احتمال ملاقات رهبران آمریکا و روسیه

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نخستین ملاقات رهبران دو کشور در نشست گروه ۲۰ در ماه ژوئیه در آلمان انجام شده بود.

کاخ کرملین گفته است مذاکرات با ایالات متحده درباره امکان ملاقات دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری دو کشور در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) در ویتنام در هفته آینده ادامه دارد.

نخستین ملاقات رهبران دو کشور در نشست گروه ۲۰ در ماه ژوئیه در آلمان انجام شده بود.

از آن زمان تنش در روابط آمریکا و روسیه افزایش یافته است.

ماه اوت آقای ترامپ با بی‌میلی مصوبه جدید کنگره درباره تحریم‌ها علیه روسیه را تایید کرد.

کنگره آمریکا روسیه را برای نقشش در بحران اوکراین و همچنین برای مداخله ادعایی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که توسط سازمان های اطلاعاتی این کشور مطرح شده تحریم کرده است.

آقای ترامپ بارها تاکید کرده بود میل دارد روابط آمریکا و روسیه را پس از تنش‌های ایجاد شده در سالهای اخیر بهبود ببخشد. او پس از انتخاب به مقام ریاست جمهوری همواره با اتهام ارتباط و تبانی یاران نزدیکش با کرملین روبرو بوده است.

با امضای تحریم های جدید علیه مسکو در ماه اوت، آقای ترامپ در نزاعی جدید در برابر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قرار گرفت. روسیه امیدوار بوده با استقرار دولت جدید با رهبری آقای ترامپ تحریم های قبلی آمریکا لغو خواهد شد.

روسیه اتهامات کنگره درباره نقش آن کشور در جنگ اوکراین و مداخله در انتخابات نوامبر گذشته آمریکارا رد کرده است.

پس از تحریم‌های جدید، روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد.

احتمال ملاقات رهبران آمریکا و روسیه در ویتنام در فضای ادامه ختلافات دو کشور بر سر جنگ سوریه، بحران اوکراین و برنامه موشکی ایران و برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام و ادامه تحقیق درباره ارتباط و تبانی یاران نزدیک آقای ترامپ با کرملین مطرح می‌شود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، روز جمعه ۳ نوامبر گفت هر تماسی بین روسای جمهورروسیه و آمریکا دارای اهمیت بسیار زیادی برای اوضاع بین‌المللی است.

آقای ترامپ نیز پیشتر گفته بود ممکن است در حاشیه نشست سران همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در ویتنام دیداری با همتای روسی خود داشته باشد.

قرار است اجلاس سران کشورهای عضو اپک ششم تا یازدهم نوامبر در شهر دانانگ در ویتنام برگزار شود.

بیشتر بخوانید: