تشدید حملات هوایی در صنعا

صنعا حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری میان نیروهای وفادار به صالح و حوثی‌ها در صنعا ادامه دارد (عکس از آرشیو)

گزارش‌ها از یمن حاکی است که حملات هوایی بیشتری در طول ۲۴ ساعت گذشته به اهدافی در صنعا، پایتخت، صورت گرفته است.

براساس همین گزارشها این حملات در حالی افزایش یافته است که درگیریها بین نیروهای حوثی و نیروهای وفادار به عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین این کشور، تشدید شده است.

ساکنان صنعا می‌گویند چندین انفجار پیاپی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی صنعا و همچنین وزارت کشور صورت گرفته است.

آقای صالح پیشتر از متحدین حوثی‌ها بود و در اتحاد با آنها در مقابل نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی می‌جنگید.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی آقای هادی را به عنوان رئیس جمهور قانونی یمن می‌شناسند. این درحالیست که ایران گروه‌حوثی‌ها را به عنوان دولت انقلابی یمن معرفی می‌کند.

درگیریها در یمن از روز گذشته شدیدتر شد. دیروز یکشنبه (۳ دسامبر/۱۲ آذر) گزارش شد که هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی مواضع حوثی‌ها را بمباران کرده‌اند. به نظر می‌رسد که هدف این حملات هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان، کمک به نیروهای علی عبدالله صالح، بوده باشد.

در حملات دیروز همچنین گزارش شد که یک ساختمان دیپلماتیک ایران هم در این حملات هدف قرار گرفته است. شبکه "سی‌سی‌ تی‌وی" چین تصاویر ساختمانی با پرچم ایران را منتشر کرده که دود سیاهرنگی از آن خارج می‌شد. گزارشی از میزان خسارت یا جراحت های احتمالی منتشر نشده است.

در همین حال دفتر سیاسی شبه نظامیان حوثی، هواداران آقای صالح را به کودتا متهم کرده است.

همزمان آقای صالح هم گفته که اگر ائتلاف به رهبری عربستان حملات علیه غیرنظامیان را متوقف کند، آمادگی دارد "صفحه‌ای تازه" در رابطه خود با عربستان بگشاید.

سازمان ملل می گوید از زمان مداخله ائتلاف عربستان در جنگ داخلی یمن، نبردها و حملات هوایی بیش از ۸۶۷۰ نفر کشته و نزدیک به ۵۰ هزار زخمی به جا گذشته است. بیش از ۶۰ درصد این کشته ها غیرنظامی هستند.