ترامپ: اتهام دخالت در انتخابات برای پوتین توهین‌آمیز بود

حق نشر عکس AFP
Image caption ولادیمیر پوتین که چون دونالد ترامپ در ویتنام است از کوتاه بودن دیدارش با رئیس‌جمهور آمریکا اظهار تاسف کرده‌

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید در خلال گفتگویش با ولادیمیر پوتین در حاشیه اجلاس آسیا-اقیانوسیه، اَپک، دریافته رئیس‌جمهور روسیه طرح دوباره اتهام دخالت کرملین در انتخابات سال گذشته آمریکا را "اهانت‌آمیز" تلقی کرده است.

آقای ترامپ گفته ولادیمیر پوتین بار دیگر تاکید کرده که "هیچ دخالتی در انتخابات ما" نکرده است.

این اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا که تقریبا در روزهای پایانی سفرش به شرق آسیا به سر می‌برد، یک بار دیگر بحث‌ها درباره "نقش روسیه در پیروزی آقای ترامپ" را در رسانه‌های آمریکا داغ کرده است.

۱۶ نهاد اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، ژانویه گذشته، متفق‌القول تاکید کردند که بنابر شواهدی که به دست آورده‌اند "مسکو به طور هدفمند و گسترده‌ برای مداخله در نتایج انتخابات نوامبر سال گذشته به طوری که دونالد ترامپ برنده نهایی آن شود" تلاش کرده است.

با وجود این، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، امروز (شنبه ۱۱ نوامبر - ۲۰ آبان) یک بار دیگر در اطلاعیه‌ای که می‌تواند پاسخی تلویحی به سخنان آقای ترامپ در ویتنام تلقی شود، اعلام کرد: "سی‌آی‌اِی هم‌چنان از گزارش ماه ژانویه خود دراین رابطه حمایت می‌کند و در ارزیابی این سازمان در زمینه دخالت روسیه در انتخابات (نوامبر گذشته) تغییری به وجود نیامده است."

آقای ترامپ هیچ‌گاه گزارش سازمان سیا و دیگر نهادهای اطلاعاتی در این باره را جدی نگرفته و همواره تحقیقات درباره "دخالت روسیه" را "توطئه برای بدنام کردن" خودش و یا "تلاش دموکرات‌ها برای کمرنگ کردن شکست انتخاباتی‌شان" خوانده است.

وزارت دادگستری آمریکا از اواسط بهار گذشته و در پی اخراج جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی که مسئول تحقیقات در این زمینه بود، یک بازرس ویژه با اختیارات تام در این زمینه منصوب کرده است.

این بازرس ویژه، رابرت مولر، که خود سابقه ریاست اف‌بی‌آی را دارد، در ۶ ماه گذشته با همکاری جمعی از وکلا و بازپرسان بروی اتهام رابطه میان اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و دولت روسیه تحقیق کرده است و در دو هفته گذشته نخستین احضاریه‌های رسمی خود را برای چند نفر از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی آقای ترامپ ارسال کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با گذشت یک سال از انتخابات ریاست جمهوری، هنوز میان دو حزب دموکرات و جمهور‌خواه بر سر چگونگی شکل‌گیری نتایج آن بحث است

بیشتر بخوانید

ترامپ و پوتین درباره مبارزه با داعش در سوریه توافق کردند

آقای ترامپ که در راس هیاتی بلندپایه سفری ۱۲ روزه را به شرق آسیا آغاز کرده، بعد از دیداری کوتاه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در حاشیه دیدار اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری‌های آسیا-اقیانوسیه، به خبرنگاران گفته او یک بار دیگر از آقای پوتین درباره مداخله در انتخابات آمریکا سوال کرده ولی رئیس‌جمهور روسیه با "لحنی قاطعانه" پاسخ منفی داده است.

آقای ترامپ تاکید کرده که به نظر او ولادیمیر پوتین تکرار این اتهام‎ها را "اهانت‌آمیز" تلقی می‌کند و "این برای آمریکا خوب نیست."

