ناآرامی در کردستان عراق؛ پنج نفر در تظاهرات کشته شدند

کردستان عراق حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان مقامات دولت اقلیم کردستان را به سوءمدیریت متهم می‌کنند و خواهان استعفای دولت هستند

به گزارش رسانه‌های اقلیم کردستان، در تظاهرات اعتراضی در رانیه واقع در سلیمانیه عراق پنج نفر کشته و حدود ۸۰ نفر زخمی شدند.

طاها محمد، سخنگوی اداره بهداشت رانیه در گفتگو با تلویزیون ان‌آرتی کشته و زخمی شدن این افراد را تایید کرده است.

از دیروز دوشنبه ۲۷ آذرماه (۱۸ دسامبر) تظاهرات گسترده‌ای در اقلیم کردستان عراق شروع شده است. دیروز معترضان چندین ساختمان و دفتر متعلق به حزب دموکرات، اتحادیه میهنی، احزاب اسلامی و حزب گوران در اقلیم کردستان را به آتش کشیدند. پلیس با گاز اشک آور، گلوله لاستیکی و ماشین های آب پاش با تظاهرکنندگان مقابله کرد.

حدود ۱۲۵۰ نفر که بیشتر آنها معلم، دانشجو و کارمند دولت بودند در سلیمانیه عراق در اعتراض به وضعیت معیشت خود به خیابانها آمدند.

معترضان، مقام‌های دولتی را به فساد اقتصادی و سوء مدیریت متهم می کنند و خواهان استعفای دولت هستند. چند ماه است که دولت اقلیم کردستان حقوق کامل کارمندان دولت را پرداخت نکرده است.

ژیار گل، گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید به نظر نمی‌رسد که دولت اقلیم کردستان به خواسته معترضان عمل کند.

حق نشر عکس AFP

مناطقی که شاهد ناآرامی و تظاهرات گسترده است مناطق تحت کنترل اتحادیه میهنی کردستان است. در مناطق تحت کنترل حزب دموکرات کردستان، حزب نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم تظاهرات چشمگیری دیده نشده است.

ناآرامی‌ها در سلیمانیه، حلبچه، گرمیان، رانیه و کویه که تحت کنترل اتحادیه میهنی کردستان عراق است، اتفاق افتاده است. در سلیمانیه مرکز مخالفان و سازمان‌های حقوق بشری هم معترضان به ساختمان شهرداری حمله کردند.

در چند سال گذشته وضعیت اقتصادی کردستان عراق به خاطر جنگ با داعش و قطع بودجه دولت فدرال عراق به این منطقه با مشکلات زیادی روبرو بوده است.

حدود سه ماه پیش بیش از ۹۳ درصد از مردم این منطقه در همه‌پرسی به استقلال کردستان رای مثبت دادند. این نتیجه موجب شد، بغداد با کمک نیروهای حشد شعبی بسیاری از مناطق تحت کنترل کردها را دوباره تحت کنترل خود درآورد. پس از همه‌پرسی، فشارهای اقتصادی بیشتر شده است.

مسعود بارزانی رئیس حکومت اقلیم کردستان گفته که دیگر خواهان تمدید پستش نیست.

موضوعات مرتبط