سازمان ملل از استرالیا خواست به پناهجویان جزیر مانوس آب و غذا بدهد

اردوگاه جزیره مانوس

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

امروز ۳ نوامبر، پناهجویان در اعتراض به شرایط بد اردوگاه تجمع کردند

مسئول حقوق بشر سازمان ملل از استرالیا خواسته تا هر چه سریع‌تر غذا، آب و خدمات اولیه را در اختیار پناهجویانی قرار دهد که در اردوگاه جزیره مانوس در پاپوآ گینه‌نو ساکن هستند.

از روز سه شنبه ۳۱ اکتبر ( ۹ آبان) مهلت دولت پاپوآ گینه‌نو برای تعطیل کردن اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس به سرآمد. اما حدود ۶۰۰ پناهجوی ساکن این اردوگاه گفته‌اند که قصد ندارند این محل را ترک کنند. آن ها گفته‌اند که می ترسند در بیرون این اردوگاه مورد حمله قرار بگیرند.

حدود ۱۰۰ نفر از این پناهجویان ایرانی هستند.

پناهجویان پیشتر به بی‌بی‎سی گفتند که برای دستیابی به آب، زمین را کنده و حوضچه‌هایی ایجاد کردند تا به این طریق بتوانند آب باران را جمع‌آوری کنند.

این اردوگاه یکی از مکان‌هایی است که دولت استرالیا در اجرای سیاست سختگیرانه در مورد پناهجویان، آن را برای اسکان پناهجویان در مدت رسیدگی به درخواست پناهندگی آنان در اختیار گرفته بود.

سال گذشته، دیوان عالی پاپوآ گینه نو نگهداری افراد در این محل را به منزله محبوس کردن آنان بدون محاکمه و حکم قضایی دانست و به علت مغایرت این اقدام با موازین حقوق بشر و قانون اساسی این کشور، دستور تعطیلی آن را صادر کرد.

منبع تصویر، AFP/REFUGEE ACTION COALITION

توضیح تصویر،

مدافعان حقوق پناهجویان و سازمان‌های بین‌المللی شرایط اردوگاه‌های پناهجویان استرالیا را نامناسب و باعث آسیب روانی به ساکنان آنها دانسته‌اند

به ساکنان این اردوگاه گفته شده که می‌توانند به اردوگاه مشابهی در جزیره نارو انتقال یابند، به عنوان پناهجو یا پناهنده در پاپوآ گینه نو بمانند، به کشورشان بازگردند یا کشور دیگری، از جمله کامبوج را برای پناهندگی بپذیرند.

اکثر افرادی که در اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس هستند، درخواست پناهندگی کرده‌اند. این افراد در حال حاضر به آب، برق و توالت‌هایی که بشود از آنها استفاده کرد، دسترسی ندارند. ذخیره غذایی آن ها هم بتدریج در حال اتمام است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل گفته که محل های دیگری برای اسکان این افراد آماده نیست.

این آژانس و همچنین گروههای حقوق بشری هشدار داده اند که این افراد حق دارند که نگران سلامتی شان باشند، چرا که در گذشته هم پناهجویان در پاپوآ گینه نو مورد حمله قرار گرفته بودند.