صلیب سرخ: یک میلیون یمنی به وبا مبتلا هستند

یمن حق نشر عکس Getty Images
Image caption صلیب سرخ از یک میلیون بیمار مبتلا به وبا در یمن خبر داده هرچند گفته است که بیماری در حال حاضر تحت کنترل است

صلیب سرخ بین‌الملل می‌گوید که تعداد کل افراد مشکوک به ابتلای به وبا در یمن به مرز یک میلیون نفر نزدیک شده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای گفته است که این ارقام نشان دهنده شرایط کشوری است که در یک جنگ خشونت بار گرفتار آمده است و با مشکلات دیگری نیز دست به گریبان است.

در این بیانیه آمده است که در حال حاضر، بیش از هشتاد درصد از جمعیت یمن با کمبود مواد غذایی، سوخت و آب آشامیدنی پاکیزه مواجه و از دسترسی به امکانات درمانی لازم محروم هستند.

کمبودهای موجود چند میلیون نفر را در معرض ابتلای به امراض مختلف به خصوص بیماری وبا قرار داده هر چند در حال حاضر، این بیماری هنوز تحت کنترل است.

+ حمله موشکی به ریاض؛ ترامپ و ملک سلمان خواستار فشار بر ایران

+ آمریکا بار دیگر از عربستان خواست اجازه دهد کمک به یمن برسد

+ ایران ادعاهای آمریکا درباره حمایت موشکی از حوثی‌ها را رد کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از مناطق تحت تسلط حوثی‌ها برای تامین آب سالم به کمک نیاز دارند

ماه گذشته، پس از آنکه گروه حوثی های مخالف دولت یمن یک فروند موشک به داخل خاک عربستان پرتاب کردند، ائتلاف به رهبری عربستان اعلام کرد که به منظور جلوگیری از ارسال تسلیحات برای حوثی ها، مناطق تحت تسلط آنها را در محاصره زمینی، هوایی و دریایی قرار می دهد.

مقامات ائتلاف گفتند که حتی اقلام ارسالی توسط سازمان های امدادرسانی بین المللی نیز باید مورد بازرسی دقیق قرار گیرد.

حق نشر عکس Getty Images

این تصمیم اعتراض سازمان های امدادرسانی را در پی داشت که هشدار دادند محدودیت و جلوگیری از ارسال اقلام بشردوستانه به مناطق تحت کنترل حوثی ها می تواند کمبودهای موجود را تشدید کند و یک فاجعه انسانی را در پی بیاورد. نیروهای ائتلاف بعدا محاصره این مناطق را کاهش دادند اما هنوز یکی از بنادر اصلی یمن مسدود است.

در جنگ یمن، حوثی های تحت حمایت ایران با نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور درگیر هستند. جامعه بین المللی عبد ربه منطور هادی را به عنوان رئیس قانونی یمن به رسمیت می شناسد و نیروهای دولتی از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان برخوردارند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عضو یکی از قبایل طرفدار دولت - نیروهای طرفدار دولت مرکزی از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان برخوردارند

بحران یمن و "جنگ نیابتی"

در اوایل سال ۲۰۱۱ و در جریان بهار عربی، حرکت اعتراضی به دولت علی عبدالله صالح، که نزدیک به سی و پنج سال ریاست جمهوری را در دست داشت، به خشونت گرایید و پس از چندین ماه تظاهرات و درگیری، وی سرانجام در اوایل سال ۲۰۱۲ از این مقام کناره‌گیری کرد و منصور عبد ربه هادی، معاون رئیس جمهوری، این سمت برعهده گرفت. در انتخاباتی که بعدا برگزار شد، عبد ربه هادی با برنامه‌ای برای ایجاد ساختارهای لازم جهت استقرار دموکراسی در یمن، برای یک دوره دو ساله به ریاست جمهوری انتخاب شد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۴، شورشیان حوثی شهر صنعا، پایتخت را تصرف و در اوایل سال بعد، رئیس جمهوری و دولت او را عملا از قدرت برکنار کردند. حوثی‌ها گفتند که رئیس جمهوری استعفا داده و با تشکیل نهادی به نام دولت انتقالی، حکومت را در دست گرفتند در حالیکه دبیرکل سازمان خواستار بازگشت رئیس جمهوری به قدرت شده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حمایت ایران از حوثی‌ها بحران یمن را به "جنگ نیابتی" تبدیل کرده است

با خروج عبد ربه هادی از پایتخت و در حالیکه نیروهای حوثی به سرعت به سوی جنوب یمن پیش روی می‌کردند، در مارس سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی و چند کشور عرب و مسلمان دیگر ائتلافی را جهت حمایت از نیروهای دولتی تشکیل دادند. سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان عبد ربه منصور هادی را رئیس جمهوری و رئیس دولت مشروع و قانونی یمن می‌دانند اما ایران طرفدار "دولت انقلابی" حوثی‌هاست هرچند کمک نظامی به این گروه را تکذیب کرده است.

برخی از ناظران جنگ یمن را "جنگ نیابتی" و ناشی از رقابت بین حکومت روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان می‌دانند.

کشور یمن در سواحل دریای سرخ، دریای عرب و خلیج عدن واقع شده و با دو کشور عربستان سعودی در شمال و عمان در شرق همسایه است. جمعیت این کشور به حدود ٢٩ میلیون نفر می‌رسد که بیش از نیمی از آنان سنی و بقیه شیعه و عمدتا شیعیان زیدی مذهب هستند.

گروه حوثی‌ها یک گروه زیدی مذهب است که عملیات مسلحانه خود را از سال ١٩٩٠ با شورش علیه دولت علی عبدالله صالح آغاز کرد. دولت علی عبدالله صالح نیز گاه ایران را به حمایت و کمک به این گروه متهم می‌کرد.