تمجید آمریکا از عربستان برای 'فاش کردن نقش ایران در یمن'

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا اخیرا با عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان دیدار کرد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دیدار ماه پیش وزرای خارجه آمریکا و عربستان در ریاض از جمله برای "مقابله با نفوذ ایران"

دولت آمریکا روز دوشنبه از اقدام عربستان سعودی در "فاش کردن" نقش ایران در حمایت از شورشیان حوثی در یمن تمجید کرده است.

به گزارش رویترز آدریان رانکین گالووی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، گفت: "ما روابط دفاعی قوی با پادشاهی عربستان سعودی را حفظ می کنیم و به همکاری بر سر اولویت های مشترک امنیتی که شامل مبارزه با سازمان های خشن افراط گرا و خنثی کردن نفوذ بی ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه است ادامه می دهیم."

این بیانیه پس از واکنش تند ائتلاف تحت رهبری عربستان به پرتاب موشکی از یمن به سوی ریاض، پایتخت عربستان، صادر می شود.

این ائتلاف صبح دوشنبه ضمن متهم کردن ایران به نقش داشتن در آن حمله موشکی گفت آن را "تعرض مستقیم نظامی" از سوی ایران قلمداد می کند و هشدار داد: "پادشاهی عربستان حق پاسخگویی به ایران را در زمان و شکل مناسب محفوظ می دارد."

روز دوشنبه عادل جبیر وزیر خارجه عربستان هم به ایران اخطار داد.

او در توییتی نوشت: "مداخله های ایران در منطقه برای امنیت کشورهای همسایه زیانبار است و بر صلح و امنیت بین المللی اثر می گذارد. ما اجازه نقض امنیت ملی خود را نمی دهیم."

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنشی در توییتر نوشت: "پادشاهی عربستان سعودی یمن را با بمباران ویران کرده، هزاران آدم بی گناه از جمله کودکان را کشته، باعث شیوع وبا و قحطی شده، و بعد ایران را مقصر می شناسد."

او همچنین افزود: "پادشاهی عربستان سعودی در جنگ های تجاوزگرانه، زورگویی در منطقه، و رفتار بی ثبات کننده و تحریک آمیز خطرناک دست دارد."

پیشتر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با رد دخالت کشورش در حمله موشکی حوثی‌های یمن به فرودگاه ریاض، بیانیه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی را "مخرب و تحریک آمیز" دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین خواهان پایان عملیات نظامی عربستان سعودی و متحدانش در یمن شد.

بیشتر بخوانید:

عربستان روز شنبه اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور یک موشک بالستیک شلیک شده از یمن را در حوالی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد واقع در حومه ریاض، پایتخت، رهگیری و سرنگون کرده است. مقام‌های سعودی همچنین گفتند که بقایای موشک ساقط شده در نزدیکی فرودگاه به زمین برخورد کرده است.

همان روز شبکه المصریه، نزدیک به نیروهای حوثی در یمن، اعلام کرد که این نیروها با یک موشک بالستیک فرودگاه ملک خالد را هدف قرار داده‌اند.

روز یکشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت که به عقیده او، پرتاب موشک از یمن به عربستان، کار ایران بوده است و افزود که سیستم‌های آمریکایی مستقر در عربستان سعودی این موشک را ساقط کرده‌اند.

مقام های نظامی ایران از جمله وزیر دفاع و فرمانده کل سپاه پاسداران آن اتهام آقای ترامپ را رد کردند.

عربستان سعودی و آمریکا در گذشته، بارها ایران را به حمایت نظامی از حوثی‌ها متهم کرده اند و در مقابل، مقامات ایرانی مکررا این ادعا را بی‌اساس دانسته اند.