ترامپ واردات عاج فیل به آمریکا را معلق کرد

حق نشر عکس SPL
Image caption موسسه خدمات ماهی‌ها و حیات وحش آمریکا می‌گوید که عواید شکار می‌تواند صرف حفاظت از گونه‌های جانوری در حال انقراض شود

تنها یک روز بعد از تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای لغو ممنوعیت واردات فیل‌های شکار شده و عاج فیل برای شکارچی‌های آمریکایی، آقای ترامپ این تصمیمش را به حال تعلیق درآورد.

مجوز واردات عاج فیل‌هایی که به شکل قانونی در زامبیا و زیمبابوه شکار شده بودند، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما لغو شده بود.

آقای ترامپ که این تصمیم آقای اوباما را لغو کرده بود، روز جمعه در توییتر خود نوشت این تصمیمش را تا وقتی که تمام واقعیت‌های موجود را بررسی کند عوض کرده است. یعنی قانون دوران آقای اوباما به قوت خود باقیست و واردات فیل‌های شکار شده و عاج فیل به آمریکا همچنان ممنوع است.

دونالد ترامپ این تصمیم را بلافاصله بعد از عصبانیت و انتقادهای شدید فعالان حقوق حیوانات اتخاذ کرد.

در پی این تصمیم بریژیت باردو، هنرپیشه فرانسوی و فعال حقوق حیوانات در نامه‌ای به آقای ترامپ نوشت: "اعمال شرم‌آور شما به این شایعه قوت می‌بخشد که برای منصبی که در آن مشغول به کارید، مناسب نیستید."

دامنه این اعتراض‌ها به شبکه‌های اجتماعی هم کشید. کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی از پسر آقای ترامپ در حال ژست گرفتن برای دوربین در کنار لاشه حیوانات منتشر کردند. او این عکسها را در سفرهایش به آفریقا که با هدف شکار حیوانات انجام شده بود، گرفته بود.

در یکی از این عکس‌ها پسر دونالد ترامپ دم قطع شده یک فیل را در دست گرفته و برای دوربین ژست گرفته بود.

موسسه خدمات ماهی‌ها و حیات وحش ایالات متحده آمریکا می‌گوید که عواید شکار می‌تواند صرف حفاظت از گونه‌های جانوری در حال انقراض شود.

اما کارشناسان می‌گویند نرخ جمعیت فیل‌های آفریقایی رو به کاهش است. بر اساس آمار موجود جمعیت این فیل‌ها از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ سی درصد کاهش پیدا کرده است.

بنا بر گزارش یک گروه غیرانتفاعی جمعیت فیل‌ها در زیمبابوه به تنهایی ۶ درصد کم شده است.

با وجود اینکه فیل‌ها در فهرست حیوانات در معرض خطر انقراض هستند، اگر ثابت شود سود مالی واردات بخش‌های مختلف لاشه حیوانات واقعا به نفع گونه‌های حفاظت شده صرف خواهد شد، بندی از قوانین موجود در ایالات متحده اجازه این واردات را می‌دهد.

در سال ۲۰۱۵ یک دندانپزشک از مینه‌سوتا یک شیر معروف به نام سیسیل را در پارک ملی زیمبابوه کشت. مرگ سیسیل واکنش‌های شدیدی را در آمریکا و زیمبابوه ایجاد کرد به طوری که دندانپزشک شکارچی را مجبور کرد پنهان شود.