انتخابات کاتالونیا: جدایی‌طلبان اکثریت پارلمان را گرفتند

نظرسنجی‌ها پیروزی احزاب حامی استقلال کاتالونیا را پیش‌بینی کرده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption نظرسنجی‌ها پیروزی احزاب حامی استقلال کاتالونیا را پیش‌بینی کرده بود

نتایج شمارش اولیه آرا در کاتالونیا نشان از کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان توسط احزاب جدایی‌طلب در این منطقه اسپانیا دارد. پارلمان منحل شده قبلی در کاتالونیا هم در کنترل احزاب جدایی‌طلب بود؛ پارلمانی که پیش از انحلال به استقلال کاتالونیا از اسپانیا رای داده بود.

با وجود این، آن طور که نیمه شب پنجشنبه (۲۱ دسامبر - ۳۰ آذر) از نتایج شمارش ۹۵ درصد آرا اعلام شد حزب اتحادگرای شهروندان اسپانیا توانسته بیشترین تعداد آرا (۲۵ درصد) را کسب کند. بدین ترتیب این حزب ۳۶ کرسی از پارلمان جدید را به خود اختصاص خواهد داد. پارلمان کاتالونیا ۱۳۵ کرسی دارد.

بنابر قوانین کاتالونیا، حزبی که بیشترین آرا را در انتخابات کسب کند اجازه دارد برای تشکیل دولت محلی اقدام کند.

این به آن معنا است که اگر حزب اتحادگرای "شهروندان اسپانیا" بیشترین آرا را کسب کند، آن وقت این حزب اجازه تشکیل دولت جدید را خواهد داشت، اما همزمان، در صورتی که احزاب جدایی‌طلب بتوانند در پایان این انتخابات بیشترین کرسی را در پارلمان کسب کنند ممکن است آنها مدعی تشکیل دولت شوند.

در همین حال، اینس آریمدس گارسیا، رهبر جوان حزب شهروندان اسپانیا که حامی خودمختاری کاتالونیا بدون نیازه به استقلال از اسپانیا است، ضمن ابراز خوشحالی از کسب بیشترین آرا در انتخابات امروز گفته با وجود این که تشکیل دولت ائتلافی با مشارکت احزاب جدایی‌طلب بعید به نظر می‌رسد اما او "تلاش خود را خواهد کرد."

حوزه‌های رای‌دهی ساعت ۹:۰۰ صبح روز پنجشنبه به وقت محلی باز شد و قرار بود رای‌دهی تا ۲۰:۰۰ ادامه داشته باشد.

کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا، که به نظر می رسد حزب او در میان احزاب جدایی طلب بیشترین رای را کسب کرده، پیش‌‎تر خواستار لغو اتهامات واردشده علیه او و سایر جدایی‌طلبان در صورت پیروزی آنان در انتخابات شده بود.

آقای پوجدمان که در تبعیدی خود خواسته فعلا مقیم بلژیک شده است، امیدوار است با پیروزی احزاب جدایی‌طلب طرفداران استقلال کاتالونیا به قدرت بازگردند و همچنین چند مقام سابق دولت او که اکنون به جرم "براندازی نظام" در زندان به سر می‌برند آزاد شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به نظر می‌رسد احزاب جدایی‌طلب موفق شده‌اند بیشترین کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهند

در صورت پیروزی احزاب استقلال‌طلب، پارلمان کاتالونیا یک بار دیگر صحنه مجادله میان احزاب طرفدار استقلال محلی بدون جدایی از اسپانیا در یک طرف و حامیان تشکیل یک کشور جدید و استقلال کامل از مادرید در طرف دیگر خواهد شد.

گزارشگر بی‌بی‌سی در محل این انتخابات می‌گوید بعید است که نتایج انتخابات امروز کمک شایان توجهی به حل اختلاف و دو دستگی در کاتالونیا شود.

انتخابات روز پنجشنبه در پی آن صورت گرفت که دولت اسپانیا ماه اکتبر گذشته با غیرقانونی خواندن همه پرسی استقلال در کاتالونیا، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در این منطقه خودمختار ش

بیشتر بخوانید

د.

.

موضوعات مرتبط