رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا در برابر دادگاه حاضر شدند

طرفداران استقلال

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

گروهی از طرفداران استقلال کاتالونیا برای بدرقه مقامات محلی در ایستگاه راه‌آهن بارسلون، مرکز کاتالونیا، حضور یافتند

مقامات دولت محلی سابق در کاتالونیا برای پاسخگویی به اتهاماتی ناشی از اعلام یکجانبه استقلال در دادگاه حاضر شده‌اند.

در جلسه دادگاه ملی که روز پنجشنبه، ۱۱ آبان (۲ نوامبر) در مادرید، پایتخت اسپانیا، تشکیل می شود پانزده تن از مقامات منطقه کاتالونیا به اتهامات وارد شده از سوی دادستانی اسپانیا در ارتباط با اعلام یکجانبه استقلال پاسخ خواهند داد. طبق قوانین دادرسی در اسپانیا، جرایم مهم در دادگاه ملی رسیدگی می‌شود. شماری از اعضای دولت، رئیس و چند تن از نمایندگان پارلمان محلی از جمله کسانی هستند که به دادگاه احضار شده‌اند.

کارلس پوجدمان، رهبر دولت کاتالونیا هم با اتهامات مشابهی از سوی دادستانی اسپانیا مواجه است اما در حال حاضر در بلژیک به سر می‌برد. وکیل آقای پوجدمان گفته است موکل او برای حضور در دادگاه به اسپانیا نخواهد رفت اما حاضر است از طریق ارتباط ویدیوئی به اتهامات پاسخ دهد. کارلس پوجدمان گفته است که اتهاماتی که علیه او وارد شده "انگیزه سیاسی" دارد و او این محاکمه را به رسمیت نمی شناسد.

جلسه امروز دادگاه به این منظور تشکیل شده که قاضی تصمیم بگیرد که آیا اتهاماتی که از سوی دادستانی وارد شده است قابل پیگرد قضایی است و در چنین صورتی، رویه رسیدگی به آنها را مشخص کند. این جلسه فردا - جمعه - هم ادامه خواهد یافت و عمدتا با پرسش از متهمان و دادستانی اختصاص خواهد داشت.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پوجدمان برای کسب حمایت اعضای اتحادیه اروپا به بروکسل، بلژیک رفته و گفته بود در جلسه دادگاه حضور نخواهد یافت

روز ۱ اکتبر، دولت محلی کاتالونیا همه‌پرسی استقلال از اسپانیا را برگزار کرد که اکثریت بزرگ رای‌دهندگان به آن رای موافق دادند. دادگاه قانون اساسی اسپانیا این همه‌پرسی را غیرقانونی و نتیجه آن را فاقد اعتبار اعلام کرده بود اما هفته گذشته، دولت محلی کاتالونیا لایحه اعلام یکجانبه استقلال را در پارلمان محلی مطرح کرد که با اکثریت آراء به تصویب رسید.

پیشتر ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، هشدار داده بود که در صورت اعلام استقلال، طبق اصل ۱۵۵ قانون اساسی این کشور، دولت محلی را برکنار و پارلمان محلی را منحل خواهد کرد و دولت مرکزی به طور موقت اداره امور این منطقه خودگردان را در دست خواهد گرفت.

قرار است انتخابات پارلمان محلی کاتالونیا روز ۲۱ دسامبر برگزار شود و تا آن زمان، دولت محلی تشکیل نخواهد شد. دولت مرکزی امیدوار است مشارکت گسترده مخالفان جدایی از اسپانیا در کاتالونیا، که بسیاری از آنان در همه‌پرسی استقلال شرکت نداشتند، باعث شود دولتی با نگرشی معتدل‌تر نسبت به پذیرش اسپانیا در این منطقه بر سر کار بیاید.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

رئیس پارلمان محلی از جمله کسانی‌ است که در دادگاه حضور یافته‌اند

نظام حکومتی اسپانیا مشروطه سلطنتی است و اگرچه رسما یک نظام فدرال خوانده نمی‌شود، اما ساختاری بسیار غیرمتمرکز دارد و دولت‌های محلی مناطق مختلف آن از اختیارات وسیعی در اداره امور خود برخوردار هستند.

منطقه کاتالونیا از ثروتمندترین مناطق اسپانیاست و اهالی آن معتقدند که کمک مالی دولت مرکزی به این منطقه به مراتب کمتر از عوایدی که از این منطقه به دست می آورد. همچنین، ملی‌گرایان کاتالونیا به طور سنتی با حکومت اسپانیا مخالف بوده‌اند.