واکنش به حکم ترامپ برای لغو خدمات پیشگیری از بارداری

دونالد ترامپ با امضای حکمی التزام کارفرمایان به ارایه خدمات پیشگیری از بارداری به کارگران را به بهانه "آزادی مذهبی و اعتقادی" لغو کرده است.

این حکم می‌تواند میلیون زن آمریکایی را تحت تاثیر قرار دهد. نهادهای حقوق بشری گفته‌اند این حکم را به دادگاه خواهند کشید.

آن طور که برآورد شده ۵۵ میلیون زن در آمریکا از خدمات پیشگیری از بارداری که طبق قانون بیمه درمانی همگانی باراک اوباما اجباری شده بود، استفاده می‌کردند.

اکنون این حکم جدید به کارفرمایان اجازه می‌دهد از ارایه خدمات پیشگیری از بارداری چنانچه با "باورهای مذهبی" یا "ارزش‌های اخلاقی" آنها مغایرت داشته باشد، امتناع کنند.

آقای ترامپ در دوران انتخابات به هوادارانش لغو این بخش از قانون بیمه معروف به اوباماکر را وعده داده بود.

حکم حکومتی امروز (جمعه - ۶ اکتبر) آقای ترامپ گام دیگری از تلاش آشکار او برای امحاء اقدامات باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده است.

در حالی که پل رایان، رئیس‌جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا با ستایش از تصمیم امروز آقای ترامپ، آن را "یک روز تاریخی در پاس‌داشت آزادی‌های مذهبی آمریکا" نامیده، انجمن آزادی‌های مدنی آمریکا گفته این تصمیم رئیس‌جمهور را در مجامع قضایی به چالش خواهد کشید.

همزمان وزارت بهداشت آمریکا امروز در بیانیه با حمایت از این تصمیم اعلام کرده: "ما باید به موسسات و ادارات بدون آن که احساس کنند به علت ایده‌های مذهبی‌شان مورد تبعیض قرار گرفته‌اند فضایی برای التزام به باورهای اعتقادی‌شان بدهیم."

این در حالی است که حامیان حقوق زنان این حکم را اقدامی علیه زنان و به عقب بازگرداندن روند بهداشت زنان توصیف کرده‌اند

اگر چه وزارت بهداشت ادعای فعالان حقوق زنان مبنی بر به خطر افتادن سلامت زنان در پی این حکم را رد می‌کند، اما آنها می‌گویند با غیراجباری شدن ارایه این خدمات از سوی کارفرمایان، ممکن است آن دسته از زنانی که قادر به تامین مخارج داروهای پیشگیری از بارداری نیستند زیان ببینند.

در حال حاضر و مطابق قانون بیمه وضع شده در دوران باراک اوباما، کارفرمایان مستلزم به ارایه این خدمات هستند و بخشی از مخارج آنها از طریق سوپسیدی که دولت پرداخت می‌کند تامین می‌شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حامیان حقوق زنان این حکم را اقدامی علیه زنان و به عقب بازگرداندن روند بهداشت زنان توصیف کرده‌اند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption خوهران روحانی و مقام‌های مذهبی از حذف این بخش اوباماکر حمایت می‌کنند