ترامپ خواستار اعدام سیف الله سایپوف مهاجم نیویورک شد

سیف الله سایپوف حق نشر عکس Handout
Image caption سیف الله سایپوف با شرکت در لاتاری گرین کارت توانسته بود به آمریکا مهاجرت کند

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا بار دیگر در شبکه اجتماعی توییتر خواستار اعدام فردی شده که سه شنبه با خودرو به مسیر ویژه دوچرخه سواران در نیویورک حمله کرد و هشت نفر را کشت.

آقای ترامپ همچنین حرفش درباره اعزام سیف الله سایپوف به زندان نظامی گوانتانامو را پس گرفت و در توییتر نوشت چنین اقدامی رسیدگی قضایی به پرونده او را طولانی تر خواهد کرد.

سیف الله سایپوف، ۲۹ ساله که از ازبکستان به آمریکا مهاجرت کرده، پس از حمله روز سه شنبه هدف گلوله پلیس قرار گرفت و بازداشت شد.

او می گوید از داعش الهام گرفته و از کرده خود خوشحال است.

پنج دوست آرژانتینی که به مناسبت سی امین سالگرد پایان دبیرستان به نیویورک سفر کرده بودند، یک زن بلژیکی و دو آمریکایی کشته شدگان این حادثه هستند.

دونالد ترامپ که روز گذشته در توییتر خواستار اعدام آقای سایپوف شده بود، امروز دوباره در این شبکه اجتماعی بر این خواسته تاکید کرد.

آقای ترامپ نوشت: "باید سریع اقدام کنیم. مجازات اعدام!"

او همچنین نوشت: "نگهداری او در محلی که مرتکب این جنایت وحشتناک شده کاری مناسبی است."

بعضی از تحلیلگران حقوقی در آمریکا از این که سخنان آقای ترامپ بر روند رسیدگی به پرونده آقای سایپوف سایه بیندازد ابراز نگرانی کرده اند.

روسای جمهوری آمریکا معمولا درباره پرونده های قضایی ابراز نظر نمی کنند.

بیشتر بخوانید: حمله در نیویورک

عامل حمله نیویورک: قصد داشتم تعداد هرچه بیشتری را بکشم

مهاجم نیویورک با اتهامات تروریستی روبرو شد

هشت نفر در حمله نیویورک کشته شدند

در سال ۱۹۷۰ زمانی که محاکمه چارلز منسون به اتهام کشتار در جریان بود، وکلای مدافع درباره تاثیر منفی سخنان ریچارد نیکسون، رییس جمهوری وقت آمریکا که آقای منسون را گناهکار نامیده بود، ابراز نگرانی کردند.

این اقدام باعث شد آقای نیکسون حرفش را پس بگیرد تا امکان ادامه محاکمه فراهم شود.

اما این بار اول نیست که آقای ترامپ چنین درخواستی را مطرح می کند.

پیش تر یک قاضی نظامی در آمریکا اعلام کرد که به خاطر تاکید آقای ترامپ بر اعدام بو برگدال، سرباز فراری آمریکایی در افغانستان، مجازات سبک تری را برای او در نظر خواهد گرفت.

آقای ترامپ در سال ۱۹۸۹ در واکنش به متهم شدن پنج مرد سیاه پوست و اسپانیایی تبار به تجاوز به یک زن در نیویورک، با پرداخت ۸۵ هزار دلار برای انتشار آگهی در روزنامه ها، خواهان برقراری مجدد مجازات اعدام شده بود.

پس از انجام آزمایش های ژنتیک مشخص شد متهمان بی گناه هستند.