امکان بازگشت برلوسکونی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا به سیاست

سیلویو برلوسکونی حق نشر عکس AFP
Image caption فعالیت های آقای برلوسکونی بار ها جنجال برانگیخته است

به نظر می‌رسد که سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا پس از پیروزی ائتلاف مورد حمایت او در انتخابات منطقه‌ای در سیسیل ممکن است بار دیگر به صحنه سیاسی این کشور باز گردد.

نتایج انتخابات در این منطقه فرصت مناسبی را برای ائتلاف تازه تاسیس جناح راستگرای میانه فراهم می آورد.

رای گیری در جزیره سیسیل در جنوب ایتالیا آزمونی مهم پیش از انتخابات عمومی سال آینده تلقی می شود.

فعالیت های آقای برلوسکونی ۸۱ ساله، بازرگان میلیاردر و رهبر حزب فورزا ایتالیا در داخل و خارج دولت بارها جنجال برانگیخته است.

برلوسکونی که چهار بار نخست وزیر ایتالیا بوده چهار سال پیش از پارلمان اخراج و در اتهام تقلب مالیاتی و دریافت رشوه محکوم شد. او در این مدت از سیاست دور بوده است.

آقای برلوسکونی قصد دارد تا زمان برگزاری انتخابات در بهار ۲۰۱۸ ممنوعیت حضورش در امور دولتی را لغو کند. انتظار می رود که دادگاه حقوق بشر اروپا پرونده او را در سال جاری بررسی کند.

وی با نشر یک ویدیو در فیسبوک گفته است: "سیسیل، همانطور که من خواسته بودم، مسیر تغییر واقعی، جدی و سازنده را براساس صداقت، شایستگی و تجربه انتخاب کرده است."

ائتلافی که به تازگی تشکیل شده شامل حزب فورزا به رهبری آقای برلوسکونی و احزاب راستگرای "لیگ شمالی" و "برادران ایتالیا" می شود.

نتایج انتخابات ضربه ای به دولت حاکم چپ میانه ارزیابی می شود که با خشم عمومی به خاطر بحران مهاجران در این کششور رو به رو است.

بیشتر بخوانید:

بعد از سه دهه مالکیت، برلوسکونی میلان را به چینی‌ها فروخت

برلوسکونی نیازمند عمل فوری جراحی قلب است

برلوسکونی به خاطر پرداخت رشوه گناهکار شناخته شد

موضوعات مرتبط