ترامپ در ژاپن: عزم آمریکا را دست‌کم نگیرید

شینزو آبه و ترامپ

منبع تصویر، AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته است که هیچ کشوری نباید عزم آمریکا را دست‌کم بگیرد. وی تاکید کرده که تضمین می‌کند تا ارتش کشورش توانایی مورد نیاز را داشته باشد تا از آزادی و صلح دفاع کند.

آقای ترامپ این سخنان را در آغاز سفر آسیایی خود و به هنگام ورودش به ژاپن اظهار کرده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: "هیچکس، هیچ دیکتاتوری، هیچ رژیمی .... نباید عزم آمریکا را نادیده بگیرد."

آقای ترامپ همچنین در سخنانی قبل از فرود هواپیمایش به ژاپن در هواپیما و در جمع خبرنگارانی که او را در این سفر همراهی می‌کنند گفت که انتظار دارد در طی این سفر با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دیدار کند.

او گفت: "ما کمک پوتین را در قضیه کره شمالی می‌خواهیم."

سفر آسیایی آقای ترامپ طولانی‌ترین سفر خارجی یک رئیس‌جمهور آمریکا به آسیا در ربع قرن گذشته خوانده شده است. وی پس از ژاپن به کره جنوبی، چین، ویتنام و فیلیپین می‌رود.

سفر آقای ترامپ به ژاپن و کره‌جنوبی در حالی آغاز شده است که تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در چند ماه گذشته به اوج خود رسیده و باعث نگرانی بسیاری از رهبران جهان شده که از وقوع یک جنگ اتمی در هراسند.

برهمین اساس، انتظار می‌رود آقای ترامپ در خلال دیدارش از ژاپن و کره‌جنوبی، بر حمایت آمریکا از این دو کشور در برابر تهدیدهای کره‌شمالی، تاکیدی مضاعف کند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای ترامپ به همراه همسرش ملانیا عصر جمعه وارد هاوایی شد تا پس از توقف یک روزه در آنجا با پرواز بر اقیانوس آرام به سوی ژاپن برود

رئیس جمهور آمریکا عصر جمعه (۳ نوامبر) به همراه همسرش ملانیا در نخستین بخش سفرش از واشنگتن به هاوایی پرواز کرد، و از آنجا وارد ژاپن شد.

در ویتنام قرار است آقای ترامپ در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) حضور یابد و از هانوی هم بازدید کند.

او در آخرین بخش سفرش به فیلیپین خواهد رفت تا در اجلاس سران گروه آسه‌آن (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) در شهر مانیل حضور یابد.

آخرین باری که یک رئیس جمهور آمریکا سفری طولانی به آسیا داشته، به روزهای پایانی سال ۱۹۹۱ باز می گردد که جرج اچ.دبلیو. بوش به سفری ماراتن مانند در شرق آسیا رفت و هنگامی که در ژاپن بود از فرط خستگی و در خلال یک جشن، از حال رفت.