اسناد پارادایز؛ اورتون در کنترل کیست؟

Wayne Rooney and Alexis Sanchez

منبع تصویر، PA/ Getty Images

افشای اسناد موسوم به پارادایز سوال‌هایی را مطرح کرده در باره اینکه کنترل باشگاه اورتون در دست کیست و آیا زمانی که فرهاد مشیری در سال ۲۰۱۶ سهام خود را در باشگاه آرسنال فروخت و نزدیک به پنجاه درصد سهام باشگاه اورتون را خرید، قوانین لیگ برتر فوتبال انگلستان زیر پا گذاشته شده است یا نه؟

اسناد فاش شده این را مطرح می‌کنند که پول خرید سهام آرسنال در اصل "هدیه"ای بوده از طرف علیشیر عثمانف -مالک ۳۰.۴ درصد سهام آرسنال- به فرهاد مشیری، بنابراین این سوال مطرح می‌شود که آیا همچنان پول آقای عثمانف در باشگاه اورتون هست یا نه؟

آقای مشیری این موضوع را بشدت تکذیب می‌کند که پول خرید سهام آرسنال، هدیه بوده است.

وکلای آقای مشیری در خرید سهام اورتون می‌گویند تمام اتهامات دال بر نقض مقررات لیگ برتر انگلستان کاملا باطل است.

آنها می‌گویند آقای مشیری خود فردی ثروتمند است و پول این سرمایه‌گذاری را خودش تامین کرده است.

نمانیدگان حقوقی آقای عثمانف -سرمایه‌دار روس- می‌گویند در این اتهامات خطاهایی وجود دارد و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نقض آشکار حریم خصوصی موکلشان است.

بر اساس قوانین لیگ برتر فوتبال انگلستان، اگر کسی مالک بیش از ده درصد سهام باشگاهی باشد حتی یک سهم هم نمی‌تواند در باشگاه دیگری داشته باشد، برای اینکه از تضاد منافع بخصوص در مسابقات بین دو باشگاه یا نقل و انتقال بازیکنان جلوگیری شود.

آقای عثمانف و حسابدار سابقش آقای مشیری به همراه هم ۱۴.۵۸ درصد سهام آرسنال را رسما در سال ۲۰۰۷ از طریق یک شرکت فراساحل به نام هلدینگ رد اند وایت خریدند.

اما اسناد فاش شده نشان می‌دهند که تمام پول خرید سهام آرسنال از طرف شرکتی تامین شده به نام هلدینگ اپیون که صد در صد آن متعلق به آقای عثمانف است که اکنون گفته می‌شود، ثروتی معادل ۱۵.۸ میلیارد دلار دارد.

در یکی از این اسناد آمده است: "انتقال بخشی از درآمد هلدینگ گالاگر به علیشیر عثمانف که این پول را به مشیری هدیه خواهد داد که در عوض در این شرکت سرمایه‌گذاری خواهد کرد. سرمایه رد اند وایت را هلدینگ اپیون تامین کرده است."

هلدینگ گالاگر هم شرکت آقای عثمانف است.

وکلای اقای مشیری ابتدا تکذیب کردند که منبع این پول اپیون است اما بعدا پذیرفتند که سرمایه اولیه از طرف اپیون بوده، هرچند که می‌گویند آقای مشیری بعدا این پول را به آقای عثمانف بازپرداخته است.

رد اند وایت سهام خود را در آرسنال افزایش داد و به ۳۰.۴ درصد رساند.

آقای مشیری در فوریه ۲۰۱۶ نیمی از سهام خود را به آقای عثمانف فروخت.

یکی از اسناد شرکت اپل‌بی که ناظر بر تایید صلاحیت (due diligence) این معامله بوده تایید می‌کند پول فروش سهام آرسنال صرف خرید ۴۹.۹ درصد سهام اورتون شده است. مبلغ این انتقال ۸۷.۵ میلیون پوند گزارش شده است.

یکی از شرکت‌های رسانه‌ای روس با پیوندهای نزدیک با آقای عثمانف در ابتدا گزارش کرد که "سرمایه‌دار روس علیشیر عثمانف مالک تازه اورتون شده است". این گزارش به فاصله کوتاهی برداشته شد اما سوء‌ظن‌ها را برانگیخت.

این شک ژانویه امسال بیشتر شد زمانی که اعلام شد که هلدینگ یو اس ام- شرکت آقای عثمانف- حامی مالی (اسپانسر) فینچ‌فارم- زمین تمرین اورتون- شده و نام این زمین تمرین به یو اس ام فینچ فارم تغییر کرد.

وقتی برنامه پانورامای بی‌بی‌سی به سراغ آقای مشیری رفت و از او پرسید آیا کنترل باشگاه اورتون در اختیار آقای عثمانف است، او پاسخ داد: "دیوانه شده‌ای؟ روانپزشک رفته‌ای؟"

"اگر آن پول وام بود باید این بدهی بازپرداخت می‌شد. اگر هدیه بود مال شما است. اما هیچیک از این دو نیست چون من برایش پول پرداختم."

