زنان عربستان سعودی حق رانندگی پیدا می کنند

زنان عربستان
توضیح تصویر،

در چند سال اخیر، شماری از زنان سعودی با رانندگی در مکان های عمومی، محرومیت از حق رانندگی را به چالش کشیده اند

با صدور دستوری از جانب ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، زنان این کشور از حق رانندگی برخوردار خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان، با صدور دستور پادشاه، قوانین رانندگی این کشور تغییر می‌کند و زنان نیز می توانند مانند مردان گواهینامه رانندگی بگیرند.

به گزارش خبرگزاری سعودی وزرای دولت قرار است ظرف ۳۰ روز گزارشی را آماده کنند و دستور ملک سلمان از ماه ژوئن اجرا خواهد شد.

شاهزاده خالد بن سلمان سفیر این کشور در آمریکا آن را "روزی تاریخی و بزرگ" و "تصمیمی درست در زمان مناسب" خواند.

او تایید کرد که زنان نیازی به گرفتن اجازه از سرپرستان مرد برای آموزش رانندگی نخواهند بود و می توانند هرجا بخوانند بروند.

زنان عربستان سعودی، تاکنون اجازه رانندگی نداشته اند و فعالان حقوق زنان در این کشور، از سال ها پیش پیگیر این حق بوده اند.

بخشی از اقدامات فعالان حقوق زنان در این ارتباط، شامل به چالش کشیدن قوانین تبعیض آمیز از طریق رانندگی در مکان های عمومی بوده است.

بیشتر بخوانید:

پلیس عربستان سعودی، در سال های گذشته به کرات زنانی که قانون منع رانندگی را زیر پا گذاشته اند را دستگیر کرده که این برخوردها، واکنش نهادهای حقوق بشری بین المللی را به دنبال داشته است.

در دی ماه گذشته، سازمان ملل متحد از عربستان خواست تا قانون ممنوعیت رانندگی برای زنان در این کشور را لغو کند و در قانون قیمومیت مردان نیزاصلاحاتی انجام دهد.

در آن زمان، فیلیپ آلستون، گزارشگر ویژه سازمان در زمینه فقر مفرط و حقوق بشر گفت که این قوانین "مانع از پیشرفت اقتصادی و اجتماعی در کشوری شده است که دارای ذخایر غنی نفتی است."

او تاکید کرد که بعضی از جنبه‌های قانون قیمومیت مردان که بر اساس آن زنان برای کار، ازدواج، ترک کشور و بسیاری از فعالیت‎ها به اجازه خویشان مرد خود نیاز دارند نیز باید اصلاح شود.

عربستان سعودی پیش از این، تنها کشور جهان بوده که به شهروندان زن خود، اجازه رانندگی نمی داده است.

واکنش ها

این تصمیم با استقبال وزارت خارجه آمریکا روبرو شد که آن را "گامی بزرگ در جهت صحیح"خواند.

لجین هذلول که در سال ۲۰۱۷ به خاطر زیرپا گذاشتن این مقررات ۷۳ روز زندانی شد در توییتی نوشت: "خدا رو شکر".

منال شریف سازمان دهنده کمپینی برای گرفتن حق رانندگی برای زنان که او هم به خاطر رانندگی زندانی شده بود در توییتر گفت که "عربستان سعودی برای همیشه عوض شده."

بعضی هم ابراز ناخرسندی کردند.

یک منتقد در توییتر نوشت: "تا جایی که به یاد دارم، شریعه شناسان گفته اند که رانندگی زنان حرام است. چطور است که ناگهان حلال شده؟".