تاکید ترامپ و آبه بر مقابله با تهدید کره شمالی

شینزو آبه و ترامپ حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES

رهبران آمریکا و ژاپن در بیانیه‌ای مشترک بر عزم مشترکشان در مقابله با تهدید هسته‌ای از سوی کره شمالی تاکید کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که در دومین روز دیدار خود از ژاپن است در این بیانیه تاکید کرده است که دوران "صبر استراتژیک" درقبال کره شمالی بسر آمده است.

نخست‌وزیر ژاپن نیز در این بیانیه هشدار داده که همه گزینه‌های کشورش در قبال کره شمالی برروی میز است و تاکید کرده است که ژاپن و آمریکا رهبری پاسخ جهانی به تهدیدهای کره شمالی را در دست خواهند داشت.

همزمان گزارش شده است که ژاپن تحریم های یک جانبه‌ای علیه ۳۵ فرد و شرکت کره شمالی اعمال کرده است.

"عزم آمریکا را دستکم نگیرید"

رئیس جمهور آمریکا پیشتر و در آغاز سفر آسیایی خود و به هنگام ورودش به ژاپن گفت که هیچ کشوری نباید عزم آمریکا را دست‌کم بگیرد. وی تاکید کرده که تضمین می‌کند ارتش کشورش توانایی لازم را داشته باشد تا از آزادی و صلح دفاع کند.

سفر آسیایی آقای ترامپ طولانی‌ترین سفر خارجی یک رئیس‌جمهور آمریکا به آسیا در ربع قرن گذشته خوانده شده است. وی پس از ژاپن به کره جنوبی، چین، ویتنام و فیلیپین می‌رود.

سفر آقای ترامپ به ژاپن و کره‌جنوبی در حالی آغاز شده است که تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در چند ماه گذشته به اوج خود رسیده و باعث نگرانی بسیاری از رهبران جهان شده که از وقوع یک جنگ اتمی در هراسند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ به همراه همسرش ملانیا عصر جمعه وارد هاوایی شد تا پس از توقف یک روزه در آنجا با پرواز بر اقیانوس آرام به سوی ژاپن برود

رئیس جمهور آمریکا عصر جمعه (۳ نوامبر) به همراه همسرش ملانیا در نخستین بخش سفرش از واشنگتن به هاوایی پرواز کرد، و از آنجا وارد ژاپن شد.

در ویتنام قرار است آقای ترامپ در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) حضور یابد و از هانوی هم بازدید کند.

او در آخرین بخش سفرش به فیلیپین خواهد رفت تا در اجلاس سران گروه آسه‌آن (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) در شهر مانیل حضور یابد.

آخرین باری که یک رئیس جمهور آمریکا سفری طولانی به آسیا داشته، به روزهای پایانی سال ۱۹۹۱ باز می گردد که جرج اچ.دبلیو. بوش به سفری ماراتن مانند در شرق آسیا رفت و هنگامی که در ژاپن بود از فرط خستگی و در خلال یک جشن، از حال رفت.