آقای مشیری بعدا گفت هر مدرکی که این پول را هدیه ذکر کرده "اشتباه" کرده‌ است.

منبع تصویر، VisMedia

توضیح تصویر،

فرهاد مشیری

نمایندگان حقوقی آقای مشیری می‌گویند لیگ برتر بررسی‌های خود از جمله تحقیق درباره منبع پول را انجام داده و از آن راضی بوده و آقای مشیری هم ضوابط "ارزیابی مالکان و مدیران" را رعایت کرده است.

آن‌ها همچنین به این نکته اشاره کردند آقای مشیری که فوربز ثروتش را ۲.۴ میلیارد پوند تخمین زده سرمایه‌گذاری قابل توجهی در اورتون کرده است.

گرگ دایک رییس سابق فدراسیون فوتبال انگلستان به برنامه پانوراما گفت این هدیه "عادی به نظر نمی‌رسد. اگر این اسناد آن چیزی را که شما می‌گویید بگویند، من مطمئنم که لیگ برتر در این باره تحقیق خواهد کرد."

نتیجه هر تحقیقی در این باره بستگی به این خواهد داشت که این دو مرد چه کرده‌اند و باشگاه‌ها چه می‌دانسته‌اند.‌

وقتی از لیگ برتر انگلستان در این باره سوال شد، پاسخ داد که لیگ برتر "اطلاعات محرمانه افراد و باشگاه‌ها را فاش نمی‌کند."

کارهای خرید سهام اورتون را شرکتی در جزیره من انجام داده به نام بریج‌واترز.

مدارک دیگر در اسناد پارادایز نشان می‌دهند که آقای عثمانف در سال ۲۰۱۱ مخفیانه بریج‌واترز را تصاحب کرده، چیزی که آقای عثمانف و شرکت بریج‌واترز شدیدا آن را تکذیب می‌کنند.

آدرس ثبت شده هلدینگ بلو هون -شرکتی که مالک باشگاه اورتون است - دفتر بریج‌واترز است و دو مدیر بلو هون، کارمند بریج‌واترز و کارمند شرکت دیگر آقای عثمانف یو اس ام هلدینگ هستند.

علیشیر عثمانف کیست?

منبع تصویر، Getty Images

  • متولد ۱۹۵۳ در ازبکستان، شهروند روسیه
  • ثروت اولیه خود را از پلاستیک، معدن و فلزات به دست آورد. به او لقب "مرد محکم روسیه" داده‌اند
  • در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های متنوعی کرده در شبکه‌های اجتماعی، موبایل و انتشارات
  • پول عظیمی صرف کارهای خیریه کرده و مالک ۳۰.۴ درصد سهام آرسنال است
  • در سال ۱۹۸۰ در اتحاد جماهیر شوروی سابق به جرم دزدی اموال دولتی محکوم و زندانی شد اما در سال ۲۰۰۰ دیوان عالی ازبکستان حکم را باطل کرد با این استدلال که شواهد علیه او جعلی بوده است
  • به شدت از اعتبار و آبرویش دفاع می‌کند، از الکس ناوالنی که او را متهم به ارتشا کرده بود به دادگاه شکایت کرد و به کسانی که در شبکه‌های اجتماعی خود او را به سخره بگیرند، موبایل مجانی می‌دهد
  • مسلمان است و در سال ۱۹۹۲ با ایرینا وینر مربی ژیمناستیک ریتمیک ازدواج کرد، گفته می‌شود به ولادیمیر پوتین نزدیک است

وکلای آقای عثمانف بدون اینکه اشاره به جزئیات بیشتر می‌گویند در این گزارش "اشتباه و جعل" وجود دارد:

"موکل ما اصلا ملزم نیست که در تحقیقات به شما کمک کند. این کار او نیست که درباره آنچه ظاهرا به نظر می‌رسد مغلوط است، بررسی‌های خبرنگاری انجام دهد."

ماه مه گذشته آقای عثمانف در خرید یک میلیارد پوندی سهام بزرگترین سهامدار آرسنال -استن کرونکه- ناکام ماند؛ اگر این اتفاق می‌افتاد مالک ۹۷ درصد سهام آرسنال می‌شد.

گفته می‌شود آقای عثمانف از اینکه نمی‌تواند در آرسنال صاحب نفوذ باشد و عضو هیات مدیره آن هم نیست ناراضی است.

هم آرسنال هم اورتون در زمین مسابقه مشکل دارند، بسیاری از هواداران آرسنال باقی ماندن آرسن ونگر به عنوان سرمربی این تیم را با وجود عدم قهرمانی در لیگ زیر سوال می‌برند و اورتون هم بتازگی سرمربی خود رونالد کومان را به دلیل نتایج ضعیف اخراج کرد و هنوز برایش جانشین دائم اعلام نکرده است.

دو تیم تقریبا دو هفته پیش در لیگ برتر فوتبال انگلستان در گودیسون پارک، زمین اورتون مسابقه دادند که آرسنال پنج بر دو پیروز شد.