پاپ فرانسیس در بنگلادش از واژه 'روهینگیا' استفاده کرد

پاپ فرانسیس حق نشر عکس Reuters

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان، برای اولین بار در طول سفر آسیایی خود از واژه "روهینگیا" استفاده کرده است.

رهبر کاتولیکهای جهان که اکنون در بنگلادش است با تعدادی از مسلمانان روهینگیا که از خشونتها در میانمار فرار کرده و به بنگلادش گریخته‌اند، ملاقات کرده است. بیش از ۶۰۰ هزار نفر از اقلیت مسلمانان روهینگیا به بنگلادش فرار کرده‌اند.

پاپ در سخنانی در جمع شانزده نفر از این افراد که از اردوگاهی در مرز بنگلادش با میانمار به داکا، پایتخت بنگلادش، آورده شده بودند، گفت: "روهینگیا نیز معرف حضور خدا است."

مقامات میانمار بشدت با استفاده از این واژه برای اشاره به این اقلیت مسلمان در میانمار مخالفت می‌کنند.

دولت میانمار از واژه "بنگالی" برای اشاره به این اقلیت استفاده می‌کند؛ به معنی افرادی که به طور غیرقانونی از بنگلادش وارد میانمار شده‌اند.

پاپ فرانسیس هفته گذشته (دوشنبه ۲۷ نوامبر) در سفر آسیایی خود ابتدا وارد میانمار شد. این اولین سفر رهبر کاتولیکهای جهان به این کشور است.

وی در طول دیدار خود از میانمار با آنگ‌سان سوچی، رهبر دولت این کشور ملاقات کرد.

حق نشر عکس EPA

ازمان آغاز بحران کنونی در میانمار، پاپ بارها در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا ابراز نگرانی کرده و از "برادران و خواهران روهینگیایی" خود حمایت به عمل آورده است. با اینهمه، وی در طول اقامت خود در میانمار بویژه با توجه به جنجالی بودن استفاده از آن، از این واژه استفاده نکرد.

به گفته خبرنگاران برای پاپ به عنوان میهمان میانمار، مطرح کردن این موضوع در داخل آن کشور، که اکثر جمعیت آن را بودائیان تشکیل می‌دهند، چندان آسان نبوده است.

سفر پاپ به منطقه درحالی صورت گرفته است که این کشور درگیر خشونتها علیه اقلیت مسلمان روهینگیا است و رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا عملیات ارتش و شبه نظامیان میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را پاکسازی قومی خوانده است.

براساس قوانینی که در زمان حکومت نظامیان در میانمار تدوین شد، مسلمانان روهینگیا از جمله اقوام تشکیل دهنده ملت میانمار محسوب نمی‌شوند و از بسیاری از خدمات دولتی و منافع شهروندی محروم هستند. سازمان ملل این اقلیت را "بزرگترین جمعیت بدون شهروندی" در جهان توصیف کرده است.

بودائیان تندرو در میانمار با ادعای اینکه مسلمانان روهینگیا از خارج به این کشور مهاجرت کرده‌ و از ساکنان قدیمی این سرزمین نیستند، همواره خواستار اخراج و بازگرداندن آنها به "کشورشان" بوده‌اند.

موضوعات مرتبط