رئیس جمهور لبنان: تا زمان بازگشت حریری به کشور اقدامی نمی‌کنیم

میشل عون، رئیس جمهور لبنان ثبات امنیتی، اقتصادی، مالی و سیاسی کشورش را خط قرمز خوانده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

میشل عون، رئیس جمهور لبنان ثبات امنیتی، اقتصادی، مالی و سیاسی کشورش را خط قرمز خوانده است

سلیم جریصاتی، وزیر دادگستری لبنان، می‌گوید میشل عون، رئیس جمهور این کشور گفته تا زمانی که سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان به کشورش برنگردد، اقدامی نمی‌کند.

او به نقل از آقای عون گفته: "استعفا باید داوطلبانه باشد."

سعد حریری، نخست‌وزیر این کشور دو روز پیش (چهارم نوامبر) در نطقی غیرمنتظره و در حالی که در ریاض، پایتخت عربستان، بسر می‌برد، استعفای خود را اعلام کرد.

وزیر دادگستری لبنان امروز دوشنبه ۶ نوامبر (۱۵ آبان) به نقل از آقای میشل عون گفته: "ثبات امنیتی، اقتصادی، مالی و سیاسی لبنان، خط قرمز است."

این اظهارات یک روز پس از آن است که سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، گفته بود عربستان سعودی سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان را مجبور به استعفا کرده است.

آقای نصرالله در نطقی تلویزیونی مردم کشورش را به "آرامش و صبوری" دعوت کرده و گفته: "این استعفا تصمیم عربستان سعودی بوده که به سعد حریری دیکته شده است."

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

رهبر حزب‌الله لبنان: "ادبیات متن استعفای سعد حریری به او دیکته شده بود. ادبیات این متن کاملا سعودی بود و نه لبنانی و نه نثر و نه محتوای آن هیچ ربطی به ادبیات سعد حریری نداشت." (تصویر آرشیوی است)

او همچنین گفته: "سعد حریری وقتی از سفر نخست خود به عربستان سعودی بازگشت در نشست هیئت دولت و دیگر دیدارهایش گفت که عربستان سعودی خواهان ثبات و امنیت لبنان و تداوم دولت کنونی است و بزودی قرار است کمکهای بزرگی به لبنان و ارتش این کشور بکند. اما به صورت ناگهانی دوباره به عربستان فراخوانده شد و در آنجا استعفای خود را اعلام کرد."

در مورد شیوه استعفای آقای حریری آقای نصرالله گفته است: "این استعفا نشان دهنده سطح و حجم و شکل نامناسب و ناشایست دخالت عربستان سعودی در لبنان است. سعد حریری باید به لبنان بر می‌گشت و استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور می‌کرد نه اینکه به این شیوه استعفا دهد."

رهبر حزب‌الله لبنان به متن استعفا هم اشاره کرده و نتیجه‌گیری کرده که "متن استعفای سعد حریری به او دیکته شده بود. ادبیات این متن کاملا سعودی بود و نه لبنانی و نه نثر و نه محتوای آن هیچ ربطی به ادبیات سعد حریری نداشت."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای حریری در نطق استعفایش گفته احساس می‌کند عده‌ای برای قتلش نقشه می‌کشند

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، در نطق استعفای خود از حزب‌الله لبنان و سیاست‌های ایران در منطقه انتقاد کرد و گفت که جانش در خطر است.

آقای حریری گفته لبنان در چنگ ایران است و ایران به هر جا که می‌رود وحشت و ویرانی به بار می‌آورد.

آقای حریری درست یک سال پیش به عنوان نخست‌وزیر لبنان معرفی شد. آغاز کار او و میشل عون به عنوان رئیس جمهور، پس از ماه‌ها بن‌بست سیاسی و با توافقی میان متحدان آقای حریری و متحدان حزب‌الله ممکن شد.

او به تازگی به عربستان سعودی سفرهایی هم داشته است.

آقای حریری یک روز پیش از استعفا (جمعه ۳ نوامبر) در بیروت با علی اکبر ولایتی، مشاور دیپلماتیک رهبر ایران، ملاقات کرده بود.

آقای حریری در نطق استعفایش گفته فضای سیاسی لبنان شبیه روزهای قبل از سوءقصد به جان پدرش، رفیق حریری، شده و او احساس می‌کند عده‌ای برای قتلش نقشه می‌کشند.

وزارت خارجه ایران در واکنش به این تحولات استعفای آقای حریری را "سناریوی تنش‌آفرینی" خوانده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در بیانیه‌ای گفت اتهام‌هایی که آقای حریری علیه ایران مطرح کرده، مشابه اتهام‌هایی است که مقام‌های آمریکایی، اسرائیلی و سعودی به حکومت ایران می‌زنند.