اسپانیا در صدد بازداشت پوجدمان است

پوجدمان

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پوجدمان که برای کسب حمایت اعضای اتحادیه اروپا به بروکسل، پایتخت بلژیک رفته می‌گوید در جلسه دادگاه حضور نخواهد یافت اما با مقام‌های قضایی همکاری می‌کند

قاضی دادگاهی در مادرید برای کارلس پوجدمان، رهبر برکنار شده کاتالونیا و چهار تن از همکاران او حکم دستگیری در اروپا را صادر کرده است.

آقای پوجدمان و این ۴ نفر در بلژیک هستند و حاضر نشدند در جلسه دادگاه عالی که امروز (پنجشنبه ۲ نوامبر/۱۱ آبان) برای پاسخگویی به اتهامات ناشی از اعلام یکجانبه استقلال در این منطقه برگزار شده بود، شرکت کنند.

وکیل آقای پوجدمان گفته است: موکلش با دادگاه همکاری خواهد کرد اما فضای سیاسی کنونی اسپانیا "نامساعد است".

کارلس پوجدمان گفته است که اتهاماتی که علیه او وارد شده "انگیزه سیاسی" دارد و او این محاکمه را به رسمیت نمی‌شناسد.

جلسه دادگاه

دیگر اعضای عزل شده دولت محلی کاتالونیا امروز در دادگاه عالی در مادرید حاضر شدند و قاضی، برای هشت نفرشان، حکم بازداشت صادر کرد.

مقامات قضایی خواسته‌اند این افراد در بازداشت بمانند چون در صورت آزادی با قید وثیقه، این احتمال وجود دارد که از کشور خارج شوند. در جلسه امروز دادگاه پانزده تن از مقامات منطقه کاتالونیا به اتهامات وارد شده از سوی دادستانی اسپانیا در ارتباط با اعلام یکجانبه استقلال پاسخ دادند. طبق قوانین دادرسی در اسپانیا، جرایم مهم در دادگاه ملی رسیدگی می‌شود. شماری از اعضای دولت، رئیس و چند تن از نمایندگان پارلمان محلی از جمله کسانی هستند که به دادگاه احضار شدند.

جلسه امروز دادگاه به این منظور تشکیل شد که قاضی تصمیم بگیرد که آیا اتهاماتی که از سوی دادستانی وارد شده است قابل پیگرد قضایی است و در چنین صورتی، رویه رسیدگی به آنها را مشخص کند. این جلسه فردا - جمعه - هم ادامه خواهد یافت و عمدتا با پرسش از متهمان و دادستانی اختصاص خواهد داشت.

روز ۱ اکتبر، دولت محلی کاتالونیا همه‌پرسی استقلال از اسپانیا را برگزار کرد که اکثریت بزرگ رای‌دهندگان به آن رای موافق دادند. دادگاه قانون اساسی اسپانیا این همه‌پرسی را غیرقانونی و نتیجه آن را فاقد اعتبار اعلام کرده بود اما هفته گذشته، دولت محلی کاتالونیا لایحه اعلام یکجانبه استقلال را در پارلمان محلی مطرح کرد که با اکثریت آراء به تصویب رسید.

نظام حکومتی اسپانیا مشروطه سلطنتی است و اگرچه رسما یک نظام فدرال خوانده نمی‌شود، اما ساختاری بسیار غیرمتمرکز دارد و دولت‌های محلی مناطق مختلف آن از اختیارات وسیعی در اداره امور خود برخوردار هستند.

منطقه کاتالونیا از ثروتمندترین مناطق اسپانیاست و اهالی آن معتقدند که کمک مالی دولت مرکزی به این منطقه به مراتب کمتر از عوایدی که از این منطقه به دست می آورد. همچنین، ملی‌گرایان کاتالونیا به طور سنتی با حکومت اسپانیا مخالف بوده‌اند.