برجام از موضوعات مذاکره وزیران خارجه بریتانیا و روسیه است

حق نشر عکس PA
Image caption جانسون سفر به مسکو را لازم دانسته اما تاکید داشته که انتظار نمی رود این سفر باعث تحولی اساسی در روابط سرد دو کشور شود

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، برای گفتگو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه، و سایر مقامات روسیه به مسکو سفر کرده است.

ملاقات‌های رسمی وزیر خارجه بریتانیا با مقامات روسی روز جمعه، ١ دی (٢٢ دسامبر)، آغاز می‌شود. آقای جانسون روز گذشته وارد مسکو شد و این اولین دیدار یکی از وزیران خارجه بریتانیا از روسیه طی پنج سال گذشته است.

طی سال‌های اخیر، روابط دو کشور بر سر اتهام دست داشتن مقامات ارشد روسی در قتل یک مامور سابق اطلاعاتی آن کشور در بریتانیا در سال ٢٠٠٦، دخالت روسیه در اوکراین و تصرف شبه جزیره کریمه، حمایت مسکو از حکومت سوریه و اتهام تلاش دولت روسیه برای دخالت در امور داخلی کشورهای غربی معمولا سرد و در مواردی متشنج بوده است.

بریتانیا از حامیان وضع تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه به خاطر سیاست آن کشور در اوکراین بوده است.

+بوریس جانسون: با ظریف گفتگوی صریحی درباره نازنین زاغری داشتیم

+ تنش میان مسکو و لندن در پی لغو سفر بوریس جانسون

حق نشر عکس PA
Image caption جانسون در راه مسکو - گفتگو درباره برجام، بحران کره، آینده سوریه و فوتبال جام جهانی در دستور کار وزیر خارجه بریتانیا قرار دارد

قرار بود بوریس جانسون در ماه آوریل - فروردین ماه - سال جاری به روسیه سفر کند اما در اعتراض به حمله شیمیایی و تلفات غیرنظامی در شیخون در سوریه، این سفر را لغو کرد. وی در آن زمان گفت که با این عملیات، "اوضاع به کلی تفاوت کرده" و حمایت روسیه از حکومت سوریه را "رقت آور" توصیف کرد. لغو این سفر خشم مقامات روسی را در پی آورد که گفتند این تصمیم نشان داد که "بریتانیا نفوذی در اوضاع جهانی ندارد."

آقای جانسون در بیانیه‌ای که پیش از شروع مذاکرات روز جمعه در مسکو صادر کرد تلویحا ناخرسندی دولت خود را از جنبه‌هایی از رفتار روسیه یادآور شد و گفت که "درحالیکه روسیه همچنان در صدد بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی از جمله اوکراین است، روابط ما با آن کشور نمی‌تواند به 'کسب و کار به روال عادی ' برگردد اما برای امنیت بین‌المللی لازم است که با یکدیگر گفتگو کنیم زیرا ارتباط بد و سوء تفاهم می تواند تبعات وخیمی داشته باشد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوتین و اسد - نگرش روسیه نسبت به آینده حکومت بشار اسد در سوریه از موضوعات مورد نظر جانسون است

وی گفته است که هنوز هم بر سر مسایلی مانند آینده سوریه بین دو کشور "شکاف عظیمی" وجود دارد و افزوده است که در جریان سفر به روسیه علاقه‌مند است از نظر مقامات آن کشور در مورد آینده بشار اسد آگاه شود زیرا او در میان مردم سوریه محبوبیتی ندارد و اگر روسیه مایل است چنین فردی را در راس حکومت حفظ کند، انتظار دارد چنین حکومتی به چه نحو عمل کند؟

وزیر خارجه بریتانیا گفته است که در جریان این دیدار در نظر دارد در مورد نحوه حفظ توافق هسته‌ای با ایران - برجام - و همچنین تهدید هسته‌ای و موشکی کره شمالی و ترتیبات امنیتی برای برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال سال آینده در روسیه هم با مقامات روسی گفتگو کند. روسیه و بریتانیا دو عضو گروه ١+٥ بودند که در مذاکرات هسته‌ای منجر به دستیابی به برجام شرکت داشتند.

بوریس جانسون در مورد دیدگاه خود نسبت به روسیه گفت که "من یک جنگجوی جنگ سرد نیستم و در عین حال نمی‌توانم تصور کنم که در شرایط فعلی، بتوان روابط با مسکو را فورا به وضعیت گذشته بازگرداند." او در عین حال افزوده است که این سفر در شرایطی انجام می‌گیرد که جهان با چالش‌های و مشکلات بزرگ و خطرناکی مواجه است که مقابله با آنها مستلزم همکاری و تماس بین‌المللی است.

در واکنش به بیانیه وزیر خارجه بریتانیا، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است که تصمیم به تقلیل دامنه و سطح تماس بین دو کشور توسط مقامات بریتانیا اتخاذ شد و اقدامی "بی‌اساس و بی‌موقع بود."

خانم زاخاروا درگذشته از بوریس جانسون به شدت انتقاد کرده، او را "غیر حرفه‌ای" خوانده و یک مسابقه کارتونی اینترنتی با موضوع تمسخر آقای جانسون راه انداخته است. او به خصوص اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در مورد حکومت سوریه و حمایت روسیه از آن را مورد انتقاد قرار داده است.