش کردند که جنگنده‌های این کشور یک پهپاد ایرانی را در منطقه بلوچستان این کشور سرنگون کردند. نوع پهپاد مشخص نشد.
  • ۸ اوت، ۱۷ مرداد: نیروی دریایی آمریکا گفت نزدیک شدن یک پهپاد ایرانی به یک جنگنده ‌ اف-۱۸‌-ای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، این جنگنده را مجبور به مانور اضطراری برای فرود بر ناو هواپیمابر نیمیتس کرد. نیروی دریایی آمریکا همچنین گفت گفت این سیزدهمین باری است که در سال ۲۰۱۷، با عملیات "خطرناک یا غیرحرفه‌ای" نیروهای ایران مواجه شده است.
  • ۱۴ اوت، ۲۳ مرداد: نیروی دریایی آمریکا یک پهپاد ایرانی -صادق یک- با چراغ خاموش و تحرکی "غیرحرفه‌ای و خطرناک" خود را به نزدیکی ناو هواپیمابر نیمیتس آمریکا در خلیج فارس رساند.
  • ۲۷ اوت، پنج شهریور: مقام‌های ولایت هرات در غرب افغانستان گفتند پهپادی از مرز افغانستان با ایران وارد فضای افغانستان شد و بعد از شلیک نیروهای افغان ناپدید شده است. گفته شده پهپاد متعلق به ایران بوده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که قرار است امروز در مجمع عمومی شورای امنیت سازمان سخنرانی کند در ماههای اخیر بشدت از ایران و حزب‌الله و حضور آنها در سوریه انتقاد کرده و دیروز هم در دیدار با دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که تمرکز او بر تهدید ایران و افزایش نفوذ این کشور در سوریه است.

آقای ترامپ امروز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل حکومت ایران را متهم کرد که درآمد نفتی خود را به جای بهبود وضعیت زندگی مردم، صرف کمک به گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان می‌کند که به گفته آقای ترامپ، تهدیدی علیه "همسایگان مسالمت‌جوی عرب و اسرائیلی خود" هستند.

ماه پیش آقای نتانیاهو در جریان سفر آنتونیو گوترش دبیر کل سارمان ملل به اسرائیل، ایران را متهم کرده بود که در سوریه و لبنان در حال احداث کارخانه‌های تولید "موشک های هدایت شونده دقیق" است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

برج دیده‌بانی سازمان ملل در منطقه قنیطره، منطقه حائل در بلندی‌های جولان

جاناتان کونریکوس یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل امروز در این باره گفت: "این اولین بار نیست که حزب الله از پهپاد برای تجسس و شناسایی استفاده می‌کند".

او تاکید کرد که تصمیم به سرنگون کردن این پهپاد ارتباطی به سخنرانی امروز نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل ندارد با اینکه انتظار می‌رود او بر موضوع ایران تاکید کند.

شیخ حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان در سال ۲۰۱۲ پذیرفت پهپادی که یک هفته پیش از آن بر فراز اسرائیل سرنگون شده بود متعلق به حزب‌الله و ساخت ایران بوده و بر فراز "مناطق حساس" اسرائیل به پرواز در آمده بود.

از آن زمان به بعد ارتش اسرائیل هر از گاه از هدف قرار دادن پهپادها بر فراز اسرائیل و بلندی‌های جولان خبر داده هر چند که در تمام موارد این پهپادها یا ساخت آن را به ایران منسوب نکرده است.