آنگ سان سوچی به منطقه آشوب‌زده راخین سفر کرده است

سوچی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

این نخستین دیدار سوچی از راخین از زمان آغاز خشونت‌های کنونی است

آنگ‌سان سوچی، رهبر دولت میانمار (برمه)، برای نخستین بار از زمان آغاز درگیری و آوارگی چند صد هزار تن از مسلمانان ساکن استان راخین به این منطقه سفر کرده است.

روز پنجشنبه، ۱۱ آبان (۲ نوامبر)، سخنگوی دولت برمه با اعلام سفر خانم سوچی به شمال راخین گفت که "مشاور دولت وارد شهر سیتوه شده و پس از آن به شهرهای موانگدو و بوتدونگ هم سفر خواهد کرد. این سفر یک روز به طول خواهد انجامید." اگرچه حزب اتحاد برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات سال ۲۰۱۵ اکثریت قابل توجه آرا را به دست آورد، اما به واسطه موانع قانونی، وی اجازه تصدی سمت رئیس جمهوری را ندارد اما در سمت "مشاور دولت" قدرت اصلی در دولت این کشور محسوب می‌شود.

سخنگوی دولت میانمار مشخص نکرد که آیا آنگ‌سان سوچی از روستاهایی هم که در آنها خانه‌ها، مزارع و محل‌های کسب و کار مسلمانان روهینگیا به آتش کشیده شده است دیدن خواهد کرد یا نه.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آوارگی چند صد هزار مسلمان روهینگیا انتقادات گسترده از دولت میانمار را در پی داشته است

روز ۲۵ اوت سال جاری، ارتش میانمار گفت که در واکنش به حمله شبه‌نظامیان جدایی‌طلب به پاسگاه‌های پلیس در شمال راخین، عملیاتی را در این استان آغاز کرده‌ است. با آغاز این عملیات، ده‌ها هزار تن از اقلیت مسلمانان روهینگیا که در این ایالت سکونت دارند از خانه‌های خود آواره شدند و به سوی مرز با بنگلادش گریختند. شمار آوارگان روهینگیا حدود ششصدهزار تن برآورد شده است.

یک گزارش کارشناسی سازمان ملل ارتش برمه و نیروهای متحد آن را متهم کرده که با برنامه‌ریزی قبلی و در عملیاتی سازمان یافته به اخراج مسلمانان روهینگیا مبادرت کرده‌اند و به بهانه حمله شورشیان راخین، این اقدامات را شدت بخشیده‌اند.

با شدت گرفتن خشونت علیه مسلمانان و انتشار گزارش‌های از نحوه برخورد ارتش، نیروهای وابسته به آن و تندروهای بودایی منطقه با مسلمانان به خصوص در رسانه‌های خبری غرب، سکوت‌آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل و رهبر سال‌ها مبارزه علیه حکومت نظامیان در برمه، با انتقاد گسترده مواجه شد. نخستین اظهار نظر خانم سوچی شامل وعده برخورد قضایی با افرادی که مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند نیز باعث کاهش از این انتقادات نشد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

سوچی در جریان بازدید از نقاط مختلف راخین - مدافعان مشاور دولت گفته‌اند که او اختیارات چندانی برای تاثیرگذاری بر ارتش ندارد

در مقابل، مدافعان آنگ‌سان سوچی گفته‌اند که با وجود برگزاری انتخابات آزاد و بازگشت دولت غیرنظامی به میانمار، هنوز هم نظامیان قدرت اصلی در این کشور محسوب می‌شوند و خانم سوچی قادر نیست بدون برانگیختن واکنش منفی آنان و به مخاطره انداختن روند بازگشت دموکراسی، صراحتا اقدامات ارتش را محکوم کند. همچنین، وی در مقام رهبر دولت غیرنظامی، نفوذ و قدرت چندانی برای جلوگیری از اقدامات نظامیان ندارد.

علاوه بر این، بودایی‌های به خصوص بودائیان تندور در استان راخین و سراسر برمه، با ادامه حضور مسلمانان در کشورشان مخالفند و اقدامات ارتش در اخراج این گروه از حمایت عمومی محروم نیست.

در سال ١٩٨٢، دولت نظامی برمه با تصویب قانون جدید تابعیت، مسلمانان روهینگیا را غیربرمه‌ای اعلام و شهروندی آنان را سلب کرد. به گفته نظامیان، مسلمانان روهینگیا یکی از اقوام متعلق به این کشور نیستند بلکه مهاجران بنگالی هستند که به طور غیرقانونی در برمه ساکن شده‌اند و باید به کشور اصلی خود بازگردند. در مقابل، مسلمانان روهینگیا تاکید دارند که نسل‌ها در این منطقه سکونت داشته اند و برمه‌ای هستند.

مسلمانان روهینگیا در میانمار، که سازمان ملل آنان را بزرگترین جمعیت بدون ملیت در جهان دانسته، از دسترسی به بسیاری از خدمات اجتماعی در این کشور محروم هستند.

آنگ‌سان سوچی ریاست کمیته بازسازی مناطق آسیب دیده راخین و فراهم کردن زمینه بازگشت آوارگان از بنگلادش را برعهده دارد. روز گذشته، سخنگوی این کمیته دولت بنگلادش را به عدم همکاری برای تسریع در بازگشت پناهجویان از آن کشور متهم کرد. وی گفت که دولت بنگلادش هنوز فهرست آوارگانی را که پس از حوادث ۲۵ اوت به آن کشور پناهنده شده‌اند در اختیار دولت میانمار قرار نداده است.