ژنرال باجوا به سوالات سناتورهای پاکستانی پاسخ داد

ژنرال باجوا حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال قمر جاوید باجوا

ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ستاد مشترک نیروی زمینی ارتش پاکستان، به همراه تعدادی دیگر از فرماندهان نظامی این کشور از جمله فرمانده عملیات نظامی پاکستان به اعضای سنای این کشور درباره وضعیت امنیتی کشور گزارش داده است.

براساس گزارش رسانه‌های پاکستانی مقامات ارشد نظامی پاکستان درباره فضای امنیتی کشور و منطقه، خطرات پیش‌ روی امنیت ملی پاکستان و برنامه نیروهای نظامی در آینده به اعضای سنا گزارش دادند. پیشتر گزارش شده بود که سفرهای خارجی مقامات ارشد نظامی از جمله ژنرال باجوا به کشورهای منطقه از جمله ایران و افغانستان مورد بحث اعضای سنا خواهد بود.

به گفته رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقامات نظامی جلسه سنا "بسیار شفاف، آزاد و صریح" برگزار شده است. اطلاعات زیادی از جلسه منتشر نشده است اما برخی از رسانه‌های محلی گفته‌اند که انتظار می‌رود در چند روز آینده درباره این جسله یک نشست مطبوعاتی برگزار شود.

رئیس ستاد مشترک نیروی زمینی ارتش پاکستان پرقدرترین و با نفوذترین فرمانده نظامی پاکستان محسوب می‌شود.

این اولین بار است که این فرمانده ارشد نیروهای مسلح پاکستان در سنای این کشور حاضر می‌شود و به اعضای آن گزارش می‌دهد. پیشتر مقامات ارشد نظامی در جلسه مشترک پارلمانی شرکت کرده بودند. آخرین بار در سال ۲۰۱۱ ژنرال اشفق پرویز کیانی، فرمانده وقت به دنبال قضایای مربوط به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکه القاعده، در ابیت آباد در جلسه مشترک پارلمانی شرکت کرده بود.

جلسه سنا درحالی برگزار شده است که روز گذشته (دوشنبه ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در یک سخنرانی در واشنگتن راهبرد امنیت ملی دولت خود را تشریح کرد و در بخشی از آن بار دیگر از پاکستان خواست برای مقابله با تروریسم تصمیم قاطع بگیرد.

پیشتر و در ماه اوت نیز آقای ترامپ با اعلام استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان تاکید کرده بود که رویکرد آمریکا به پاکستان تغییر کرده است. او گفته بود که آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته؛ ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند. او گفت: "پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند... این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد".

این اظهارات البته با واکنش شدید مقامات پاکستانی مواجه شد.

حق نشر عکس EPA

سفر به ایران

در جلسه روز سه‌شنبه درخصوص توضیح ژنرال باجوا به سناتورهای پاکستانی درباره سفرهای خارجی وی گزارشی منتشر نشده است اما روزنامه "دان" پاکستان به نقل از منابعی گفته است که این فرمانده ارشد پاکستان گفته است که این سفرها "بخش مهمی از دیپلماسی نظامی" کشور است و افزوده است که مقامات نظامی "وضعیت ژئواستراتژیک منطقه زیر نظر دارند."

آقای باجوا هفته اول ماه نوامبر به ایران رفت و با سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران گفتگو کرد. وی همچنین با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار داشت. در ۲۶ سال گذشته این اولین بار بود که یک مقام نظامی پاکستان در این سطح به صورت رسمی به ایران سفر می‌کرد. فرماندهان ارشد نظامی پاکستان پیشتر در قالب هیئت‌های دیپلماتیک به ایران سفر کرده بودند. آقای باجوا همچنین به دیگر کشورهای منطقه از جمله افغانستان و عربستان سعودی سفر کرده است.

دیپلماسی نظامی ایران نیز در ماههای گذشته بسیار فعال شده است و در واقع در بیش از ۲۰ سال گذشته برای اولین بار سرلشکر باقری به ترکیه و سوریه رفته است و در تهران نیز با مقامات ارشد نظامی برخی دیگر از کشورهای منطقه دیدار کرده است.

رابطه پاکستان با ایران به دلیل منافع دو کشور در افغانستان و همچنین رابطه تیره بین ایران و عربستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اسلام‌آباد رابطه‌ای بسیار نزدیک با عربستان سعودی دارد و ژنرال راحیل شریف، فرمانده سابق ستاد مشترک نیروی زمینی ارتش پاکستان، اکنون فرمانده ائتلاف ضد تروریسم به رهبری عربستان است.

ایران در این ائتلاف حضور ندارد و پیشتر تعدادی از مقامات پاکستان درباره این ائتلاف و نحوه عملکرد آن و همچنین وضعیت ایران در این ائتلاف و رویکرد آن درقبال ایران، نگرانیهایی را مطرح کرده بودند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دیدار فرمانده ارشد نظامی پاکستان با همتای ایرانی