آخرین کمپین ترامپ برای نامزد جنجالی پیش از رای گیری در آلاباما

روی مور

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

روی مور

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در آخرین روز مبارزات انتخاباتی پیش از رای گیری سه شنبه برای پر کردن یک کرسی خالی سنا، به نفع "روی مور" نامزد حزب جمهوری خواه که با اتهامات سوءرفتار جنسی روبروست تبلیغ کرده است.

او پیامی صوتی را در حمایت از آقای مور ضبط کرد که به صورت تلفنی برای رای دهندگان ارسال شد.

رقیب آقای مور در این انتخابات داگ جونز از حزب دمکرات است.

آلاباما یک ایالت محافظه کار جنوبی است که به ندرت سیاستمداران حزب دمکرات را به واشنگتن می فرستد. آقای ترامپ سال پیش در رقابت با هیلاری کلینتون این ایالت را با اختلاف ۲۸ درصد ازان خود کرده بود.

کرسی مورد رقابت قبلا متعلق به جف سشنز سناتور اهل آلاباما بود که در دولت ترامپ وزیر دادگستری شد.

در هفته های اخیر چند زن آقای مور را متهم به تلاش برای سوءاستفاده جنسی عمدتا در زمانی که آنها زیر ۱۸ سال داشتند کرده اند.

آقای مور که زمانی رئیس دادگاه عالی آلاباما بود این اتهامات را رد می کند.

موسسات نظرسنجی می گویند به علت نزدیکی این رقابت پیش بینی آن غیرممکن است.

جمهوری خواهان حتی در صورت شکست خوردن در این رقابت ۵۱ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را حفظ خواهند کرد با این حال توانایی آنها برای تصویب قوانین حتی کمتر خواهد شد.

انتخابات مهم بعدی سنا سال آینده برگزار می شود. در انتخابات میان دوره ای در نوامبر آینده یک سوم کرسی های این مجلس به رای گذاشته می شود.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی مکررا به تکذیبیه های آقای مور اشاره کرده است. به علاوه او استدلال کرده که حزب جمهوری خواه برای پیش بردن برنامه های او حتی نباید یک کرسی از دست بدهد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

داگ جونز رقیب آقای مور از حزب دمکرات است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یکی از زنانی که آقای مور را متهم کرده اند می گوید وقتی ۱۴ سال داشت مورد آزار آقای مور قرار گرفت. یک زن دیگر او را به تلاش برای تجاوز متهم کرده است.

آقای مور یک بار در سال ۲۰۰۳ از مقام خود به عنوان رئیس دادگاه عالی آلاباما کنار گذاشته شد که به علت خودداری از اجرای دستور دادگاه های فدرال برای برداشتن سنگ نوشته "ده فرمان" از ساختمان قضایی آلاباما بود. او بعدا در سال ۲۰۱۳ بار دیگر در انتخابات برای احراز همین پست برنده شد اما این بار به دلیل دستور منع ازدواج همجنسگرایان که دادگاه ها غیرقانونی تشخیص داده بودند معلق شد و بعدا استعفا کرد.

پس از طرح اتهامات جنسی علیه مور، کمیته ملی حزب جمهوری خواه ابتدا حمایت از او را قطع کرد اما اخیرا در پی حمایت آقای ترامپ دوباره کمک هایش به کمپین او را از سر گرفت.

با این حال او مخالفان زیادی در حزب جمهوری خواه دارد.

دیگر سناتور اهل آلاباما، ریچارد شلبی، روز یکشنبه گفت که او نمی تواند از آقای مور حمایت کند چون به نظر او حرف زنانی که او را متهم کرده اند "باورکردنی" است. او گفت آلاباما "مستحق نماینده ای بهتر از مور است."

آقای مور روز یکشنبه گفت که او "هرگز کسی را آزار جنسی نداده" و تکرار کرد که قربانی "افترا" شده است.

از سوی دیگر باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا و جو بایدن معاون او در مبارزات به نفع داگ جونز رقیب مور شرکت کرده اند.