رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ 'تحت نظر و شنود اف‌بی‌آی بوده‌ است'

آقای منافارت و وکلایش درباره گزارش تحت نظر بودن او از سوی اف‌بی‌آی اظهار نظر نکرده‌اند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پل منافارت و وکلایش درباره گزارش تحت نظر بودن او از سوی اف‌بی‌آی اظهار نظر نکرده‌اند

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که پل منافارت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته تحت نظر اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) بوده و مکالمات او شنود می‌شده است.

جزئیات این شنودها هنوز منتشر نشده است اما مراحل پیچیده و دشوار دریافت مجوز شنود برای اف‌بی‌آی از مراجع قضایی می‌تواند نشان از جدیت تحقیقات درباره آقای منافارت تلقی شود.

شبکه خبری سی‌ان‌ان، روز سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) در گزارشی اختصاصی خبر داد که پلیس فدرال آمریکا آقای منافارت را پیش از آن که او به عنوان رئیس ستاد آقای ترامپ برگزیده شود تحت نظر داشته و همچنین مکالمات او را در مدتی که با این ستاد همکاری داشته و حتی پس از آن شنود می‌کرده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، شنود ارتباطات آقای منافارت حتی پس از اتمام انتخابات در نوامبر سال گذشته، ادامه یافته و تا سال جاری میلادی (۲۰۱۷) هم ادامه داشته اما معلوم نیست که آیا او هم اکنون هم تحت نظر است یا خیر.

آن طور که گزارشگران سی‌ان‌ان می‌گویند اف‌بی‌آی آقای منافارت را ابتدا از سال ۲۰۱۴ و همزمان با همکاری او برای یک موسسه که به حزب حاکم در اوکراین مشورت می‌داد تحت نظر گرفته است.

اکنون کارآگاهان اف‌بی‌آی در پی آنند که از نقش احتمالی ارتباطات آقای منافارت با مسکو بر انتخابات سال گذشته آمریکا پرده بردارند.

بیشتر بخوانید:

ماه گذشته میلادی هم مشخص شد که ماموران اف‌بی‌آی چند ماه پیش و دقیقا یک روز پس از آن که آقای منافارت برای شهادت در کنگره آمریکا حاضر شده بود، به منزل شخصی او یورش برده بودند و بسیاری از مدارک او و اطلاعات کامپیوترهایش را برای تحویل به رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده تحقیق از نقش روسیه در انتخابات آمریکا، ضبط کرده بودند.

آقای منافارت که تابستان گذشته (ماه اوت) به ستاد انتخاباتی آقای ترامپ پیوست، از چهره‌های شناخته شده در سیاست آمریکاست و سال‌هاست که در واشنگتن، پایتخت، از طریق نهادهای رایزن و لابی‌گر با کاخ‌سفید و کنگره آمریکا مرتبط است.

در همین حال، ناظران می‌گویند اگر چه تحت‌نظر قرار گرفتن و شنود مکالمات آقای منافارت دلیلی بر ارتکاب او به جرم نمی‌شود، مراحل بسیار دشوار و پیچیده کسب مجوز قانونی برای شنود مکالمات یک شهروند ایالات متحده، می‌تواند نمایان‌گر جدیت تحقیقات در این باره و تمرکز بازرس ویژه بر این موضوع تلقی شود.