آتش‌سوزی کالیفرنیا منطقه‌ای بزرگتر از تهران را سوزانده است

آتش‌نشان‌ها در ۱۲ روز گذشته تنها موفق به مهار حدود ۴۰ درصد از این آتش‌سوزی شده‌اند
توضیح تصویر،

آتش‌نشان‌ها در ۱۲ روز گذشته تنها موفق به مهار حدود ۴۰ درصد از این آتش‌سوزی شده‌اند

با ادامه آتش‌سوزی در جنوب کالیفرنیا و گسترش دامنه آن به سوی شهر سنتا باربارا، ساکنان این منطقه هشدار تخلیه دریافت کردند.

وسعت تخریب این آتش‌سوزی که توماس نام گرفته، اکنون به ۱۰۰۰ کلیومتر مربع رسیده است (مساحت شهر تهران ۷۳۰ کیلومتر مربع است).

روز شنبه (۱۶ دسامبر - ۲۵ آذر) مقام‌های محلی در جنوب کالیفرنیا با صدور هشدار جدید برای ساکنان سنتا باربارا، از آنها خواستند آماده تخلیه فوری شوند.

هواشناسان وزیدن بادهای جدید شمالی را پیش‌بینی کرده‌اند که می‌تواند آتش‌سوزی توماس را یک بار دیگر شعله‌ورتر کند و آن را به سوی سواحل اقیانوس آرام سوق دهد.

این آتش سوزی ابتدا ۱۲ روز پیش (چهارم دسامبر) در حوالی شهر ونچورا آغاز شد و از آن زمان تا امروز با کمک بادهای زمستانی که معمولا در این ایام سال از جنوب به سمت شمال می‌وزد، همچنان در حال حرکت به سوی شمال کالیفرنیا است.

توضیح تصویر،

این آتش سوزی تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر را ناچار به تخلیه فوری کرده است

بنابر گزارش دولت کالیفرنیا، توماس تاکنون منطقه ای به وسعت ۱۰۰۰ کیلومتر مربع را سوزانده، جان دو نفر را گرفته و بیش از ۱۰۰۰ بنا را خاکستر کرده که ۷۳۰ منزل مسکونی در میان آنها بوده است.

بدین ترتیب آتش سوزی توماس که هنوز هم مهار نشده، به لحاظ وسعت دامنه تخریب در رتبه سوم آتش‌سوزی‌های مهیب در تاریخ کالیفرنیا قرار گرفت.

روز پنجشنبه گزارش شد که کوری ایورسون، از ماموران آتش نشانی در نبرد با شعله‌‎های توماس جان داده است.

در روزهای نخست این سانحه طبیعی هم یک زن ۷۰ ساله به هنگام تخلیه و ترک محل مسکونی خود در یک حادثه رانندگی جان داد.

اکنون بیش از ۸ هزار آتش‌نشان برای مهار و کنترل این آتش‌سوزی فعالیت می‌کنند و هزینه‌ عملیات عظیم آنها به بیش از ۱۰۴ میلیون دلار رسیده است.

در ۱۲ روز گذشته هلی کوپترها و هواپیماهای آتش نشانی با تخلیه مکرر مخزن‌های خود توانسته‌اند تنها حدود ۴۰ درصد از این آتش سورزی را مهار کنند و بارها به علت وزیدن بادهای شمالی، در مهار سرعت و دامنه گسترش آتش منفعل مانده‌اند.

مهیبترین آتش‌سوزی‌های تاریخ کالیفرنیا

  • آتش‌سوزی سدار در اکتبر سال ۲۰۱۳ که ۲۷۳ هزار جریب را سوزاند
  • آتش سوزی راش در اوت سال ۲۰۱۲ که ۲۷۱ هزار جریب را خاکستر کرد
  • آتش سوزی توماس در دسامبر ۲۰۱۷ که تا امروز ۲۵۹ هزار جریب را سوزانده و همچنان ادامه دارد
  • آتش سوزی ریم در اوت سال ۲۰۱۳ که ۲۵۷ هزار جریب را نابود کرد
  • آتش سوزی زاکا در ژوئیه سال ۲۰۰۷ که مسبب تخریب ۲۴۰ هزار جریب شد