سعد حریری با انتقاد از ایران استعفا کرد

سعد حریری حق نشر عکس Reuters

سعد حریری از مقام نخست وزیری لبنان استعفا کرد. او از حزب‌الله لبنان و سیاست‌های ایران در منطقه انتقاد کرده و گفته جانش در خطر است.

او گفته لبنان در چنگ ایران است و ایران به هر جا که می‌رود وحشت و ویرانی به بار می‌آورد.

سعد حریری گفت: "شرارت ایران در منطقه گریبان خودش را هم می‌گیرد. ایران در مداخله‌جویی‌هایش در امور جهان عرب شکست می‌خورد."

آقای حریری گفت مردم لبنان مانند گذشته قیام می‌کنند و دستانی را که موذیانه دراز شده‌اند قطع می‌کنند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، موضع سعد حریری علیه ایران را رد کرده و گفته است که استعفای آقای حریری بخشی از "سناریوی جدیدی برای تنش‌آفرینی" در لبنان و منطقه است.

او در انتقاد از حزب‌الله لبنان هم گفت: "حزب الله اعضایخود را سربازان مقاومت معرفی می‌کند، اما آنهاسلاحشان را به سوی مردم سوریه و یمن هدف می‌گیرند."

سعد حریری درست یک سال پیش به عنوان نخست وزیر لبنان معرفی شد. آغاز کار او و میشل عون به عنوان رئیس جمهور، پس از ماه‌ها بن‌بست سیاسی و با توافقی میان متحدان آقای حریری و متحدان حزب‌الله ممکن شد.

دفتر میشل عون، رئیس جمهور لبنان، می‌گوید آقای حریری استعفای خود را در تماس تلفنی "از خارج از لبنان" به آقای عون اطلاع داده و رئیس جمهور لبنان منتظر بازگشت سعدحریری است تا درباره شرایط استعفای او بیشتر بداند.

سخنرانی استعفای سعد حریری در ریاض، پایتخت عربستان، انجام شد و شبکه تلویزیونی العربیه آن را پخش کرد.

استعفا یک روز پس از دیدار با ولایتی

سعد حریری به تازگی به عربستان سعودیسفرهاییداشته است. آقای حریری همچنین روز جمعه در بیروت با علی اکبر ولایتی، مشاور دیپلماتیک رهبر ایران، ملاقات کرد.

حق نشر عکس iSNA

آقای حریری در نطق استعفایش گفتفضای سیاسی لبنان شبیه روزهای قبل از سوءقصد به جان پدرش، رفیق حریری، شده و او احساس می‌کند عده‌ای برای قتلش نقشه می‌کشند.

رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان در بمب‌گذاری بزرگی در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد.

رفیق حریری منتقد سرسخت سوریه بود و بسیاری نهادهای امنیتی و اطلاعاتی سوریه را عامل سوءقصد او می‌دانستند. اعتراضات گسترده پس از قتل رفیق حریری باعث شد ارتش سوریه پس از سال‌ها خاک لبنان را ترک کند.

پنج نفر از اعضای حزب الله لبنان از طرف دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان، مستقر در لاهه هلند، به نقش داشتن در سوءقصد به رفیق حریری متهم شدند. حزب الله همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.