داعش مسئولیت حمله مرگبار نیویورک را برعهده گرفت

ساییپوف

منبع تصویر، St Charles County Police Dept

توضیح تصویر،

داعش ساییپوف را "از سربازان خلافت اسلامی" توصیف کرده و مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است

گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - مسئولیت حمله مرگبار اخیر در نیویورک را برعهده گرفته و اظهارنظرهای رئیس جمهوری آمریکا در مورد مجازات متهم با واکنش حقوقدانان مواجه شده است.

هفته نامه "النبا" وابسته به داعش در شماره جدید خود در مورد سیف‌الله ساییپوف که با راندن یک وانت به مسیر دوچرخه سواران در منطقه منهتن نیویورک چند نفر را کشت و زخمی کرد، گفته است که "فرد حمله کننده از سربازان خلافت اسلامی بوده است." به گفته منابع پلیس آمریکا، فرد متهم به تاثیرپذیری از داعش اعتراف کرده اما هنوز شواهدی از ارتباط شخصی او با داعش یا برخورداری از شبکه یا تسهیلات و امکانات فراهم آمده توسط فعالان این گروه منتشر نشده است.

فرد مهاجم که یک مهاجر ازبک‌تبار ۲۹ ساله است، در جریان بازپرسی گفته است که ‌با مشاهده و تحت تاثیر ویدیوهای تبلیغاتی داعش روی موبایل خود تصمیم گرفت حمله نیویورک را طراحی و اجرا کند. وی از اقدام خود ابراز ندامت نکرده بلکه گفته است که هدف او این بود که عملیات را به نحوی اجرا کند که بیشترین تلفات را به بار آورد.

در نتیجه این حمله، هشت نفر کشته و شماری هم زخمی شدند که وضع بعضی از زخمی شدگان بحرانی گزارش شده است. کشته‌شدگان شامل پنج گردشگر آرژانتینی، یک زن بلژیکی، یک شهروند نیویورک و یک مرد اهل نیوجرسی بودند.

روز گذشته، سیف‌الله ساییپوف همراه وکلای مدافع خود در برابر دادگاه فدرال در نیویورک حاضر و رسما به اقدام در حمایت از گروه تندرو دولت اسلامی از طریق قتل و زخمی کردن تعدادی از شهروندان متهم شد. فرد مهاجم در جریان عملیات به ضرب گلوله ماموران پلیس زخمی شده بود و سوار بر صندلی چرخدار در دادگاه حضور یافت.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تصویر حضور متهم در دادگاه - ساییپوف شخصا از حق قانونی خود برای حضور وکیل مدافع در جریان بازجویی خودداری کرد اما نمی‌توان او را از این حق و سایر حقوق قضایی محروم کرد

در پی وقوع این حمله، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توئیتر خود خواستار شدت عمل در مجازات عامل این حمله شده بود. آقای ترامپ در پیامی نوشت که "باید به سرعت عمل کرد. مجازات اعدام است!"

پیگرد و محاکمه متهم حمله نیویورک در سطح دادگاه فدرال به جای دادگاه ایالتی به معنی آن است که صدور و اجرای حکم اعدام امکانپذیر است. ایالت نیویورک از جمله ایالاتی در آمریکاست که از صدور و اجرای احکام اعدام خودداری می‌کند اما در سطح فدرال همچنان برای برخی جرایم مجازات اعدام وجود دارد. در واکنش به حادثه اخیر، بیل دبلاسیو، شهردار نیویورک، ضمن تاکید بر مخالفت با حکم اعدام، گفت که از نظر او عامل این حمله "باید به حبس ابد محکوم شود و در زندان بپوسد."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اظهارنظرهای توئیتری ترامپ می‌تواند بر روند پیگرد قانونی تاثیر بگذارد و حتی به نفع متهم تمام شود

مطالب توئیتری دونالد در مورد لزوم اعدام عامل حمله نیویورک، آنهم پیش از آنکه محاکمه او آغاز شده باشد، با واکنش برخی حقوقدانان مواجه شده که چنین اظهار نظری به خصوص از سوی رئیس جمهوری را نادرست دانسته‌اند. آنان ابراز نگرانی کرده‌اند که با توجه به موقعیت رئیس جمهوری و پوشش خبری وسیع نظرات او، ممکن است آنچه که در مورد متهم حمله نیویورک گفته است بر هر کسی که به عنوان عضو هیئت منصفه در محاکمه سیف‌الله ساییپوف انتخاب شود تاثیر گذاشته باشد و در نتیجه، اصل برگزاری محاکمه بیطرفانه و منصفانه را خدشه دار کند.

برخی از کارشناسان احتمال داده اند که وکلای مدافع سیف‌الله ساییپوف در دفاع از موکل خود به این موضوع استناد خواهند کرد و از قاضی خواهند خواست صدور حکم اعدام را در مورد این پرونده مردود اعلام کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ادای احترام شهروندان نیویورک نسبت به قربانیان حمله

آقای ترامپ همچنین خواستار آن شده بود که متهم حمله نیویورک به بازداشتگاه گوانتانامو اعزام شود هر چند افزوده بود که "از لحاظ آماری، چنین اقدامی بیش از طی مراحل دادرسی و صدور حکم در محاکم فدرال وقت خواهد گرفت."

در این مورد نیز کارشناسان گفته اند که بازداشتگاه گوآنتانامو به عنوان محلی برای نگهداری "عوامل دشمن" که در خارج از خاک ایالات متحده دستگیر می‌شدند تاسیس شده بود. به این ترتیب، این امکان وجود داشت تا بازداشت‌شدگان بدون در نظر گرفتن برخی حمایت‌های حقوقی رایج در ایالات متحده به خصوص حق برخورداری از خدمات و حضور وکیل مدافع در زمان بازجویی تحت بازجویی قرار گیرند. چنین برخوردی با شهروندان ایالات متحده و افراد مقیم در این کشور ناممکن است.

اگرچه سیف‌الله ساییپوف در جریان بازجویی داوطلبانه از حق قانونی خود برای برخورداری از حضور وکیل مدافع چشم‌پوشی کرد اما نمی‌توان به اجبار او را از این حقوق محروم کرد.

در خبری دیگر در این زمینه، پلیس فدرال آمریکا - اف‌بی‌آی - گفته است که توانسته است یک فرد دیگر ازبک تبار دیگر را که در جستجوی او بود بیابد. پلیس فدرال در ارتباط با حمله نیویورک در جستجوی این فرد بود.