گروهبان فراری آمریکا که اسیر طالبان شده بود، از مجازات حبس معاف شد

دادگاه نظامی می‌توانست برگدال را به حبس ابد محکوم کند؛ ترامپ قبل ریاست‌جمهوری‌اش گفته بود او باید اعدام می‌شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

دادگاه نظامی می‌توانست برگدال را به حبس ابد محکوم کند؛ ترامپ قبل ریاست‌جمهوری‌اش گفته بود او باید اعدام می‌شد.

دادگاه نظامی آمریکا حکم داده است که بو برگدال بابت ترک خدمت در افغانستان مجرم شناخته می‌شود ولی به او مجازات حبس نداده است.

او پس از ترک خدمت به دست طالبان افتاده بود و ۵ سال در اسارت آنها بود.

آمریکا سال ۲۰۱۴ و در دولت باراک اوباما بو برگدال را با ۵ بازداشتی گوانتانامو عوض کرد؛ مبادله‌ای که از نظر سیاسی بحث‌برانگیز شد.

از جمله منتقدان اصلی این تصمیم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا بود، که اوت ۲۰۱۶ و در جریان رقابت‌های انتخاباتی با انتقاد از آن مبادله گفت بو برگدال خائن است و باید اعدام می‌شد.

بو برگدال ماه گذشته در دادگاه نظامی پذیرفت که در دو اتهام رفتار نامناسب در رویارویی با دشمن و ترک خدمت، مقصر است.

او می‌شد برای رفتار نامناسب در رویارویی با دشمن حداکثر به حبس ابد و برای ترک خدمت حداکثر به پنج سال حبس محکوم شود. دادستان نظامی درخواست ۱۴ سال حبس برای او کرده بود.

وکلای بو برگدال سعی کردند از اظهارنظرهای قبلی آقای ترامپ که حالا فرمانده کل قواست استفاده کنند و بگویند دادگاه دیگر نمی‌تواند در قبال این نظامی آمریکایی بی‌طرف باشد.

قاضی دادگاه، سرهنگ جفری آر نانس، این درخواست وکلای گروه‌بان برگدال را رد کرد ولی بابت حمله‌های قبلی رئیس‌جمهور آمریکا، در حکم بو بگردال تخفیف قائل شد و بدون مجازات حبس، او را به تنزل درجه از گروهبان به سرباز، و عزل از خدمت محکوم کرد.

سرباز برگدال هم‌چنین باید به مدت ده ماه هر ماه یک‌هزار دلار از حقوقش را تسلیم ارتش کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری و رئیس کل قوای نظامی آمریکا، تقریبا بلافاصله بعد از اعلام حکم دادگاه در رسانه‌ها، توییت کرد و آن را توهین تمام‌عیار به آمریکا و ارتشش توصیف کرد.

اوژن فیدل، وکیل بو برگدال گفت او ده سال گذشته عمرش را از دست داده و این حکم، پایانی بر عذاب این مدت بوده است.

دادستان نظامی در جلسه دادگاه یادآوری کرده بود که در جریان جست‌وجو برای پیداکردن بو برگدال، دیگر نیروهای نظامی آمریکا آسیب دیده‌اند.

اما وکیل مدافع او، سروان نینا بنکس، گفته است این سرباز آمریکایی اختلال شخصیت اسکیزوتایپال دارد و در زمانی که خدمت را ترک کرده، هنوز این اختلال در او تشخیص داده نشده بود. افراد مبتلا به این اختلال، دچار خطاهای ادراکی اند و افکار متلاطمی دارند.

بو بگردال گفته وقتی محل خدمتش در ولایت پکتیکا را ترک کرده، می‌خواسته مشکلاتی در واحد نظامی خود را گزارش دهد.

بازپرس نظامی که برگدال را پس از بازگشت به آمریکا بازجویی کرده، به مقام‌های نظامی گفته فکر نمی‌کند این سرباز استحقاق مجازات بیشتری داشته باشد.

او گفته آزارهایی که برگدال در اسارت طالبان دیده، از زمان جنگ ویتنام برای سربازان آمریکایی بی‌نظیر بوده است. بو برگدال هم در دادگاه شهادت داد که طالبان بعد از گرفتن‌اش، او را در یک قفس انداختند و آب و غذای خیلی کمی به او می‌دادند. او گفت طالبان نمی‌گذاشتند او بخوابد و مجبورش می‌کردند فیلم‌های سر بریدن آدم‌ها را تماشا کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

همسر شنون آلن در جریان جست‌وجو برای بو بگردال به‌سختی آسیب دید.

بو برگدال روز دوشنبه در محل دادگاهش در فورت‌برگ، کارولینای شمالی، از نیروهایی که در جست‌وجو برای او آسیب دیده‌اند پوزش خواست.

یکی از نیروهای آسیب‌دیده، استوار ارشد مارک آلن بوده که در ماموریتی در ژوئیه ۲۰۰۹ برای پیداکردن بو برگدال، به سرش تیر خورد و دچار معلولیت شدیدی شد.

همسر او شنون آلن در دادگاه به عنوان یکی از شاهدان پرونده حاضر شد.