ثبت دگرباشان جنسی در تاجیکستان؛ اقدامی اخلاقی یا بهداشتی؟

رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان
Image caption رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان

وزیر کشور تاجیکستان از شناسایی و ثبت نزدیک به ۳۷۰ نفر از دگرباشان جنسی در این کشور خبر داده است.

رمضان رحیم‌زاده در مقاله‌ای که اخیرا در مجله "قانونیت" متعلق به دادستانی کل تاجیکستان انتشار داده، نوشته است که از این تعداد حدود ۵۰ نفر را زنان همجنسگرا تشکیل می‌دهند.

در این مقاله که به مناسبت ۲۵ سالگی دادستانی تاجیکستان نوشته شده و به همکاریهای میان دادستانی و پلیس ربط دارد، از این افراد به عنوان "گروههای آسیب‌پذیر (جنسی)" نام برده شده است.

در این مقاله آمده است: "در سال ۲۰۱۵ کارمندان مقامات کارهای داخلی یکجا با کارمندان دادستانی کل و کمیته زنان و خانواده با مقصد پیشگیری موارد نقض حقوق وابسته به اخلاق، بودوباش شهروندان خارجی و مهاجران کاری، همچنین شناسایی افراد بدون شهروندی، عملیاتهایی با نامهای شرطی 'اخلاق ' و 'تازه سازی ' گذرانده شد."

ید مخصوص"

او می‌افزاید: "در سال ۲۰۱۶ گروههای کاری راجع به شامل شدن جوانان به گروههای آسیب‌پذیر همجنس گرایان، لزبین‌ها، دوجنسیها و تراجنسیها سازمان داده شده، در نتیجهِ همکاریهای دوجانبه ۳۶۷ نفر شهروندان جمهوری که به (این) گروههای آسیب‌پذیر شاملند، دسترس کرده (شناسایی) شده‌اند که از این تعداد ۳۱۹ نفر به هم‌جنسگرایی مرد با مرد و ۴۸ نفر دیگر به همجنس گرایی زن با زن (مربوط) می‌باشند که آنها در قیدهای مخصوص عملیاتی گذاشته شده‌اند."

به گفته خبرنگاران ظاهرا منظور وزیر کشور تاجیکستان از "دسترس کردن" این افراد، آوردن آنها به اداره پلیس (به منظور پرهیز از واژه های "دستگیر" یا "بازداشت") است و عبارت "در قیدهای مخصوص آپِراتیوی (عملیاتی) گذاشتن" به معنای ثبت نام این افراد در فهرستهای ویژه پلیس، شبیه فهرست زنانی است که به روسپی‌گری دست می‌زنند.

در ضمن، آماری که آقای رحیم‌زاده به دست می‌دهد، به سال ۲۰۱۶ برمی گردد و معلوم نیست که این گونه اقدامات مقامات هنوز هم ادامه دارد یا خیر. هدف از این گونه عملیات هم روشن نیست، ولی با توجه به نامهای "اخلاق" و "پاک سازی" که برای این عملیاتها انتخاب شده‌اند، به نظر می رسد هدف، مبارزه با آنچه که "بد اخلاقی" گفته می شود، باشد.

در تاجیکستان هیچ مقرراتی در مورد دگرباشان جنسی وجود ندارد، ولی به گفته تحلیلگران، جامعه نسبت به آنها بی‌تحمل است. پلیس نیز به این افراد غالبا از زاویه "اخلاق" می‌نگرد و با آنها شبیه کارگران جنسی رفتار می‌کند.

چندی پیش ویدئویی در یوتیوب منتشر شد که نشان می داد گروهی از جوانان در تاجیکستان یک مرد زنانه پوش را مورد ضرب و شتم قرار می دهند. اما پلیس هیچ اطلاعی از شناسایی و مجازات این افراد نداده است.

'جنایتهای اخلاقی'

مقامهای پلیس تاجیکستان حاضر نشدند درباره مقاله وزیر کشور توضیح بدهند، ولی برخی رسانه‌ها از قول یک منبع پلیس که هویتش را افشا نکرده، نوشته‌اند که تهیه فهرست افراد متعلق به اقلیتهای جنسی به دلیل ریسک بالای ابتلای آنها به بیماریهای آمیزشی و برای آگاه‌سازی آنها از این خطر صورت گرفته است.

با این حال، آنگونه که از مقاله وزیر کشور برمی‌آید، این عملیات توسط سه نهاد پلیس، دادستانی و کمیته زنان انجام شده و در آن از مشارکت وزارت بهداشت و نهادهای مربوط به آن ذکری نرفته است. در گذشته از عملیاتهای مشابه پلیس علیه فحشا در تاجیکستان گزارش می شد و زنان روسپی تحت معاینه پزشکان قرار می‌گرفتند.

دو سال پیش آقای رحیم‌زاده در یک سخنرانی گفته بود که پلیس در جهت مبارزه با "جنایتهای وابسته به اخلاق، فاحشگی و دلالگی" بیش از دو هزار نفر از "زنان بداخلاق" را شناسایی کرده است که ۵۱ نفر از آنها را افراد نابالغ (یعنی زیر سن قانونی) تشکیل می‌دهند. همچنین، ماموران پلیس ۱۵۷ روسپی خانه را "به قید گرفته‌اند. (ثبت کرده‌اند)"

اوایل سال گذشته وی اطلاع داد که در سال ۲۰۱۵ در تاجیکستان ۸۵۲ "جنایت اخلاقی" و حدود ۲۲۰ مورد "تشکیل فاحشه خانه" ثبت شده است و سه زن "برای پهن کردن (اشاعه) بیماریهای سرایتی" مجازات شده‌اند.

طی ماههای اخیر هم پلیس تاجیکستان از موارد بازداشت افرادی به اتهام "تبدیل دادن" خانه، جای کار، مهمانخانه یا آسایشگاه به روسپی خانه خبر داده است. در تاجیکستان برای فحشا جریمه و ۱۰ تا ۱۵ روز "حبس اداری" و برای "تشکیل فاحشه خانه" و "جلب کردن به فحشا" جریمه ای زیاد و ۲-۵ سال زندان مقرر شده است.