در مرز کره جنوبی و کره شمالی تیر هشدار شلیک شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption با وجود نظارت دقیق پاسداران مرزی کره شمالی عبور از مرز به منظور پناهندگی به جنوب بدون سابقه نبوده است

به گزارش منابع خبری کره جنوبی، در مرز دو کره تیر هشدار شلیک شده است.

روز پنجشنبه، ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر)، مرزبانان کره جنوبی در واکنش به عملیات پاسداران مرزی کره شمالی در نزدیکی مرزجداساز دو کره به شلیک هوایی مبادرت کردند. به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، این حادثه زمانی روی داد که یک شهروند کره شمالی در صدد عبور از خط مرزی به منظور پناهندگی به کره جنوبی بود.

خط جداساز دو کره به خاطر تمرکز قابل توجه نفرات و تجهیزات نظامی در دو سوی آن از حساسیت خاصی برخوردار و به خصوص، نیروهای مرزی کره شمالی از هرگونه تلاش شهروندان آن کشور برای ورود به کره جنوبی به دقت جلوگیری می‌کنند. با اینهمه، این محل گهگاه شاهد عبور مرزی شهروندان کره شمالی است.

به گفته سخنگوی ستاد ارتش کره جنوبی، فردی که صبح پنجشنبه به کره جنوبی پناهنده شد یک نظامی کره شمالی بود که توانست سالم از مرز بگذرد.

سخنگوی ارتش کره جنوبی گفته است که با وجود مه سنگین، تجهیزات ردگیری مستقر در نزدیکی خط جداساز توانسته بود عبور این نظامی را تشخیص بدهد و مرزبانان توانستند او را به سلامت از نزدیکی مرز به محل امن منتقل کنند. تحقیقات از این پناهجو آغاز شده است.

حق نشر عکس UNITED NATIONS COMMAND
Image caption چند هفته پیش یک نظامی کره شمالی هنگام عبور پرماجرا از مرز دو کره به شدت زخمی شد

مقامات کره جنوبی همچنین گفته‌اند که گارد ساحلی یک قایق ماهیگیری کوچک را که آب‌های ساحلی سرگردان بود مشاهده کردن و پس از جستجوی آن، دو نفر را در این قایق یافتند. هر دو نفر خواستار دریافت پناهندگی از کره جنوبی شدند.

منابع کره شمالی درباره جدیدترین مورد از پناهندگی شهروندان آن کشور به کره جنوبی واکنشی نشان نداده‌اند.

با وجود نظارت دقیق کره شمالی بر خط جداساز دو کره، عبور پناهجویان از این مرز بدون سابقه نبوده است. روز ۱۳ نوامبر یک شهروند کره شمالی هنگام عبور از خط مرزی در نتیجه شلیک مرزبانان کره شمالی به شدت زخمی شد. مرزبانان کره جنوبی توانستند این فرد را که شرایط وخیمی داشت به بیمارستان منتقل کنند.

روز پنجشنبه، سخنگوی وزارت وحدت دو کره گفت که او اوه چونگ سونگبین نام دارد، ۲۴ ساله و از نظامیان کره شمالی است. به زودی تحقیقات از این شخص آغاز خواهد.

+ فرار پرماجرای سرباز کره شمالی به کره جنوبی

+ آمریکا و چین 'در مورد شرایط بعد از سقوط احتمالی حکومت کره شمالی گفتگو کردند'

+ کارمند ارشد سفارت کره شمالی 'به چین پناهنده شده است'

+ معاون سفیر کره شمالی در بریتانیا به کره جنوبی پناهنده شده است

موضوعات مرتبط