بوش پدر به هیلاری کلینتون رای داده است

جورج اچ دبلیو بوش (چپ) و پسرش (وسط) به همراه جب بوش (راست) از چهره های برجسته جمهوری‌خواهان، مخالف دونالد ترامپ هستند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

جورج اچ دبلیو بوش (چپ) و پسرانش جورج (وسط) و جب (راست) از جمهوری‌خواهان برجسته مخالف ترامپ هستند

جورج اچ. دبلیو بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا تایید کرده که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته به هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها رای داده است.

بوش پدر درباره علت رای دادنش به یک نامزد دموکرات گفته از نظر او دونالد ترامپ یک آدم "خودستا، مغرور، لاف‌زن است که فروتنی لازم برای بودن در مقام رئیس‌جمهوری را ندارد."

علاوه بر بوش پدر، جرج دبلیو. بوش، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و جب بوش، فرماندار سابق ایالت فلوریدا هم پیش‌تر اعلام کرده بودند از نامزدی دونالد ترامپ حمایت نمی‌کنند اما هیچ کدام از آنها از رای دادن به نامزد حزب رقیب سخنی به میان نیاورده بودند.

اما اکنون جورج دبلیو بوش هم در گفتگو با مارک آپدگرو که مشغول نوشتن کتابی درباره دوران ریاست این پدر و پسر جمهوری‌خواه بر کاخ سفید است، گفته در انتخابات نوامبر گذشته به هیچ کدام از نامزدها رای نداده است.

کاخ سفید در واکنش به این خبر با اشاره به کارنامه ریاست جمهوری آقای بوش، تلاش کرده روی برگرداندن او از حزب جمهوری‎خواه را "کم اهمیت" جلوه دهد.

برادر کوچک‌تر جورج دبلیو. بوش، جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا، سال گذشته و در جریان کارزارهای درون حزب جمهوری‌خواه با دونالد ترامپ و شش جمهوری‌خواه دیگر برای کسب نامزدی این حزب رقابت کرد و در همان ماه‌های اول پس از کسب نتایج بسیار ضعیف، ناچار به کناره‌گیری شد.

این سه چهره برجسته جمهوری‌خواهان، در ماه‌های منتهی به انتخابات نوامبر سال گذشته رسما با نامزدی دونالد ترامپ مخالفت کردند و از حضور در همایش سراسری حزب جمهوری‌خواه که طی آن آقای ترامپ رسما نامزدی این حزب را پذیرفت، امتناع کردند.

جورج دبلیو بوش هم که در ماه‌های پس به قدرت رسیدن آقای ترامپ سکوت کرده بود دو هفته پیش در نیویورک طی سخنانی که انتقاد مستقیم و تند به دونالد ترامپ ارزیابی شده، از رئیس جمهور فعلی کشورش به شدت انتقاد کرد.

جورج بوش، که به ندرت در گردهمایی‌های سیاسی ظاهر می‌شود، در سخنان ۱۹ اکتبر خود از کاربرد "زورگویی و خشک‌اندیشی" به عنوان ابزار سیاسی به شدت انتقاد کرد و گفت: "زورگویی و تعصب در فعالیت‌های سیاسی همیشه نگرش و منش ملی را شکل می دهد، زمینه را برای رشد خشونت و تعصب فراهم می‌آورد و حس مصالحه و آموزش معنوی کودکان ما را تضعیف می‌کند. تنها راه برای حفظ ارزش‌های مدنی، رعایت آنها در زندگی شخصی و اجتماعی است."

خبر حمایت بوش پدر از هیلاری کلینتون را نخستین بار، سپتامبر سال گذشته (۲۰۱۶) کاتلین کندی، برادر زاده جان اف. کندی، که پیش‌تر قائم مقام فرماندار مریلند هم بوده، برملا کرد.

خانم کندی با انتشار عکسی از دیدار آن زمان خود با جرج بوش پدر در شبکه اجتماعی فیسبوک زیر آن نوشته بود: "رئیس جمهور به من گفت به کلینتون رای می‌دهد."

با این حال، رئیس دفتر آقای بوش در آن هنگام از تایید تصمیم این رئیس جمهور سابق آمریکا سر باز زد و گفت کسی در جلسه دیدار خانم کندی با بوش پدر حضور نداشته که چنین سخنانی را تایید کند.

بیشتر بخوانید