لردهای بریتانیایی 'بدون آنکه کار کنند پول می‌گیرند'

فعالان طرفدار اصلاح نظام انتخابات در بریتانیا در گزارشی که اخیرا تهیه کرده‌اند نقش اعضای مجلس اعیان (لردها) را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که اعضای این مجلس بدون آنکه در پارلمان حضور یابند حقوق می‌گیرند. مجلس اعیان بریتانیا این ادعا را رد کرده است.

انجمن اصلاحات انتخابات در گزارش خود اعضای مجلس اعیان را "لردهای کدو تنبل" خواند و گفت با آنکه بسیاری از آنها در ۲۰۱۶ تنها چهار یا پنج بار در مجلس حضور یافته و سخنرانی کرده اند، مجموعا درخواست بیش از ۴ میلیون پوند هزینه کرده اند.

طبق این گزارش حدود ۴% آنها در مورد مسائل مختلف اصلا اظهار نظری نکرده و رای خود را صادر نکرده‌اند.

اما رئیس مجلس اعیان بریتانیا این انجمن را "کوتاه‌‌بین" توصیف کرد و گفت که گزارش فقط بر "سخنرانی لردها در جلسات مجلس" تمرکز کرده، در حالی که مجلس اعیان نقش گسترده‌تری دارد.

این گزارش در حالی منتشر شده که اخیرا جان برکاو، رئیس مجلس عوام بریتانیا کاهش اعضای مجلس اعیان را مطرح کرده و خواستار آن شده بود که شمار اعضای مجلس اعیان به نصف کاهش یابد.

اعضای مجلس اعیان حقوق نمی‌گیرند اما می‌توانند برای حضور خود در جلسات مجلس روزی ۳۰۰ پوند درخواست کنند.

مجلس اعیان بریتانیا هم با خروج از اتحادیه اروپا موافقت کرد

استعفای نایب رئیس مجلس اعیان بریتانیا در پی انتشار یک ویدیو

طرح اصلاح مجلس اعیان بریتانیا به تعویق افتاد

اتهام فساد اداری علیه اعضای مجلس اعیان بریتانیا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جان برکاو، سخنگوی مجلس عوام خواستار اصلاحات ساختار جلس اعیان شده است

این انجمن که برای ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی بریتانیا فعالیت می‌کند گفته است که مخارج و هزینه‌هایی که از سوی مجلس اعیان درخواست شده حدود ۲۰% از ۲۰۱۴-۱۵ افزایش داشته است. به گفته آنها مخارج لردها در ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ برابر با ۲۱ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۱۶۸ هزار پوند بوده است.

فعالان این گروه گفتند: "فعالترین لردها که تعدادشان ۳۰۰ نفر است تنها نیمی از این هزینه را دریافت کرده‎اند و این نشان می‌دهد که تعداد اعضای این مجلس می‌تواند به اندازه قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد بی آنکه بر عملکرد مجلس تاثیر منفی بگذارد."

آخرین بار که تعداد اعضای مجلس اعیان بریتانیا کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت در سال ۱۹۹۹ بود که بر اساس لایحه اصلاح ساختار مجلس لردها، تعداد لردهای موروثی عضو مجلس از ۶۰۰ نفر به ۹۲ نفر کاهش یافت. تا آن زمان، تمام اشراف موروثی به طور خودکار عضو مجلس لردها بودند اما با تصویب این قانون، تنها ٩١ نفر از اشراف موروثی به انتخاب خود آنان به عضویت مجلس اعیان در‌ می‌آیند و بقیه اعضا را کسانی تشکیل می‌دهند که عنوان اشرافی لرد (یا لیدی برای زنان) را تنها در طول زندگی خود حفظ می‌کنند و این عنوان به فرزندانشان به ارث نمی‌رسد. یکی از اشراف موروثی هم به اعتبار مقامی که در دربار دارد عضو این مجلس است.

اشراف غیرموروثی معمولا از میان سیاستمداران بازنشسته یا شخصیت‌های برجسته سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برگزیده شده و نخست وزیر، معمولا پس از مشورت با رهبران سایر احزاب و نهادهای دیگر، اسامی آنان را برای تصویب و صدور فرمان به ملکه پیشنهاد می‌کند. اعطای عنوان لردی به عنوان امتیازی برای خدمات مهم تلقی می‌شود.

اعضای مجلس اعیان در حال حاضر به ۷۹۸ نفر می رسد. به این ترتیب مجلس اعیان بعد از کنگره خلق چین بزرگترین نهاد قانونگذاری در جهان است.

در نظام پارلمانی بریتانیا، قدرت اصلی قانونگذاری و نظارت در اختیار مجلس عوام است که اعضای آن با رای مستقم مردم برای مدت معینی انتخاب می‌شوند. معمولا نخست وزیر و اعضای ارشد دولت نیز نماینده مجلس عوام هستند.

مجلس لردها اختیارات بسیار محدودی دارد و نقش مجلس آن عمدتا شامل بررسی و پیشنهاد اصلاحات شکلی یا ماهوی لوایح و طرح‌های مصوب مجلس عوام است هر چند با توجه به تخصص موجود در این مجلس، گاه اعضای آن توانسته‌اند طرح‌های مهمی به خصوص در زمینه‌های اجتماعی را به تصویب هر دو مجلس برسانند و به قانون تبدیل کنند.

با اینهمه، ماهیت غیرانتخابی مجلس لردها گاه با انتقاداتی مواجه بوده است.

موضوعات مرتبط