سیا آرشیو بن‌ لادن شامل روابط القاعده با ایران را منتشر کرد

بن لادن

منبع تصویر، Reuters

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، روز چهارشنبه آرشیو بزرگی که شش سال پیش در جریان یورش به محل اختفای اسامه بن لادن، رهبر القاعده، در ابت آباد پاکستان به دست آمده بود را منتشر کرده است.

این آرشیو شامل عکس هایی از صفحات یادداشت های روزانه بن لادن و ویدئوی عروسی پسر کوچکش، حمزه، است.

این اسناد همچنین جزییات تازه ای از روابط مبهم القاعده با ایران ارائه می کند.

مایک پمپئو مدیر سیا ماه پیش در کنفرانسی در واشنگتن قول انتشار اسنادی که روابط القاعده با ایران را روشن تر کند داده بود.

او گفته بود: "روابطی وجود داشته، تماس هایی وجود داشته. وقت هایی بوده که ایرانی ها با القاعده همکاری کرده اند."

او روز چهارشنبه گفت انتشار این اسناد "فرصتی در اختیار مردم آمریکا قرار می دهد تا شناخت بیشتری از طرح ها و عملکرد این گروه تروریستی پیدا کنند."

سیا ۴۷۰ هزار فایل تازه که در ماه مه ۲۰۱۱ از محل زندگی بن لادن ضبط شده بود را علنی کرد. بن لادن در آن حمله کشته و جسدش در کیسه ای سنگین به اعماق دریا فرستاده شد.

این اسناد توسط توماس جاسلین و بیل روگیو محققان "بنیاد دفاع از دمکراسی" که از قبل به آن دسترسی یافته بودند بررسی شده است.

آنها برداشت های خود را در مقاله ای در نشریه این بنیاد به نام "لانگ وار جورنال" منتشر کرده اند.

به نوشته آنها یکی از این اسناد مطالعه ای ۱۹ صفحه ای از پیوندهای القاعده با ایران است که یکی از افسران بن لادن نوشته است.

این تحلیل تصویری از یک رابطه کجدار و مریز میان این دو ترسیم می کند.

به نوشته این دو یک سند در این مجموعه حاکیست که ایران چگونه پیشنهاد آموزش، پول و سلاح به بعضی از "برادران سعودی" القاعده به شرط حمله به منافع آمریکا در منطقه خلیج فارس را داده بود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بن لادن در ابت آباد پاکستان در حمله کماندوهای آمریکایی کشته شد

اما سایر اسناد نشان می دهد که ایران و القاعده گاه اختلافات شدیدی داشته اند و بن لادن یک بار نامه ای به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نوشت تا خواستار آزادی بستگانش شود.

جاسلین می نویسد: "سایر فایل ها نشان می دهد که القاعده یک دپیلمات ایرانی را برای واداشتن ایران به مبادله زندانی ربود."

او می افزاید: "مکاتبات اسامه بن لادن نشان می دهد که او و افسرانش همچنین نگران بودند که ایرانی ها حمزه (پسر بن لادن) و سایر اعضای خانواده را پس از آزادی ردگیری کنند."

یکی از فایل های منتشر شده ویدئوی عروسی حمزه بن لادن است که ظاهرا در ایران گرفته شده.

دولت آمریکا در ماه ژانویه نام حمزه بن لادن که تصور می شود ۲۷ یا ۲۸ ساله باشد را در فهرست مقابله با تروریسم قرار داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه اسنادی که قبلا منتشر شده نشان می دهد که طرح های حمزه برای رفتن به پاکستان برای به عهده گرفتن رهبری القاعده با کشته شدن بن لادن ناکام ماند و "تصور می شود که او در ایران باشد."

روگیو و جاسلین همچنین نوشتند: "بن لادن خود طرح هایی برای مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه داشت چون آن را مهلک می دانست."

آن دو اما استدلال می کنند که تحلیل این اطلاعات به این موضوع اشاره دارد که القاعده توانسته بود "مسیری را برای تسهیل" امور خود در ایران حفظ کند.

با توجه به این که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، لحن تندی در مقابل ایران در پیش گرفته بعضی ناظران زمان انتشار این اسناد را زیر سوال برده اند.

ند پرایس، یک مقام سابق سیا، گفت این اسناد "چیز تازه ای به ما نمی گوید."

خبرگزاری فرانسه اشاره می کند که او در توییتر نوشت که آقای پمپئو ممکن است این فایل ها را منتشر کرده باشد تا ادله علیه ایران به عنوان یک "دولت حامی تروریسم" را تقویت کند. ایران این اتهام را رد می کند.

آقای پرایس اخطار داد: "این حرکات نشانه بازگشت به نگاه دوران جورج بوش پسر است: تاکید بر پیوندهای تروریستی به عنوان منطقی برای تغییر رژیم."

بیشتر خوانید:

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

این اسناد شامل ویدئویی از مراسم عروسی حمزه بن لادن ظاهرا در ایران است