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به این پرسش که "آیا او به صحت سخن رئیس‌جمهور روسیه باور دارد" گفته "وقتی رئیس جمهور روسیه خیلی قوی و صریح می‌گوید نه، آن وقت شما دیگر بحث را ادامه نمی‌دهید، بلکه بحث را به سمت موضوعاتی چون سوریه و اوکراین هدایت می‌کنید."

وی دقایقی بعد تصریح کرد که ادعای رئیس‌جمهور روسیه را "باور کرده است" اما ساعتی پس از آن در خلال کنفرانس خبری مشترکی که با همتای ویتنامی‌اش صبح یکشنبه به وقت محلی برگزار شد تاکید کرد که از گفته او "برداشت نادرست" شده است و منظور او این بوده که آنچه از قاطعیت گفته ولادیمیر پوتین برداشت کرده این بوده که رئیس‌جمهور روسیه "به آنچه درباره عدم دخالت کشورش در انتخابات آمریکا می‌‎گوید عمیقا باور دارد".

آقای ترامپ در ادامه در پاسخ به خبرنگار شبکه خبری فاکس گفت که خود او همسو با نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده معتقد به تلاش مسکو برای تاثیر بر انتخابات نوامبر گذشته است.

این اظهارات پس از آن روی داد که روز شنبه در رسانه‌های آمریکا یک بار دیگر منتقدان کاخ‌سفید، آقای ترامپ را به علت قرار گرفتن در برابر نظر نهادهای امینتی و اطلاعاتی آمریکا، سرزنش کردند.

آنها با استناد به احضاریه‌های رسمی برای پل منافارت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و جرج پاپادوپلوس، یکی از مشاوران سیاست خارجی آقای ترامپ که به تلاشش برای تماس با کرملین اعتراف کرده، می‌گویند کاخ‌سفید دیگر نمی‌تواند پرونده "دخالت روسیه در انتخابات" را یک خدعه سیاسی معرفی کند و دیر یا زود باید رسما در برابر آن پاسخگو باشد.

اما در برابر، کاخ‌سفید با کم اهمیت دانستن نقش آقای پاپادوپلوس در ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و همچنین برائت جستن از فعالیت‌های مالی و سیاسی پل منافارت، سعی می‌کند اهمیت احضاریه‌های کمیته ویژه تحت رهبری رابرت مولر را کمرنگ کند.

عصر شنبه هم دونالد ترامپ در توییتی نوشت: "کی می‌شود که بالاخره همه اهل تنفر و نادان‌ها بفهمند که رابطه خوب داشتن با روسیه چیز خوبی است نه بد. اونها همیشه سیاسی‌کاری می‌کنند و این برای مملکت خوب نیست. من می‌خواهم بحران کره، سوریه، اوکراین و تروریسم را حل کنم و در این راه روسیه می‌تواند مفید واقع شود."

دقایقی پس از این توییت و اظهارات آقای ترامپ که گفته "انکار ولادیمیر پوتین" درباره "مداخله روسیه در انتخابات آمریکا" را "باور دارد. بسیاری از چهره‌های سیاسی در داخل این کشور با انتقاد از رئیس‌جمهور آمریکا، موضع‌گیری کرده‌اند.

جان مک‌کین، سناتور برجسته جمهوری‌خواهان، در توییتی نوشته: "در این که حرف یک سرهنگ ک‌گ‌ب (ولادیمیر پوتین) را بر گزارش نهادهای اطلاعاتی خودمان ترجیح بدهیم، هیچ نشانی از 'آمریکا مقدم بر همه چیز' وجود ندارد. هیچ واقع‌بینی اصولی برای همکاری با روسیه وجود ندارد؛ کشوری که از رژیم بشار اسد قاتل حمایت می‌کند. هرگونه تصوری خلاف بر این، "خام‌دستی" است و برای امنیت ملی ما خطرناک است."