انتخابات منطقه‌ای در کاتالونیا شروع شده است

مردی در حال رای دهی حق نشر عکس EPA
Image caption انتخابات روز پنج‌شنبه می‌تواند تعیین‌کننده مسیر کاتالونیا برای سال‌های آینده باشد.

مردم در کاتالونیا برای رای‌دهی در انتخابات منطقه‌ای که به دستور حکومت مرکزی اسپانیا برگزار شده، صف بسته‌اند. این انتخابات محلی پس از یک همه‌پرسی جنجالی برای استقلال کاتالونیا برگزار شده است.

رقابت اصلی در این انتخابات میان احزاب طرفدار و ضد استقلال کاتولونیا خواهد بود.

براساس نظرسنجی‌ها رقابت میان این احزاب خیلی نزدیک خواهد بود.

خبرنگار بی‌بی‌سی در کاتالونیا می‌گوید که بعید به نظر می‌رسد انتخابات امروز بحران سیاسی این منطقه را حل و فصل کند.

روزنامه اسپانیایی "ال پائیز" در صفحه اولش نوشته است که یک میلیون رای‌دهنده که تا برای انتخابشان مردد هستند، امروز فرصت خواهند داشت تا تصمیم بگیرند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption نوار زرد نماد استقلال کاتالونیا است

حوزه‌های رای‌دهی ساعت ۹:۰۰ به وقت محلی باز شد و قرار است رای‌دهی تا ۲۰:۰۰ ادامه داشته باشد. انتظار می‌رود نتایج اولیه هم اندکی بعد از آن رسما اعلام شود.

کارلس پوجدمون، رئیس جمهور برکنار شده کاتالونیا، خواستار لغو اتهامات واردشده علیه او و سایر جدایی طلبان از سوی دولت مرکزی اسپانیا، در صورت پیروزی آنان در انتخابات است.

در ماه اکتبر دولت اسپانیا حکم داد تا انتخابات اداره این منطقه توسط دولت مرکزی صورت خواهد گرفت.

نظرسنجی‌ها

نتایج کلی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب سوسیالیست چپ کاتالونیا (ERC) که طرفدار استقلال است پیشگام خواهد بود؛ این حزب با کسب ۳۳ کرسی در پارلمان محلی و کسب یک یا دو کرسی بیشتر بر حزب سیودادانوس (Cs) که خواهان اتحاد با اسپانیا است، پیروز خواهد. این نظرسنجی‌ها توسط روزنامه "ال پائیز" منتشر شده است.

پیش‌بینی می‌شود که حزب آقای پوجدمون که طرفدار استقلال است، با کسب حدود ۲۷ کرسی در انتخابات در رده سوم خواهد بود. این بدان معنی نیست که هیچ گروهی قادر به تشکیل اکثریت پارلمانی طرفدار استقلال در پارلمان نخواهد بود.

آقای پوجدمون در تبعید خودخواسته در بلژیک به سر می‌برد.

حق نشر عکس EPA
Image caption به نظر می رسد حزب مردم آقای راخوی در میان مردم کاتالونیا از محبولیت زیادی برخوردار نیست

بحران سیاسی کاتالان از کجا شروع شد؟

جدایی‌طلبان که در پارلمان کاتالان موضعی قوی داشتند در ۲۷ اکتبر امسال پس از یک رفراندوم بحث‌برانگیز، استقلال این منطقه را اعلام کردند. مقامات اسپانیا همه‌پرسی کاتالونیا را غیرقانونی خواندند.

به دنبال آن ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا، دولت کاتالان را برکنار و مجلس آن را منحل کرد. دولت اسپانیا به منظور سرکوب جنبش جدایی‌طلبان اعلام کرد که روز ۲۱ دسامبر انتخابات به راه خواهد انداخت.

دادستان اسپانیا ۱۳ سیاستمدار جدایی‌طلب کاتالونیا را متهم به شورش و فتنه می‌کند، از جمله آقای پوجدمون و چهار نفر دیگر که به بلژیک فرار کرده‌اند.

آقای پوجدمون در سخنرانی در رادیو کاتالونیا گفت: "او متقاعد شده است که کاتالونیایی‌ها با رای خود به از بین بردن دولت مشروعیت نخواهند بخشید".

او پیش‌بینی کرده است که انتخابات روز پنجشنبه نشان خواهد داد که "نسخه" و راهکار آقای راخوی کار نمی‌دهد.

او افزوده است: "اگر جدایی‌طلبان در انتخابات پیروز شوند و اسپانیا همچنان پرونده‌ها علیه آنها را لغو نکند این امر بی‌احترامی نسبت دموکراسی را نشان خواهد داد."

موضوعات مرتبط