مذاکره رهبران احزاب بریتانیا برای مقابله با آزار جنسی در پارلمان

می

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

می برای مقابله با ایذا ومزاحمت جنسی در پارلمان پیشنهادهایی داده است

رهبران احزاب بریتانیا برای بررسی و یافتن راهی برای مقابله با آزار و مزاحمت جنسی توسط نمایندگان پارلمان با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.

ترزا می، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار بریتانیا امروز چهارشنبه ۱۰ آبان (۱ اکتبر) در سخنانی پارلمان این کشور با ابراز "نگرانی عمیق" از گزارش‌های اخیر پیرامون اتهام آزار و مزاحمت جنسی در پارلمان، خواستار به جریان افتادن رویه جدیدی برای رسیدگی به شکایت‌های مربوط به این موارد در پارلمان شد. وی گفت در نظر دارد در جلسه‌ای با شرکت رهبران احزاب مختلف در این مورد با آنان تبادل نظر کند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر - حزب اصلی مخالف دولت - نیز گفت که از پیشنهاد نخست وزیر برای گفتگو در این مورد استقبال می‌کند.

قرار است این جلسه هفته آینده برگزار شود و رهبر جناح حزب ملی‌گرای اسکاتلند در پارلمان بریتانیا نیز گفته است که در آن شرکت خواهند کرد و برای مقابله با این مسئله، آماده همکاری با دولت است.

خانم می وعده داده است که ظرف چند روز به اتهامات آزار جنسی در پارلمان و جنبه‌های مختلف آن از جمله فقدان حمایت لازم از شاکیان رسیدگی کند. او گفته است که "ما موظف هستیم اطمینان حاصل کنیم که با هرکس که برای خدمت به مردم به این محل می‌آید با احترام رفتار خواهد شد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

می و کوربین

به گفته نخست وزیر بریتانیا، اقداماتی که پیشنهاد شده از جمله شامل دستورالعملی برای تمامی احزاب است تا ضوابط رفتاری تدوین شده برای وزیران را در مورد تمام نمایندگان پارلمان و کسانی که در ساختمان پارلمان مشغول به کار هستند به کار گیرند.

موضوع آزار و مزاحمت جنسی توسط نمایندگان پارلمان و سیاستمداران در روزهای اخیر به موضوعی مهم در رسانه‌های خبری بریتانیا تبدیل شده است. در گزارش‌هایی که در رسانه‌ها منتشر شده، برخی اعضای پارلمان متهم شده‌اند که با زنان شاغل در پارلمان و فعال در صحنه سیاسی رفتار مناسبی نداشته‌اند و در مواردی مرتکب آزار و مزاحمت جنسی آنان شده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گرین اتهام ایذای جنسی را کاملا تکذیب کرده است

یکی از متهمان به مزاحمت جنسی، دیمین گرین، عضو ارشد دولت است که عملا معاون نخست وزیر محسوب می‌شود. روز چهارشنبه وی اتهام آزار جنسی را به شدت تکذیب کرد.

کیت مالتبی، از فعالان حزب محافظه کار، در مطلبی در روزنامه تایمز نوشته است که در سال ٢٠١۵، آقای گرین در یک میخانه "برای لحظه‌ای گذار" به زانوی او دست زد و در سال ۲۰۱۶ هم پیامکی برای او فرستاد که حاوی "دعوت جنسی" بود.

خانم مالبی که ٣١ ساله، یک فرد دانشگاهی و نویسنده است. او گفته که آقای گرین، ۶١ ساله، این پیامک را پس از آن برای او ارسال داشت که وی تصویری از خود را در روزنامه تایمز منتشر کرده بود. در این تصویر، کیت مالبی تنها یک کرست برتن داشت. به گفته وی، در پیامک دیمین گرین آمده بود که: "مدتهاست همدیگر را ندیده‌ایم. اما تحسین تو با یک کرست در روزنامه زرد مورد علاقه‌ام، باعث شده ازت دعوت کنم هر وقت دلت خواست، با هم یک نوشیدنی بخوریم."

وی گفته است که با دریافت این پیامک "احساس ناخوشایندی" به او دست داد.

آقای گرین گفته است که از سال ۲۰۱۴ با خانم مالبی آشنا بوده و به عنوان دوست، "سالی دو بار با هم مشروبی می خوردیم". وی تأکید کرده است که روابط آنان از حد آشنایانی که گاه به گاه با هم دیدار می‌کنند فراتر نمی‌رفته است. دیمین گرین سخنان خانم مالبی را "اتهامی عاری از حقیقت" خوانده و افزوده است که از شنیدن آن عمیقا ناراحت شده است.

قرار است دبیر هیئت دولت موضوع نقض احتمالی ضوابط رفتاری وزیران از سوی آقای گرین را بررسی کند.