نظرسنجی: بیش از نیمی از بریتانیا‌یی‌ها حامی پیش‌داوری نژادی علیه اعراب و مسلمانان هستند

مسلمانان در بریتانیا

منبع تصویر، Getty Images

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از نیمی از شهروندان بریتانیایی از پیش‌داوری نژادی علیه اعراب و مسلمانان حمایت می‌کنند.

این در حالی است که بیش از ۸۰ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی پذیرفته‌اند که درباره جهان عرب چیز زیادی نمی‌دانند.

این نظرسنجی در اواسط ماه اوت امسال (۲۰۱۷) از سوی روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز، و همچنین موسسه تحقیقاتی Yougov با شرکت ۲۱۴۲ فرد بزرگسال در بریتانیا انجام شده است.

بر همین اساس، بیشتر مردم بریتانیا معتقدند سیاست‌های خارجی این کشور در خاورمیانه شکست خورده است.

این مطالعه همچنین نشان داده است که حدود ۷۰ درصد از شهروندان بریتانیایی بر این باورند که اظهارات سیاستمداران کشورشان علیه پناهجویان باعث تشدید جرایم مرتبط با نفرت می‌شود.

در بخش دیگری از این نظرسنجی به پناهجویان خاورمیانه هم اشاره شده است و ۷۰ درصد شرکت کنندگان معتقدند باید پناهجویان کمتری از کشورهای عراق و سوریه وارد کشورشان شوند. حدود شصت درصد پاسخ دهندگان هم بر این باور بودند که مهاجرانی که از کشورهای عربی به بریتانیا یا اروپا رفته‌اند نتوانسته‌اند وارد جامعه میزبان شوند.

بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی ایران را از جمله کشورهای عربی قلمداد کرده بودند. در مورد افغانستان این رقم کمتر از نصف شرکت‌کنندگان بود.

کریس دویل، مدیر شورای تفاهم اعراب و بریتانیا نبود سطح آگاهی فراگیر در جامعه بریتانیا درباره جهان عرب را "مایه نگرانی" خوانده است.

کشورهایی که شرکت کنندگان به اشتباه آنها را عربی نامیده‌اند

%۷۲

ایران

  • %۴۸ افغانستان

  • %۳۷ اسرائیل

  • %۳۰ ترکیه

Getty Images

در این گزارش همچنین آمده است بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان از مداخله نظامی بریتانیا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حمایت می‌کنند. بیش از ۸۰ درصد همین افراد معتقد بودند حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی که به سرنگونی صدام حسین انجامید، اشتباه بوده است.

نتایج این نظرسنجی در حالی منتشر شده که جرایم مرتبط با اسلام‌هراسی در بریتانیا افزایش داشته است.

به گفته پلیس بریتانیا شمار حملات به مسلمانان در لندن به میزان ۷۰ درصد در ۱۲ ماه گذشته بیشتر شده است.

بر این اساس، در دوازده ماه گذشته تا ژوئیه ۲۰۱۵ بیش از ۸۰۰ مورد جرایم مرتبط با اسلام‌هراسی ثبت شده؛ این در حالی است که در ۱۲ ماه پیش از آن این گونه جرایم کمتر از ۵۰۰ مورد بوده است.

تعریف پلیس لندن از جرایم ناشی از اسلام‌هراسی عبارت است از انجام هر گونه تخلفی که بر افرادی که به عنوان مسلمان شناخته می‌شوند، تاثیر بگذارد.

این گونه تخلفات طیفی از جرایم از جمله آزار از طریق اینترنت تا حملات بسیار خشونت‌آمیز را شامل می‌شود.