اوج گیری رقابت‌ها قبل از برگزاری انتخابات کاتالونیای اسپانیا

نوار زرد نماد استقلال کاتالونیا است حق نشر عکس EPA
Image caption نوار زرد نماد استقلال کاتالونیا است

رقبای سیاسی در کاتالونیا در روز آخر مبارزات انتخاباتی قبل از انتخابات منطقهای که قرار است طبق دستور دولت مرکزی اسپانیا روز پنجشنبه (۲۱ دسامبر/۳۰ آذر) برگزار شود، رایدهندگان را تشویق به شرکت کرده‌اند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که احزاب طرفدار و ضد استقلال کاتالونیا رقابت نزدیک دارند، به این معنی که بحران سیاسی این متطقه بعید است بزودی حل و فصل شود.

کارلس پوجدمون، رئیس جمهور برکنار شده کاتالونیا، گفته است که اسپانیا باید اتهامات خود علیه وی و سایر جدایی طلبان را در صورت پیروزی آنان در انتخابات لغو کند.

دولت اسپانیا در ماه اکتبرحکم داد که تا انتخابات، اداره این منطقه توسط دولت مرکزی صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

نتایج کلی نظرسنجی‌هایی که توسط روزنامه "ال پائیز" منتشر شده، نشان می‌دهد که حزب سوسیالیست چپ کاتالونیا (ERC) که طرفدار استقلال است پیشگام خواهد بود؛ این حزب با کسب ۳۳ کرسی در پارلمان محلی و کسب یک یا دو کرسی بیشتر بر حزب سیودادانوس (Cs) که خواهان اتحاد با اسپانیا است، پیروز خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که حزب آقای پوجدمون که طرفدار استقلال است با کسب حدود ۲۷ کرسی در انتخابات در رده سوم خواهد بود. این بدان معنی نیست که هیچ گروهی قادر به تشکیل اکثریت پارلمانی طرفدار استقلال در پارلمان نخواهد بود.

آقای پدجمون در تبعید خودخواسته در بلژیک به سر می‌برد.

جدایی‌طلبان که در پارلمان کاتالان موضعی قوی داشتند در ۲۷ اکتبر پس از یک رفراندوم بحث‌برانگیز، استقلال این منطقه را اعلام کردند. مقامات اسپانیا همه‌پرسی کاتالونیا را غیرقانونی خواندند.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، به دنبال دولت کاتالان را برکنار و مجلس آن را منحل کرد. دولت اسپاینیا به منظور سرکوب جنبش جدایی طلبان اعلام کرد که روز ۲۱ دسامبر انتخابات ۲۱به راه خواهد انداخت.

حق نشر عکس EPA
Image caption به نظر می رسد حزب مردم آقای راخوی در میان مردم کاتالونیا از محبولیت زیادی برخوردار نیست

دادستان اسپانیا ۱۳ سیاستمدار جدایی طلب کاتالونیا را متهم به شورش و فتنه می‌کند، از جمله آقای پوجدمون و چهار نفر دیگر که به بلژیک فرار کرده‌اند.

آقای پوجدمون در سخنرانی در رادیو کاتالونیا گفت: "او متقاعد شده است که کاتالونیایی‌ها با رای خود به از بین بردن دولت مشروعیت نخواهند بخشید".

او پیش‌بینی کرده است که انتخابات روز پنجشنبه نشان خواهد داد که "نسخه" و راهکار آقای راخوی کار نمی‌دهد.

او افزوده است: "اگر جدایی‌طلبان در انتخابات پیروز شوند و اسپانیا همچنان پرونده‌ها علیه آنها را لغو نکند این امر بی‌احترامی نسبت دموکراسی را نشان خواهد داد."