وزیر دولت بریتانیا دیدارهای محرمانه‌ای در اسرائیل داشته است

پریتی پاتل، وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

خانم پاتل از پاسخ دادن به سئوال‌های بی‌بی‌سی در مورد سفرش به اسرائیل خودداری کرده است

بی‌بی‌سی باخبر شده پریتی پاتل، وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا در سفر به اسرائیل بدون اطلاع دادن به وزارت امور خارجه دیدارهای محرمانه‌ای در این کشور داشته است.

در این دیدارها یک عضو بلندپایه لابی هوادار اسرائیل در حزب محافظه‌کار بریتانیا هم حضور داشته است.

پریتی پاتل با یائیر لاپید رهبر حزب یش عتید اسرائیل دیدار کرده و از چندین سازمان اسرائیلی نیز بازدید کرده بود.

به گفته یک منبع، حداقل یکی از این ملاقات‌ها به پیشنهاد سفیر اسرائیل در بریتانیا صورت گرفت.

این در حالی است که دیپلمات‌های بریتانیایی در اسرائیل از این دیدارها و برنامه سفر خانم پاتل اطلاعی نداشتند.

منابعی در وزارت امور خارجه بریتانیا و منابع دیپلماتیک در منطقه تائید کرده‌اند که خانم پاتل در مورد سفر خود هیج خبری نداده بود.

طبق پروتکل، وزیران دولت بریتانیا باید در باره دیدارهای رسمی خارجی به وزارت امور خارجه اطلاع دهند.

دیدارهای خانم پاتل در جریان دو روز در ماه اوت صورت گرفت. او برای تعطیلات به اسرائیل سفر کرده بود.

هیچ مقام دولت بریتانیا در دیدارهای خانم پاتل حضور نداشت. لرد پولاک، رئیس افتخاری "دوستان محافظه‌کار اسرائیل"، یک سازمان پرنفوذ هوادار اسرائیل که به اهداکنندگان ثروتمند حزب دسترسی دارد، او را همراهی می‌کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در صدمین سالگرد اعلامیه بالفور به لندن سفر کرده است

برخی وزرای کابینه بریتانیا و نمایندگان مجلس این کشور، خانم پاتل را متهم کرده‌اند که درصدد آن است تا نظر مساعد اهداکنندگان ثروتمند کمک‌های مالی هوادار اسرائیل در حزب محافظه‌کار بریتانیا را جلب کند تا از آن در کمپین احتمالی خود برای به دست گرفتن رهبری حزب استفاده کند.

شمار دیگری هم او را به در پیش گرفتن سیاست خارجی خصوصی و مستقل در باره اسرائیل متهم کرده‌اند. خانم پاتل برای مدت طولانی مدافع اسرائیل بوده و پیش از این هم نایب رئیس سازمان "دوستان محافظه‌کار اسرائیل" بوده است.

شماری از وزیران دولت بریتانیا همچنین گفته‌اند این ریسک بالقوه وجود دارد که دیدارهای خانم پاتل مرام‌نامه وزیران دولت بریتانیا را نقض کرده باشد.

به موجب این مرام‌نامه، وزیران باید اطمینان خاطر حاصل کنند که تضادی میان وظایف آنها با منافع شخصی آنها به وجود نمی‌آید.

افشای دیدارهای وزیر دولت بریتانیا در اسرائیل خطر شرمساری برای دولت این کشور را آن هم زمانی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در صدمین سالگرد اعلامیه بالفور به لندن سفر کرده، در پی دارد.

سند معروف به "بیانیه بالفور" در حقیقت نامه کوتاهی است به تاریخ ۲ نوامبر ۱۹۱۷ از آرتور جیمز بالفور، وزیر امور خارجه وقت بریتانیا، به لرد والتر روچیلد، از رهبران جامعه یهودی بریتانیا. در این نامه که بالفور آن را "بیانیه‌ای در هم‌دلی با آرمان صهیونیست یهودی" می‌نامد، آمده که دولت بریتانیا نسبت به تشکیل "خانه‌ای ملی" برای یهودیان در فلسطین "نظر مساعد" دارد.

یک منبع در دفتر نخست‌وزیری بریتانیا این که خانم پاتل مرتکب کار اشتباهی شده است را رد کرده است. یک منبع در وزارت توسعه بین‌المللی بریتانیا هم گفته است سفر وزیر برای تعطیلات خصوصی بوده و خود او هزینه آن را پرداخته است.

خانم پاتل در جریان سفرش به اسرائیل از خیریه بیت ایزی شپیرا هم دیدار کرد. طبق گزارش‌ها او در این دیدار در باره امکان همکاری‌ طولانی مدت وزارتخانه‌اش با این سازمان سخن گفت.

این نگرانی در میان شماری از نمایندگان حزب محافظه‌کار بریتانیا وجود دارد که خانم پاتل در جریان این سفر موضوع کاهش حمایت‌های وزارتخانه تحت مدیریتش از گروه‌های فلسطینی را مطرح کرده باشد.

بریتانیا سالانه نزدیک به ۹۰ میلیون دلار به مناطق فلسطینی کمک می‌کند که بیشترین این کمک‌ها از طریق وزارت توسعه بین‌المللی صورت می‌گیرد. بخشی از این پول در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار می‌گیرد و بخشی هم به سازمان‌های محلی سازمان ملل متحد و سایر گروه‌ها داده می‌شود.

منتقدان می‌گویند از این پول به جای حمایت از آواره‌های فلسطینی و نهادهای فلسطینی برای پرداخت حقوق به فلسطینیانی استفاده شده که به خاطر جرایم مرتبط با تروریسم زندانی هستند.

خانم پاتل برای مدت طولانی منتقد اختصاص چنین بودجه‌ای بوده و سال پیش دستورالعمل ارائه کمک به فلسطینی‌ها را سخت کرد و بیشترین تمرکز را روی بخش‌های بهداشتی و آموزشی قرار داد اما یک منبع وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است خانم پاتل اخیرا سعی کرده از این فراتر رفته و از نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه بریتانیا خواسته تا محدودیت‌های بیشتری برای ارائه کمک به فلسطینیان وضع شود.

پریتی پاتل از پاسخ دادن به سئوال‌های بی‌بی‌سی در مورد سفرش به اسرائیل خودداری کرده است.