هشدار اردوغان: ترکیه مرز خود را با عراق می‌بندد

رجب طیب اردوغان حق نشر عکس Reuters

هم‌زمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته است که مرزهای کشورش با عراق را می‌بندند.

رئیس جمهور ترکیه در سخنان در آنکارا، پایتخت، و همزمان با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان، گفت که ترکیه مرزهایش در شمال عراق را می‌بندد و همچنین به کردستان عراق هشدار داد که مسیر صادرات نفت این منطقه به کشورهای دیگر را نیز خواهد بست.

به گزارش خبرگزاری‌ها، آقای اردوغان در سخنان خود این همه‌پرسی را "غیر مشروع" نامید و افزود: "بعد از این (همه‌پرسی) ببینیم که آنها (کردها) به کی نفت می‌فروشند. شیر لوله‌های (نفت) دست ماست. وقتی ما آنها را ببنیدم، همه چیز تمام می‌شود."

مقامات ترکیه از ابتدا مخالف برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق بوده‌اند و حفاظت از تمامیت ارضی عراق را یکی از اصول سیاست خارجی ترکیه خوانده‌اند.

چند روز پیش ترکیه نیز مانوری نظامی را در مرز مشترک با کردستان عراق برگزار کرد.

حق نشر عکس EPA

ایران نیز از مخالفان جدی این همه‌پرسی است و در موارد مختلف در این مورد ابراز نظر کرده است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به این همه‌پرسی بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، بر "تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در عراق" تاکید کرده است.

آقای قاسمی امروز دوشنبه ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران تاکید کرد که "هر اقدامی مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی دولت عراق اقدامی نابه‌جا و غلط است و می‌تواند منجر به برخی تحولات و اتفاقاتی باشد که همه مردم منطقه و به خصوص بیش از همه مردم کرد را که همواره خیرخواه آنها بوده‌ایم و در زمینه کمک به آنها حرکت کرده‌ایم، را تحت تاثیر قرار دهد."

ایران با دولت عراق روابط نزدیکی دارد و دیروز اعلام کرد که مرز هوایی خود با کردستان عراق را بسته است.

آقای قاسمی در همین رابطه گفت که ایران "به درخواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی خود را بر روی اقلیم کردستان بسته است."

ایران همچنین دیروز یکشنبه مانوری نظامی در منطقه شمال غرب که دارای مرز با کردستان عراق است برگزار کرد.

شب گذشته همچنین گزارش شد که حسن روحانی و رجب طیب اردوغان روسای جمهور ایران و ترکیه در تماسی تلفنی با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کردند. هر دو کشور با کردستان عراق مرز مشترک دارند و با شورشیان کرد می‌جنگند.

به گزارش خبرگزاری فارس در این خصوص، آقای روحانی گفت: "برای جمهوری اسلامی ایران حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق و امنیت منطقه بسیار مهم و حیاتی است و باید به بر هم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود." او اضافه کرد: "هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود و بی‌تردید کشورهای منطقه اجازه شکل‌گیری بی‌ثباتی جدیدی را در منطقه نخواهند داد."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای روحانی همچنین در تماسی تلفنی با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، از موضع او در مورد همه‌پرسی کردستان حمایت کرده است.

به گزارش ایرنا آقای روحانی در این مکالمه گفت: "از نظر ما قانون اساسی عراق باید مورد احترام همه باشد و تخلف از آن به معنای انجام اقدامات غیرقانونی است... در این مساله مهم عراق ، ما کنار همسایه خود و دولت عراق خواهیم بود."

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در شرایطی برگزار شده است که علاوه بر مخالفت‌های داخلی در عراق و مخالفت شدید همسایگان آن در خاورمیانه، شورای امنیت سازمان ملل نیز با برگزاری آن مخالفت کرد و از مقامات کردستان عراق خواست تا این رفراندوم را برگزار نکنند.

حق نشر عکس Reuters

در پاسخ به این واکنش‌ها و نگرانی‌ها مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، روز گذشته در اظهاراتی نگرانی کشورهای همسایه، ترکیه و ایران، را در این مورد که همه‌پرسی باعث بی ثباتی منطقه می‌شود، رد کرد. او گفت که ما خواستار برقراری روابط خوب با ترکیه و ایران هستیم. رئیس اقلیم کردستان عراق افزود ما به جامعه بین‌المللی ثابت می‌کنیم که تهدیدی برای ثبات منطقه نخواهیم بود.

وی همچنین مشارکت این اقلیم با دولت مرکزی عراق را تجربه‌ای شکست خورده خواند و گفت که اقلیم کردستان نمی‌خواهد این تجربه تکرار شود. آقای بارزانی بغداد را متهم کرد که کردها را از حقوقشان محروم و آنها را تحقیر می‌کند.