انتقاد دو مدیر سابق اطلاعاتی آمریکا از اظهارات ترامپ درباره پوتین

رهبران آمریکا و روسیه اخیرا در یک اجلاس در آسیا ملاقات کردند حق نشر عکس Sputnik/Reuters
Image caption رهبران آمریکا و روسیه اخیرا در یک اجلاس در آسیا ملاقات کردند

دو رئیس سابق دستگاه های اطلاعاتی آمریکا از موضع گیری دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور در مورد "مداخله" روسیه در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری انتقاد کرده و یکی از آنها حتی آن را خطرناک خوانده است.

جان برنان رئیس سابق سیا در یک برنامه شبکه سی ان ان گفت: "او در مورد این مساله مستقیما با پوتین رو در رو نمی شود و اذعان نمی کند که ما می دانیم او مسئول است، و با این کار راه پوتین را باز می کند."

جیمز کلاپر مدیر سابق سازمان های اطلاعاتی هم در همین برنامه گفت سخنان رئیس جمهور برای او یک زنگ خطر است: "پوتین نسبت به تضعیف سیستم ما، دمکراسی و کل سازوکار کشور ما متعهد است. اگر بخواهیم هر اسم دیگری بر آن بگذاریم به نظر من حیرت انگیز است و در واقع برای کشور ما خطرناک است."

جنجال تازه به سخنان یک روز پیشتر آقای ترامپ مربوط می شود که گفته بود حرف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دایر بر عدم مداخله در انتخابات آمریکا را باور می کند.

رهبران دو کشور در جریان اجلاس سران منطقه آسیا اقیانوسیه درباره این ادعا بحث کردند.

دستگاه های اطلاعاتی آمریکا قبلا نتیجه گرفته اند که روسیه سعی کرد به نفع آقای ترامپ بر انتخابات تاثیر بگذارد.

آقای ترامپ روز شنبه به خبرنگاران گفته بود: "هر بار که او مرا می بیند می گوید کار من نبود، و من واقعا این حرف او را باور می کنم، جدی می گوید."

او افزود: "فکر می کنم احساس می کند به او اهانت شده، که برای کشور ما خوب نیست."

آقای ترامپ همچنین چهره های کلیدی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا که در ماه ژانویه از قطعی بودن مداخله روسیه صحبت کرده بودند را به تمسخر گرفت.

اینها از جمله جیمز کلاپر مدیر سابق سازمان های اطلاعاتی، جان برنان مدیر سابق سی آی ای و جیمز کومی مدیر برکنار شده اف بی آی بودند.

با این حال آقای ترامپ بعدا کمی از اظهاراتش عقب نشینی کرد.

او روز یکشنبه در کنفرانسی خبری در هانوی گفت: "چیزی که من گفتم این است که فکر می کنم او (پوتین) چنین باوری دارد. در مورد اینکه آیا من آن را باور می کنم یا نه، با سازمان های دولتی (آمریکا) هم نظرم... من حرف دستگاه های اطلاعاتی آمریکا را باور می کنم."

آقای برنان در سی ان ان گفت گفت برای او "یک معماست" که چرا آقای ترامپ در محکوم کردن رئیس جمهور روسیه صریح تر سخن نمی گوید درحالی که اقدامات روسیه "مشکلی برای امنیت ملی است."

آقای برنان در پاسخ به انتقاد ترامپ از او گفت: "با توجه به این که سرمنشا انتقاد کیست، من آن را افتخار می دانم."

استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا این برداشت دو مدیر سابق اطلاعاتی که آقای ترامپ به "بازی" گرفته شده است را رد کرد و گفت رئیس جمهور بر مسائل دشواری مثل کره شمالی و سوریه تمرکز دارد.