گوین ویلیامسون وزیر دفاع جدید بریتانیا شد

ویلیامسون

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ویلیامسون (راست) کار خود در سمت وزیر دفاع را آغاز کرده است

گوین ویلیامسون وزیر دفاع جدید بریتانیا شد.

روز پنجشنبه، ۱۱ ابان (۲ نوامبر)، دفتر نخست وزیر بریتانیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گوین ویلیامسون، ناظم ارشد حزب محافظه‌کار در مجلس عوام، به سمت وزیر دفاع منصوب شده است.

روز گذشته، سر مایکل فالون، وزیر دفاع سابق، در نامه‌ای به نخست وزیر گفت که به خاطر مصالح دولت و کشور تصمیم گرفته است از سمت وزارت دفاع استعفا کند. دلیل استعفای مایکل فالون انتشار گزارش‌هایی بود که او را به ایذاء و مزاحمت جنسی در گذشته متهم می‌کرد.

اتهامی که تاکنون علیه آقای فالون منتشر شده این است که پانزده سال پیش، بدون رضایت یک زن روزنامه‌نگار، به زانوی او دست زد اما براساس برخی گزارش‌ها، ممکن است تخلفات دیگری هم علنی شود.

مایک فالون در استعفانامه خود در مورد ماهیت و واقعیت این اتهامات اظهار نظری نکرده اما گفته است که رفتار او در گذشته در خور شخصیت اعضای هیئت دولت نبوده است. در بریتانیا، نهاد ویژه‌ای در دولت وظیفه نظارت بر رفتار وزرا و اطمینان از انطباق آن با ضوابط مشخصی را برعهده دارد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

فالون سابقه خود را با ضوابط عضویت در هیئت دولت سازگار ندانست و کناره‌گیری کرد

در اطلاعیه دفتر نخست وزیر در مورد انتصاب جدید آمده است که ملکه بریتانیا پیشنهاد نخست وزیر در مورد انتصاب آقای ویلیامسون به وزارت دفاع را تایید کرده و او از امروز انجام وظیفه در وزارت دفاع را آغاز می‌کند. طبق آداب و رسوم دولتی در بریتانیا، انتصاب برخی از مقامات ارشد حکومتی شامل کسب تاییدیه تشریفاتی ملکه یا پادشاه این کشور است.

وزارت دفاع بریتانیا از لحاظ حوزه مسئولیت، یکی از بزرگترین و مهمترین وزارتخانه‌ها محسوب می‌شود به خصوص اینکه بریتانیا براساس مصوبه پیمان ناتو، دو درصد از تولید ناخالص داخلی را به بودجه دفاعی اختصاص می دهد که مبلغ قابل توجهی است. مسئولیت وزیر دفاع فعلی از آن جهت سنگین‌تر هم هست که با توجه به شرایط اقتصادی، این وزارتخانه تحت فشار قرار دارد تا بودجه دفاعی را کاهش دهد.

وزیر دفاع جدید بریتانیا ۴۱ سال دارد و از نزدیکان و افراد مورد اعتماد خانم می محسوب می‌شود.

در تشکیلات سیاسی بریتانیا، ناظم‌های حزب در پارلمان مسئول هماهنگی اقدامات و نحوه رای‌دادن نمایندگان جناح حزب خود در مجالس عوام و لردها هستند. ناظم حزب حاکم در مجلس عوام با عنوان رسمی "دبیر پارلمانی خزانه‌داری" در هیئت دولت عضویت دارد و در رده وزراست. ناظم ارشد حزب حاکم در مجلس لردها با عنوان سنتی "فرمانده سپاه محترم آقایان مسلح" که در گذشته ماموران حفاظت از پادشاه بودند، از لحاظ رده تشکیلاتی در سطح معاون سیاسی وزارتخانه‌‌هاست.

در شرایطی که دولت دارای اکثریت ناچیزی در مجلس عوام باشد، سازمان‌دهی نمایندگان عضو حزب حاکم به منظور اطمینان از تصویب لوایح دولت مسئولیت سنگینی را برای ناظم حزبی ایجاد می‌کند. دولت خانم می دارای اکثریت پارلمانی نیست و با اتکا به حمایت احزاب دیگر به کار ادامه می‌دهد.

اقای ویلیامسون برای نخستین بار در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۰ به مجلس عوام راه یافت و برای مدتی دبیر پارلمانی وزیر ترابری و پس از آن دبیر پارلمانی دیوید کامرون، نخست وزیر سابق بود و از سال گذشته در سمت ناظم ارشد حزب محافظه‌کار خدمت کرده است.