اعتراض به چهره تلویزیونی کانادا برای شکار شیر کوهی

استیو ایکلاند مجری یک برنامه تلویزیونی درباره طبیعت‌گردی است

منبع تصویر، Facebook

توضیح تصویر،

استیو ایکلاند مجری یک برنامه تلویزیونی درباره طبیعت‌گردی است

انتشار عکس یک چهره معروف تلویزیونی در کانادا در حالی که "قهرمانانه" بالای سر لاشه یک شیر کوهی ایستاده، با اعتراض گسترده روبرو شده است. از جمله همسر نخست وزیر سابق این کشور این عمل را "تعفن‌آور" توصیف کرده است.

ماجرا از آن جا آغاز شد که استیو ایکلاند، مجری برنامه تلویزیونی اِج در کانادا، عکسی از آخرین شکار خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده که او را بالای سر جسد یک شیر کوهی بزرگ در جنگل‌های استان آلبرتا نشان می‌دهد.

با وجود این که او این شکار را با مجوز قانونی انجام داده بود اما خیلی زود اعتراض‌ها به انتشار این عکس بالا گرفت به طوری که لورن هارپر، همسر استیفن هارپر، نخست‌وزیر سابق کانادا هم در توییتر از آقای ایکلاند به تندی انتقاد کرد.

خانم هارپر نوشته: "چه آدم بیخودی. شیرکوهی را با سگ تعقیب کنی تا عاقبت حیوان از نفس افتاده و در تنگنا افتاده را از پا در آوری؟ این کار حتما یک جای خالی را قرار است پر کند؛ مثلا عقده آلت مردانه کوچک داشتن را."

استیفن هارپر، نخست‌وزیر سابق کانادا پیش از رسیدن به ریاست دولت، یکی از نمایندگان استان آلبرتا بود؛ همان جایی که این شیر کوهی از پا در آمده است. او و همسرش به حیوان دوستی شهره‌اند؛ به ویژه گربه‌سانان.

انتقاد بسیار تند و علنی خانم هارپر از این چهره تلویزیونی، بسیاری را در کانادا شگفت‌زده کرده است چرا که او چه در زمان زمام‌داری شوهرش و چه در اکثر مواقع به ملاحظه‌گری در عرصه عمومی جامعه شهرت داشته است.

-----------------------------------------------

امیر پیام، بی‌بی‌سی

در آن دو سالی که مقیم ونکوور کانادا بودم فرصت یافتم با چند نفر از بومیان سواحل غربی این کشور معاشرت کنم.

یکی از روزهای سرد پاییز سال ۲۰۰۸ تازه از مراسم نیایش‌وار 'تعریق خانه' (Sweat_lodge) برگشته بودیم که یکی از سرخ‌پوستان به ظرف غذای نیمه کاره من نگاه کرد و پرسید: 'نمی‌خواهی آن گوشت کنار ظرفت را کامل بخوری؟' وقتی علت سوالش را جویا شدم گفت: 'یا گوشت سفارش نده یا اگر سفارش دادی تمام آن را بخور، چون برای تهیه آن پای یک جان در میان بوده".'

لورن هارپر، همسر نخست‌وزیر سابق کانادا هم در بخشی از انتقاد تندش اشاره کرده که در خانواده‌ای با رسم شکار و ماهی‌گیری بزرگ شده و همانجا یاد گرفته که باید از گوشت و تمام اجزای شکار استفاده کند و نزد همان خانواده آموخته که چه طور شکار تفریحی را تقبیح کند.

داد و ستدی فرهنگی میان بومیان کانادا و جامعه مهاجران اکثرا اروپایی چند سده اخیر به این اقلیم که هر دو تلاش می‌کنند تعریفی مدرن از زندگی در کنار طبیعت ارایه کنند.

-----------------------------------------------

خانم هارپر پس از انتشار این نقد صریح در شبکه اجتماعی توییتر، در پاسخ به شگفتی مخاطبان نوشته: "نه هک نشده‌ام (اشاره به توییت قبلی). بلکه بسیار عصبانی‌ام. عصبانی از این که یک نفر این هم راه را پرواز می‌کند و به آلبرتا می‌رود تا این شیر کوهی زیبا را از پای در آورد و با گوشتش کباب درست کند."

با وجود این انتقاد تند و دیگر اعتراض‌های گسترده، آقای ایکلاند اظهار پشیمانی نکرده است و در پاسخ با انتشار عکسی دیگر که او را در حالی که دو تکه از گوشت سلاخی شده در دست دارد نشان می‌دهد نوشته: "اگر بتوانید حدس بزنید که کدام پست فیسبوکی ۹۰۰ لایک، ۴۵۰ کامنت، ۱۳ تهدید به مرگ، ۷۵۴ فحش و یک قلب از سوی یک شکارچی خوشحال دریافت کرده، آن وقت من اسم شما را وارد قرعه‌کشی برای دریافت کتاب جدید درباره آشپزی با گوشت شیر کوهی می‌کنم؛ کتابی که پر است از دستور تهیه غذاهای خوشمزه با گوشت شیرکوهی بعدی که شکار خواهید کرد."

او مدعی است شکار را کاملا قانونی انجام داده و همچنین از همه اجزای بدن این شیر شکار شده هم استفاده کرده است.

شیرهای کوهی در استان آلبرتا کانادا در معرض انقراض قرار ندارند و شکار آنها در ماه‌هایی از سال آزاد است.

منبع تصویر، Facebook

توضیح تصویر،

استیو ایکلاند با غرور عکسی از خودش با گوشت سلاخی شده این شیر کوهی منتشر کرده است

.