نگرانی رئیس‌جمهور تاجیکستان از حضور داعش

امامعلی رحمان

منبع تصویر، PRESIDENT.TJ

توضیح تصویر،

آقای رحمان از آنچه "مسلح شوی باشتاب و پیدایش نشانه های مرحله نو جنگ سرد" در این اواخر نامید، ابراز نگرانی کرد.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، گفته که پیدا شدن گروه‌های وابسته به "دولت اسلامی" یا داعش در افغانستان و پیوستن اتباع کشورهای همسود به این گروه‌ها موجب نگرانی کشورهای آسیای میانه است.

آقای رحمان روز جمعه اول دی ماه (۲۲ دسامبر) ضمن سخنرانی سالانه خود در پارلمان کشورش گفت: "تاجیکستان با افغانستان سرحد طولانی دارد، به این مسئله نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد. وضع امروز سرحد با افغانستان نیز ما را وادار می‌کند که به این مسئله توجه بیشتر ظاهر نماییم."

نگرانی رئیس جمهوری تاجیکستان از وضعیت افغانستان در حالی است که به گفته برخی از تحلیل گران پس از شکست داعش در سوریه و عراق شمار زیادی از گروه‌های وابسته به آن به افغانستان نقل مکان کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آقای رحمان همچنین گفت که معاملات غیرقانونی مواد مخدر یکی از سرچشمه های مبلغ گذاری (تامین مالی) تروریسم بین المللی و ناآرامی‌ها در جهان به شمار می‌رود. این در حالی است که اخیرا در اثر یک درگیری میان مرزبانان تاجیک و گروهی مسلح از اتباع افغانستان که مقامات تاجیک آنها را قاچاق بران مواد مخدر خوانده‌اند، یک درگیرى در مرز تاجیکستان با افغانستان یک سرهنگ تاجیک کشته و چهار مرزبان دیگر زخمى شده‌اند.

وی با اشاره به ناآرامی‌ها و تهدیدهای جهانی از آنچه "مسلح شوی باشتاب و پیدایش نشانه‌های مرحله نو جنگ سرد" در این اواخر نامید، ابراز نگرانی کرد.

در مقابل، وی خواستار افزایش کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان شد: "ما چنین می‌شماریم که کمک به احیای اقتصادی و رشد اجتماعی افغانستان بهترین راه استقرار صلح و ثبات در این کشور و تأمین امنیت در منطقه می‌باشد. از این رو، از جامعه جهانی دعوت به عمل می‌آریم که جهت دستگیری رشد اجتماعی و اقتصادی و بهتر نمودن وضع امنیتی این کشور کمک‌های عملی خود را افزایش دهند."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای رحمان همچنین گفت که با وجود افزایش حملات تروریستی در سراسر جهان، تا هنوز تعریف یگانه از مفهوم "تروریسم" در عرصه بین المللی وجود ندارد و این وضع "به استفاده از معیارهای دوگانه و گوناگون فهمی‌ها مساعدت" می‌کند. وی افزود که تروریسم را نباید به خودی و بیگانه، اشدی (افراطی) و اصلاح گرا یا خوب و بد جدا کرد.

تحلیلگران می‌گویند که اشاره او به قضیه حزب نهضت اسلامی است که در تاجیکستان یک حزب تروریستی اعلام شده و فعالیتش ممنوع است، اما کشورهای مختلف تقاضاهای مکرر مقامات تاجیک در باره "تروریستی" خواندن این حزب را نادیده گرفته‌اند.

رئیس جمهوری تاجیکستان ضمن اشاره به "دستاوردهای" اقتصادی کشورش گفت که دولت از جمله برای رشد جهانگردی و توسعه هنرهای دستی تدابیری مد نظر گرفته و از جمله مهلت ثبت حضور اتباع خارجی در تاجیکستان را از سه به ۱۰ روز افزایش داده است.

وی همچنین گفت که فروش همه گونه محصولات هنر دستی را که در خانه تهیه می شود، از همه گونه مالیات معاف شده است. آقای رحمان برای رشد جهانگردی و توسعه هنرهای دستی سال ۲۰۱۸ را در تاجیکستان "سال سیاحت و هنرهای دستی" اعلام کرد.