حمایت دونالد ترامپ از سیاست‌مدار متهم به تعرض به نوجوانان

دونالد ترامپ خود با اتهام‌های تعرض جنسی روبه‌رو بود که همه آنها را تکذیب می‌کند حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ خود با اتهام‌های تعرض جنسی روبه‌رو بود که همه آنها را تکذیب می‌کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از "روی مور" نامزد حزب جمهوری‌خواه برای سنای آمریکا حمایت کرد. آقای مور از سوی چندین زن متهم شده که در دوره نوجوانی‌شان به آنها تعرض جنسی کرده است.

دیگر رهبران حزب جمهوری‌خواه از آقای مور خواسته‌اند که از رقابت‌ها کنار بکشد اما رئیس جمهوری گفته که چون آقای مور اتهام‌ها را "کاملا رد کرده است" پس باید حرفش را قبول کرد.

آقای ترامپ دلیل دیگری هم برای حمایتش عنوان کرده: "ما نیازی به حضور یک لیبرال دموکرات دیگر (در سنا) نداریم."

هرچند پیشتر کاخ سفید از جانب رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بود که به گمان آقای ترامپ این اتهام‌ها "بسیار دردسرسازند"، او حالا به دلایل سیاسی تصمیم گرفته که از آقای مور حمایت کند.

اتهام‌های جنسی قاضی‌القضات آلاباما و نتایج سرسختی‌اش

انتخابات برای جایگزینی کرسی "جف سشنز" تا چند هفته دیگر در آلاباما برگزار می‌شود. آقای سشنز پیش از آنکه به وزارت دادگستری انتخاب شود یکی از سناتورهای ایالت آلاباما بود.

کاخ سفید نگران است که این کرسی به دست دموکرات‌ها بیافتد. اگر چنین شود، جمهوری‌خواهان اکثریتی شکننده در سنا خواهند داشت و تصویب قوانین برایشان از این که هست هم سخت‌تر خواهد شد. در ماه‌های گذشته این سناتورهای جمهوری‌خواه بودند که با رای منفی به برخی از طرح‌ها و لوایح پیشنهادی به دموکرات‌ها کمک کردند تا جلوی تصویب آنها را در سنا بگیرند.

"داگ جونز" نامزد حزب دموکرات برای رقابت‌های سنای آلاباماست. هم اکنون او در نظرسنجی‌ها از رقیب جمهوری‌خواهش پیش است اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، شک و شبهه در نتایج نظرسنجی‌ها در آمریکا بیشتر شده است و بعید نیست که نام آقای مور از صندوق‌ها بیرون بیاید.

برای همین از حالا در محافل سیاسی آمریکا صحبت از شیوه‌های قانونی برای رد اعتبارنامه روی مور در سناست.

در گفت‌وگویی با خبرنگاران آقای ترامپ به حمایت از روی مور اکتفا نکرد و رقیب را هم کوبید. او گفت که گذشته آقای جونز را مرور کرده و به نظرش او در زمینه کنترل مرزها "خیلی بد است".

کنترل مرزها و جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا از برنامه‌ها و شعارهای محبوب آقای ترامپ نزد محافظه‌کاران و به خصوص ساکنان ایالت‌های جنوبی آمریکاست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption داگ جونز، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ایالت آلاباما برای سنای آمریکاست

استاندارد دوگانه

گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز درباره تعرض‌های جنسی هاروی واینستین، یکی از تهیه‌کنندگان بزرگ هالیوود، دری را گشود که بسیاری از زنان و مردان در آمریکا از تجربه‌های خود بگویند. تجربه‌هایی که بسیاری از مشاهیر این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

آقای ترامپ که در دوره انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته با اتهام‌های مشابهی از سوی سیزده زن روبه‌رو شده بود در عین حال که از روی مور حمایت کرده درباره حقوق زنان هم صحبت کرده و گفته به نظرش این دوره و زمانه برای زنان "بسیار ویژه" است. برای اینکه بسیاری از رفتارهای نادرست حالا دارند رو می‌شوند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر درباره اتهام‌های یک سناتور دموکرات و هاروی واینستین صحبت کرده و به آنها تاخته بود. ناظران سیاسی در آمریکا این رفتار آقای ترامپ را استاندارد دو گانه می‌دانند. رفتاری که به گمان بعضی برای ریاست جمهوری آمریکا ناشایست است.

آقای ترامپ و روی مور، هر دو اتهام‌های تعرض جنسی را رد کرده‌اند.

سیاهه اتهام‌ها

روی مور هفتاد ساله است و پیش از این یکی از قاضی‌های دیوان عالی ایالت آلاباما بوده است. آقای مور خود را مسیحی معتقدی معرفی می‌کند که می‌خواهد از ارزش‌های سنتی مسیحیان و جمهوری‌خواهان دفاع کند. از جمله آنها، ممانعت از ازدواج همجنس‌گراها و جلوگیری از آزادی سقط جنین.

در دور مقدماتی، آقای مور توانست رقیب درون حزبی خود را که آن زمان از حمایت دونالد ترامپ برخوردار بود، کنار بزند و نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات شود.

بعد از آن که روزنامه واشنگتن پست، با زنانی صحبت کرد که مدعی بودند در دوره نوجوانی‌شان وقتی که آقای مور سی ساله بوده به آنها دست درازی کرده است روند پیشتازی آقای مور با وقفه روبه‌رو شد.

تا به حال هفت زن به آقای مور چنین اتهامی زده‌اند. یک نفر از این زنان می‌گوید در زمان واقعه چهارده ساله بوده است. سن قانونی برای داشتن روابط جنسی با رضایت طرفین در ایالت آلاباما ۱۶ سال است.

دو نفر از این هفت زن می‌گویند که به آنها تجاوز هم شده است.

دو زن دیگر هم هستند که می‌گویند در حدود بیست سالگی آقای مور ناخواسته به آنها دست درازی کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption همسر روی مور علیرغم تمام اتهام‌ها از او حمایت می‌کند